Reumatoid arthritis kezelése diétával
A diéta célja
- a tápanyagszükséglet kielégítése,
- az izületi merevség, a contracturák, a fájdalom miatt nehezen mozgó beteg számára az étkezés megkönnyítése, a megfelelő segédeszközök használata mind az otthoni ételkészítés (pl. ujjvédő, konyhakész nyersanyagok), mind az étkezés során (pl. kétfülű bögre stb.),
- a sicca szindróma tüneteinek enyhítése,
- a gyógyszeres terápia mellékhatásainak kivédése,
- a gyulladásos folyamat lehetséges étrendi befolyásolása omega-3-zsírsavak adásával.
A diéta jellemzői
- Amennyiben a beteg elhízott, fontos a normál testtömeg elérése és fenntartása 20-25 kcal/ttkg/nap energia biztosításával. Ellenkező esetben az alultápláltság megelőzésére napi 30-35 kcal/ttkg energiabevitel javasolt.
- A fehérjeszükséglet 0,8-1 g/ttkg/nap, melynek nagyobb hányada növényi eredetű legyen a kísérő hyperurikaemia és a hosszabb nyugalmi periódus miatt.
- A zsírbevitel az 1 g/ttkg/napot ne haladja meg. A telített zsírok mennyiségét csökkentsük, a koleszterin bevitele a 300 mg/nap mennyiséget ne haladja meg, mert egyes tanulmányok szerint a reumatoid arthritis fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Az omega-3-zsírsav források (busa, tengeri halak) hetente szerepeljenek az étrendben.
- A szénhidrátok mennyisége 3-5 g/ttkg/nap.
- A kalciumszükséglet a szteroidterápia függvényében 1200-1500 mg/nap. Hyperurikaemia esetén a purinszegény étrend hangsúlyozása lényeges (lásd A nem diabéteszes anyagcsere- és egyes endokrin betegségek dietoterápiája c.fejezetben).
- A NSAID gasztrointesztinális mellékhatásainak (gyomorfájdalom, refluxos, fekélyes panaszok) megelőzése érdekében a készítményeket étkezés után kell bevenni, és a gyomornyálkahártya-irritációt fokozó élelmiszereket, ételeket (pl. kávé, alkohol, cola) érdemes kerülni.