Adrenogenitális szindróma
Más néven congenitális adrenális hiperplázia, vagy adrenális virilizmus. Általában a születéstől fogva fennálló rendellenesség, amire jellemző az adrenális androgének túltermelése, s emiatt férfias másodlagos nemi jegyek fejlődnek ki a lányokban, a fiúkban pedig lelassul a szexuális fejlődés. A hatás a beteg korától függ, és a nőknél sokkal kifejezettebb.
Az adrenogenitális szindróma kialakulásának oka
A mögötte levő ok vagy a mellékvese daganata, vagy a hiperplázia (a mirigy szöveteinek burjánzása), aminek viszont öröklött enzimhiány lehet az oka, ami megakadályozza a mellékvesét abban, hogy cortisolt szintetizáljon.
Az adrenogenitális szindróma tünetei
A vezető tünet a túlzott testszőrzet kialakulása (hirsutismus), ami még az enyhébb formákban is kísérőjelenség. A tünetek közt megjelenik még a kopaszodás, az akne, a beszédhang mélyülése, a menstruálás megszűnése, a méh sorvadása, a deformálódott nemi szervek (különösen a csikló növekedése oly mértékben, hogy egy kisebb péniszre emlékeztet), a mellek kisebbedése és erőteljesebb izomzat kialakulása.
Az adrenogenitális szindróma kezelése
A cortisonos kezelés általában megszünteti a betegséget. Ha a betegség veleszületett, a kezelést egy életen át kell alkalmazni.