Nők egészsége

Mi az álmatlanság? Hogyan kezelhető?

Nevezik insomniának is. Tartós alváshiány vagy rossz alvás. Nagyon gyakori panasz, és összefügg egy sor fizikai és érzelmi rendellenességgel.

Gyakori a terhesség utolsó szakaszában is, amikor már nehéz egy kényelmes helyzetet találni az alváshoz, vagy olyat, ami nem csak néhány óráig kényelmes. Erre az a legbiztonságosabb megoldás, ha rövid időszakokban szundikál a kismama, valahányszor csak tud a nap folyamán, de kerül mindenféle nyugtatót (még enyhe nyugtatót se szedjen az orvos megkérdezése nélkül).

Az álmatlanság gyakori a menopauza körüli időszakban és a menopauza idején, különösen, ha az alvást megzavarja az éjjeli hőhullám vagy éjjeli leizzadás. Az ilyen álmatlanságot enyhíti az ösztrogénterápia, de hogy azzal-e, hogy enyhíti a hőhullámokat, vagy azzal, hogy ténylegesen megváltoztatja az alvásmintát, azt nem lehet tudni; az előbbi a valószínűbb.

Egy újabb kutatás szerint 45 éves kortól a nőket gyakrabban érinti az álmatlanság, mint a férfiakat, és ez életük végéig így is marad; ami valószínűleg azt bizonyítja, hogy a hormonszint közrejátszik az alvás minőségében.

Az álmatlanság okai:

Az álmatlanság vagy a nyugtalan alvás oka lehet fizikai fájdalom (a fájdalom éjjel általában rosszabb; részben azért, mert nincs annyi aktivitás, ami elterelné a figyelmet), lehet a kor előrehaladása, különféle érzelmi problémák (szorongás, stressz, depresszió), illetve más időzónába utazás (jet lag, ami általában időleges).

Az idősebbeknek általában kevesebb alvásra van szükségük, és gyakran fel-felébrednek, de ezt teljesen normálisnak kell tekinteni, miután az anyagcsere a korral általában lelassul. Az aggódás is tiszteletreméltó helyen áll az ébrenlét okainak sorában. A súlyos depresszió is vagy aluszékonysággal jár, vagy az illető korán felébred (több órával a szokott idő előtt) és már képtelen visszaaludni.

Az álmatlanság kezelése:

Az álmatlanságra adott gyógyszerek többsége hipnotikus nyugtató, ami elnyomja az agy működését. A legfőbb altatók barbiturátok (phénobarbital, amobarbital stb.), nonbarbiturátok (bromidok, klorálhidrát és mások), antihisztaminok (a legtöbb recept nélkül kapható szer ebbe a kategóriába esik) és a benzodiazepinek

Mindegyiknek megvannak a hozzászokás és tolerancia miatti kockázatai (egyre nagyobb adagokra van szükség ahhoz, hogy hasson); valamint vannak, amelyek függővé tesznek. Ezért aztán a lehető legkisebb adagban és a lehető legrövidebb ideig kell őket alkalmazni, és mindig csak orvosi felügyelet mellett.

Mielőtt egyáltalán szóba kerülne a gyógyszerezés, érdemes kipróbálni pár régimódi, de sokkal biztonságosabb módszert; mint például a:

  • erőteljes mozgást (lehetőleg a szabadban), de a lefekvés előtt több mint három órával.
  • Az ágyat semmi másra ne használja, csak alvásra és szexre, és csak akkor bújjon ágyba, amikor tényleg álmosnak érzi magát.
  • Vegyen egy jó meleg fürdőt (de ne túl forrót), és/vagy igyon egy bögre meleg tejet vagy enyhe gyógyteát lefekvés előtt; de kerülje a kólát, a kávét, a teát vagy más koffeintartalmú italokat 4 óra után.
  • Ha gondja van az elalvással, segíthet, ha felkel és valami hasznosat vagy kellemeset csinál – például levelet ír vagy elvégez valami teendőt -, mert ez oldhatja a szorongást, amit az ébrenlét miatt szoktak érezni.
  • Vannak gyógynövényes szerek is, amiket a lazító, pihentető, nyugtató hatásuk miatt lehet használni; ilyen a kamillatea a kamilla virágából és leveléből vagy az illatos macskamenta.

Az orvosi valeriánát széleskörűen alkalmazzák Európában erre a célra, de a szabályozás és minőségellenőrzés hiánya az USA-ban azt jelenti, hogy óvatosan kell bánni ezzel a termékkel. Más kiegészítők, mint a triptophan és a melatonin is potenciális veszélyt jelent.