Mentális hanyatlás

Hogyan kérjek segítséget az otthoni gondozáshoz? (Demencia esetén)

A közösségi gondozás mindazon szolgáltatások összefoglaló neve, amelyek beteg vagy fogyatékkal élő emberek saját otthonukban maradását segítik elő, és függetlenségre, gyógyulásra ösztönzik a beteget. A személyes gondoskodás egyes formáit és az ellátásra köteles szervek körét törvény határozza meg. Az ellátásokat alapvetően a települési önkormányzatok biztosítják, amelyek helyi szociális rendeleteikben részletesen szabályozzák az egyes ellátások igénylésének feltételeit.

E rendeletek nyilvánosak, bárki megismerheti a település pénzbeli, természetbeli és személyes gondoskodást nyújtó ellátásainak feltételeit. Bár nem mindenhol, de sok településen működik a házi segítségnyújtás és a szociális étkeztetés.

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény szerint egy újabb ellátási forma, az ún. közösségi ellátás került bevezetésre a pszichiátriai betegek lakókörnyezetében történő gondozására. Ez az ellátás elsősorban a pszichiátriai problémával élők és családtagjainak nyújt segítséget, de elképzelhető, hogy a házi segítségnyújtással közösen a közösségi ellátó szolgálat is vállal a jövőben szolgáltatásnyújtást az enyhe és középsúlyos stádiumban lévő demens betegek számára is. Sajnos jelenleg alig elérhető ez a szociális alapszolgáltatási ellátási forma.

A helyi önkormányzat szociális szervezetétől/szakemberétől kérjen bővebb felvilágosítást az általuk nyújtandó szolgáltatások igénybevételének lehetőségéről és feltételeiről.

Mi az „igényfelmérés”?

A személyes gondoskodást nyújtó ellátás igényfelmérését a választott intézmény előgondozással foglalkozó szakembere végzi el a beteg gondozási szükségleteinek felmerülésekor, a kérelem beadását követően. Figyelembe veszik a beteg háziorvosának, és ha van, a kezelőorvosának véleményét is. Mint gondozó vagy közeli rokon, ön is segíteni tud a felmérésben, hiszen valószínűleg mindenki másnál jobban ismeri a beteget. Ugyanakkor ez a beteg felmérése, nem az öné, ezért nem szabad zokon vennie, ha nem vonják be a felmérés minden egyes lépésébe (bár azt, hogy ön hosszú távon vállalni tudja-e a gondozást, figyelembe kell venniük).

Az igényfelméréshez jelentéseket fognak kérni a beteget kezelő szakemberektől. A házi orvostól igazolást, szakellátás esetén a Demencia Centrumoktól szakvéleményt. Esetleg kérdőívet is kitöltetnek önökkel. Ellenőrizze, hogy a kérdőív rendesen ki van-e töltve! Lehet, hogy az Alzheimer-beteg nem tudja megfelelően megválaszolni a kérdéseket, és önnek kell ezt megtennie helyette. Kérdezzen rá, hogy a felmérés rendszere megfelelő-e demens betegek fel-mérésére is. Ha kétségei vannak, lépjen kapcsolatba a Megyei Módszertani Intézménnyel!

Az igényfelmérés után az önökkel legközelebbi kapcsolatot tartó személy – aki lehet szociális munkás, ápoló, vagy a szolgálatvezető -megbeszéli önnel, milyen helyi szolgáltatások léteznek a szükségletek kielégítésére. A szolgálatvezető (ld. a következő választ) felvázolja a beteg ellátási tervét, és folyamatosan ellenőrzi azt. Ha a felmérés szerint a beteget ápoló-gondozó otthonban lehetne a legjobban ellátni, a gondozási szükségletekről is készítenek felmérést.

Ki az a szolgálatvezető?

A szolgálatvezető – általában egy szociális szakember – az a személy, aki összeállítja és kezeli az igényfelmérésen átesett beteg ellátási tervét. Az ellátási terv tartalmazza azokat a gondozási formákat, melyeket a beteg szükségleteinek kielégítésére megkaphat.

Fontos, hogy a gondozó együtt dolgozzon a szolgálatvezetővel a beteg ellátása ügyében. A jó szolgálatvezető nagyon segítőkész, valamint hasznos információforrás és jó tanácsadó. A szolgálatvezető köteles másolatot adni önnek az igényfelmérésről és az ellátási tervről, és ezeket alaposan meg is beszéli önnel. Folyamatosan figyelemmel kell kísérnie és megfelelően módosítania az ellátási tervet, hogy az kielégítse a betegség előrehaladtával változó szükségleteket. Ha nem találkozik rendszeresen a szolgálatvezetővel, lépjen kapcsolatba vele, amikor úgy érzi, hogy az ön vagy a gondozott szükségletei megváltoztak, vagy több segítségre van szüksége.

Mit tehetek, ha nem értek egyet az igényfelméréssel vagy a demens édesapámnak felajánlott segítséggel?

Ha nem ért egyet az édesapja igényfelmérésével vagy ellátási tervével, beszélnie kell a szolgálatvezetővel. Ha nem tudnak megegyezni, kövesse a megfelelő hivatalos panasztevési procedúrát! Az ellátottak érdekeit az ellátottjogi képviselő képviseli. Minden intézményben ki van függesztve az elérhetősége.

És velem mi lesz? Jó dolog a közösségi gondozás, de úgy tűnik, mégiscsak én végzem a munka nagy részét Alzheimer-kóros anyám gondozásában. Nem kellene az ő szükségletei mellett az enyémeket is számításba venni?

Gondozói felmérés nem készül az otthonukban ápolói tevékenységet végző hozzátartozókról. A demens beteg gondozója pénzbeli ellátást ún. emelt összegű ápolási díjat igényelhet. Az ápolási díjat a gondozó lakóhelye szerinti települési önkormányzat szociális szervezeténél/szakemberénél kell igényelni.

Édesanyám Alzheimer-kóros, de a háziorvosa nem valami segítőkész. Az orvos szerint anyámnak gondozó otthonba kéne költöznie, apám viszont azt szeretné, ha anyám otthon maradna vele.

Ahhoz, hogy ez megtörténhessen, sokkal több segítségre lenne szüksége. Mit tehetek?

Az első lépés, hogy nagyon alaposan végiggondolja, hogy az édesapja fogja-e bírni az édesanyja gondozását, és ha igen, meddig. Azon is el kell gondolkoznia, hogy mennyi segítségre lesz szüksége ehhez. A háziorvos véleménye fontos, de igazából a családnak az önkormányzat szociális szakemberével együttműködve kell eldöntenie, mi lenne a legjobb. Lehet, hogy a háziorvos sokat tud az édesanyja egészségéről, de nem neki kell eldönteni, hol kell őt gondozni. Kérje az édesanyja szükségleteinek felmérését vagy újra-felmérését. A szülei a településükön esetlegesen nyújtott szociális alapszolgáltatásokat vehetik igénybe, mint a szociális étkeztetés, a házi segítségnyújtás, a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, a közösségi ellátások és a nappali ellátások. Az igényfelmérés miatt forduljon az alapellátást nyújtó intézményhez.

Ha úgy döntenek, hogy az édesanyja otthon marad, és a háziorvos továbbra sem ért ezzel egyet, kereshet egy megértőbb orvost. Ugyanakkor jobb, ha előre tervez arra az időre, amikor az édesanyja jobb helyen lesz egy ápoló-gondozó otthonban.

Pár évvel ezelőtt volt egy enyhe szélütésem. Azóta az egyik oldalam gyengébb és kicsit bizonytalanul állok a lábamon. Most a feleségem kezd zavarttá válni. Az orvos szerint Alzheimer-kór. Továbbra is együtt akarjuk gondozni egymást, de félek a jövőtől.

Hogyan tudom gondozni a feleségem, ha én magam is rokkant vagyok?

Ha még nem tette volna meg, keresse fel a helyi önkormányzat szociális szervezetét/szakemberét az igényfelmérés céljából. Mind az ön személyes, mind pedig a gondozott szükségleteit számításba kell venni. Ügyeljen rá, hogy minden állami támogatást megkapjanak, amelyekre jogosultak.

A stroke miatti gyengeség és mozgásproblémák egyes dolgokat meg fognak nehezíteni önnek, és nagyon sok fog azon is múlni, hogy hol laknak. Fontolja meg, nem volna-e érdemes Nyugdíjasok Házába költözniük, ahol felügyelet mellett, de önálló életvitellel élhetnének. Bővebb felvilágosításért forduljon a helyi önkormányzat szociális szervezetéhez/szakemberéhez.

Próbálja reálisan felmérni, mire képes és mire nem, és ne felejtse el, hogy a feleségének a betegség későbbi szakaszában sokkal több gondoskodásra lesz szüksége. Külső segítséggel egy ideig fognak tudni gondoskodni egymásról. Ez azonban nem folytatódhat örökké, mert idővel a felesége és talán az ön szükségletei is túlságosan megnövekszenek. A gondozás fontos aspektusa az is, hogy most szakítson időt arra, hogy megtervezze a jövőt, pl. végiggondolja a Nyugdíjasok Házába vagy az Idősek Ápoló-Gondozó Otthonába költözésüket.

Szeretném tovább gondozni a demens férjemet, de az ízületi gyulladásom miatt csak nehezen tudok mozogni. Lehet, hogy a Nyugdíjasok Háza a válasz?

Igen, meglehet. A Nyugdíjasok Háza állandó lakhelyű nyugdíjasok, illetőleg az öregségi nyugdíjkorhatárt elérő személyek és házastársaik határozatlan idejű elhelyezésére szolgáló lakóépület. A Nyugdíjasok Háza egy albérletszerű ellátás, ahol a lakók fokozott figyelmet kapnak a mindennapi életük során.

Ezt a megoldást kifejezetten azoknak tervezték, akik önmaguk ellátására képesek, de életkoruk és egészségügyi állapotuk miatt (pl. nehezen mozognak) ápolás-gondozásra és fokozott felügyeletre szorulnak. A lakók külön lakásban vagy kis házban továbbra is a lehető legönállóbban élnek. A lakások biztonságnövelő eszközökkel vannak felszerelve (biztonságos mozgást segítő korlátok, rámpák, küszöb nélküli közlekedő terek, felhasználóbarát csapok), hogy megkönnyítsék a mozgásproblémákkal küzdők életét. Baj esetén minden helyiségből akár riasztóval is lehet hívni a gondnokot. Inkább a felügyeletre és a segítségre helyeződik a hangsúly, mintsem az ápolás-gondozásra.

Az intézmények többsége ma már úgy kerül kiépítésre, hogy a lakók életét – a megnövekedett szükségletekhez igazodva – központi konyhával, mosással, takarítással, bevásárlással és ápolói-orvosi ügyelettel segítik.

Ezen ellátásért a bérlő havi lakbért és az igénybevett szolgáltatásokért díjat fizet. A bérlőt rendszeres egészségügyi (háziorvosi) ellátás, állandó gondozói ügyelet illeti meg, külön térítés ellenében házi segítségnyújtást vagy naponta étkezést vehet igénybe.

A Nyugdíjasok Házába való bekerülés feltételeit (elhelyezési sorrend, önkormányzati bérlakás visszaadása, igénylő magántulajdonú lakásának értékesítése, havi bérleti és egyéb díjak mértéke stb.) a helyi önkormányzat szabályozza.

Egyedül élő szomszédom kezd nagyon zavarttá válni. Megpróbálok odafigyelni rá, de aggódom a biztonságáért. Mi lesz, ha nyitva hagyja a gázcsapot? Úgy tűnik, nincsenek rokonai.

Kivel vegyem fel a kapcsolatot?

Ha a szomszédja már valamilyen szociális ellátásban részesül, például szociális gondozó vagy segítő jár hozzá, vagy kiszállított ebédet kap, a segítőjének kell elmondania az aggodalmait.

Ha a szomszédja még nem kap támogatást szociális szolgáltatás formájában, a legjobb, amit tehet, hogy beszél a háziorvosával. Egyes háziorvosok éves egészségügyi ellenőrzést tartanak időskorú betegeik körében, és ez jó alkalom lehet arra, hogy a vonakodó beteg is eljusson az orvoshoz. Az orvos ez után intézkedhet, hogy az önkormányzat szociális szervezete/szakembere végezze el az igényfelmérést. Ha nem tudja kideríteni, ki a szomszéd háziorvosa, a legjobb, ha felveszi a kapcsolatot az önkormányzat szociális szervezetével/szakemberével.

Ami a gázbiztonság konkrét kérdését illeti, ma már sok berendezés létezik, ami növeli a gázvezetékek biztonságát. Ha a szomszédjánál egyáltalán nem lehet ezeket alkalmazni, lehet, hogy a gázszolgáltatás lemondására kényszerül és a kijáró szociális gondozó bevonásával, vagy házhozszállítással kell megoldani az étkezést.

Demens édesapám már nem bírja egyedül, de nem hajlandó kiköltözni a lakásából. Egy szociális munkás azt mondta, lehet, hogy apámat „beutalják”. Mit jelent ez?

Néha a demens betegek olyan viselkedést produkálnak, ami veszélyezteti a saját és mások biztonságát. Például lehet, hogy az édesapja nyitva hagyja a gázt vagy éjszaka az utcán kóborol. Az ilyen viselkedés különösen veszélyes, ha valaki egyedül él. Ha az esetet ismerő orvosok és szociális munkások úgy látják, hogy már nem biztonságos, ha a demens beteg egyedül él, először megpróbálják meggyőzni, hogy vonuljon valamilyen otthonba, ahol jobban tudnak figyelni rá. A demens betegek egy része azonban nincs tudatában, hogy valami nincs rendben, és nem akar elköltözni otthonról. Az ő biztonságuk, szabadságuk és mások biztonsága közötti egyensúlyt nehéz megtalálni.

Ha nincs más lehetőség, a szociális osztály és az orvosok a megfelelő jogszabályok alapján elrendelhetik, hogy a veszélyeztetettnek tartott személy kórházba vagy ápoló-gondozó otthonba vonuljon. A törvény szerint a veszélyeztetettnek ítélt személyt a beleegyezése nélkül is biztonságos helyre lehet költöztetni. Ez egy szokatlan lépés, extrém helyzetekben ugyanakkor szükség lehet rá.

A cselekvőképesség korlátozására csak abban az esetben van lehetőség, ha közvetlen életveszély vagy gondnokság alá helyezés lép fel. A gondnokság alá helyezést bírósági eljárás során lehet kérni. Ebben az esetben a kijelölt gondnok (családtag) vagy kirendelt gondnok fogja aláírni a papírokat a beutalásról, illetve formálisan ő kap minden papírt, neki kell beleegyezni.