Daganat és cukorbetegség
A daganatos betegség és a diabetes kialakulásának közös rizikótényezője az elhízás, de az újabb kutatások ok-okozati összefüggéseket is feltételeznek a metabolikus szindróma és a daganatos betegség között.
Gyakran a kivizsgálások alkalmával derül ki, hogy a vércukorszint is magasabb. A daganatos betegség pszichés hatásai mellett sokan úgy gondolják, hogy van elég bajuk, miért foglalkozzanak még a cukorbetegséggel is. Pedig diabetes és daganat esetén is hasonló étrendi ajánlásokat szükséges betartani: az egészséges összetételű étrendet. Míg általánosságban nem ajánlott a finomított cukorfogyasztása, diabetes esetében ki kell iktatni az étrendből, a mézzel együtt.
A cukorbetegség kezelésének alapja az életmódterápia (meghatározott energia- és szénhidráttartalmú étrend + mozgás), melyet kiegészíthet gyógyszeres és/vagy inzulinterápia. A napi szénhidrátmennyiséget a kiegészítő terápiához illeszkedve több étkezésre (leggyakrabban 5-6 alkalomra) kell elosztani. Az étkezésenként javasolt szénhidrátmennyiségről az orvossal vagy a dietetikussal célszerű egyeztetnie a pácienseknek.
Törekedni kell a normoglykaemiára: az étkezések előtti vércukorszintek 5-6 mmol/l körüliek, az étkezés utániak 8 mmol/l alattiak legyenek. Erre különösen ügyelni kell műtétek alkalmával, mert magas vércukorszint esetén rosszabb a sebgyógyulás. A 10 mmol/l feletti vércukorértékek fogyást is eredményezhetnek, mert ilyen esetben a kiürített vizeletcukor formájában elvész az elfogyasztott energia egy része.
Cukorbetegség esetén roborálásra, tápanyagpótlásra speciális tápszerek ajánlottak, mert ezek szénhidráttartalma a közti étkezésekre könnyen beilleszthető.