Nők egészsége

Az aranyér kialakulásának okai, kezelése

Visszértágulat a végbélnyílásnál vagy a végbél alsó részében. Csakúgy mint más visszereket, ezt is a megnövekedett nyomás okozza, amely meggyengíti az ér falát és ezzel tönkremennek azok a billentyűk, amelyek visszatartják a vért attól, hogy visszafolyhasson a szív felé; és így végeredményben a vér egyes helyeken pangani fog.

Az aranyér kialakulásának okai:

Az ilyen megnövekedett nyomás oka lehet:

  • a szorulás (és ezért az erőlködés a székletürítésnél)
  • a tartós köhögés
  • a tartós tüsszögés
  • az elhízás
  • a terhesség
  • a hasi daganatok.

Az aranyér diagnosztizálása:

Az elsődleges tünete a vérzés, amit általában székletürítés után lehet észlelni. Minthogy az efféle vérzés oka polip is lehet vagy daganat a gasztrointesztinális traktus más pontján, nagyon fontos, hogy ki lehessen zárni ezeket a komoly betegségeket.

Az orvosok anoszkóppal, egy megvilágított csővel kereshetik a belső visszértágulatokat. A rák és más vérzést okozó állapotok kizárására szükséges lehet a vastagbél alsó szakaszának vizsgálata sigmoidoszkópia segítségével.

Ha egy hosszabb, hajlékony, megvilágított csövet használnak, amivel áttekintik az egész vastagbélszakaszt, akkor kolonoszkópiáról beszélünk. Ha minden más lehetőséget sikerült kizárni, akkor biztos az aranyér diagnózisa, és akkor el lehet kezdeni a kezelést.

A külső és a belső aranyér:

Az aranyér megjelenhet a végbélen belül és kívül. A külső aranyér kis, puha tapintású, barnásvörös, bőrrel borított kitüremkedés, ami a székletürítéskor kifejtett nyomáskor kifejezettebbé válik. Ritkán okoz fájdalmat, kivéve, ha trombózisossá válik, azaz ha vérrögöt képez. Ilyenkor az aranyér begyulladhat, kiszakadhat, erősen vérezhet és roppant fájdalmassá válhat; különösen székeléskor. Pár nap múlva a vérrög felszívódik és a duzzadás lelappad.

A belső aranyér általában halmozódva jelentkezik, és általában egy vékony nyálkahártyaréteg borítja. Ha kemény a széklet, attól kifekélyesedhet és vérezhet.

Gyakran viszkető érzést okoz, és a végbélből nem ritkán nyálkás váladék ürül. Ha az a rostos függelék, ami a helyén tartja őket, meggyengül, kicsúszhat a végbélből, vérrel telítődik és kibukik (kilóg a végbélből).

Az aranyér kezelése:

Az apró aranyerek, amelyek csak csekély vérzést okoznak néhanapján és egyébként nem okoznak problémát; nem igényelnek más kezelést, mint a diagnózis felállítását és a kiváltó ok megszüntetését.

A terhesség során megjelenő aranyér többnyire eltűnik a szülés után. A szoruláson rostban gazdag étkezéssel lehet segíteni, meg sok folyadék fogyasztásával. A belső aranyérre, ha székeléskor fájdalmat okoz, székletpuhító használata lehet a segítség. A végbélnyílás területét mindig nagyon óvatosan kell megtisztítani, hogy ne okozzunk további irritációt.

Sokszor jó hatású:

  • az ülőfürdő
  • a fenékre helyezett hideg borogatás csökkentheti a duzzadást
  • recept nélkül kapható krémekkel lehet csökkenteni a súrlódást
  • helyi érzéstelenítő tartalmú a krémekkel a gyulladást is csökkenthetjük
  • a viszketést enyhíthetjük, ha varázsmogyoróport szórunk a végbélnyílásra
  • kerülni kell a kúpok használatát és az érintett terület bármi egyéb manipulálását.

Ha semmi sem segít és a vérzés olyan mértékű, hogy az vérszegénységet okoz, vagy akkora a fájdalom, hogy az korlátozza az életminőséget, vagy a viszketés elviselhetetlen, akkor a belső aranyeret többféle, az orvosi rendelőben elvégezhető eljárással lehet kezelni.

Szóba jöhet az:

  • elkötés (a megduzzadt szövetekhez vezető vérellátás elzárása)
  • injekciós technikával történő scleroterápia (a nyálkahártyába közvetlen az aranyér fölött olyan folyadékot fecskendeznek, amitől a szövet hegesedik és összezsugorodik)
  • infravörös fotokoaguláció (amikor infravörös hőhullámokkal megsemmisítik az aranyeres szöveteket)
  • lézerterápia
  • egy trombotizált külső aranyér megnyitható, ezzel eltávozik a vérrög, és ez azonnali megkönnyebbülés a betegnek

A külső aranyér fájdalmat, duzzadást és viszketést okoz. A viszketést azonban gyakran allergiás reakció okozza egy olyan, helyileg használt, recept nélkül kapható fájdalomcsillapítóra, amit kifejezetten az aranyérre fejlesztettek ki. Sokkal tanácsosabb helyileg használt cortisontartalmú krémet használni a viszketésre, valamint egy receptköteles, nem allergén érzéstelenítőt a fájdalom csökkentésére.

A nagy külső csomók, amelyek a tünetek elmúltával megmaradnak, műtéti úton eltávolíthatók – amennyiben higiéniás problémát okoznak.

Milyen gyógynövényeket lehet alkalmazni az aranyérre?

Az aranyérre gyógynövényes szerek is használatosak, többek között jó hatásúak a gyermekláncfű gyökeréből, az endíviagyökérből és a kaszkarabokorból készült főzetek. A kerti mahónia vagy az édesgyökér teaként fogyasztva, vagy a varázsmogyoró leveléből, viaszbogyókéregből és kanadai gyömbérből készült főzetek közvetlenül a végbélbe juttatva hatásosak.