Daganatmegelőző étrend?
A daganatmegelőző étrendre is jellemző, hogy kis mennyiségben még fogyaszthatók az erősebb fűszerek – bors, oregánó, csípős fűszerpaprika -, de rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztásuk nem ajánlott, mert irritálhatják az emésztőrendszert.
A daganatos betegek étrendjében az erősebb fűszerek helyett kímélő fűszereket ajánlunk, pl. az őrölt bors helyett borsikafüvet vagy őrölt fehérborsot, oregánó helyett majorannát. A fűszernövények aromaanyagai változatos ízt adnak ételeinknek, ugyanakkor gyógyhatásúk is lehet, ezért ajánlott a tárkony, kakukkfű, bazsalikom, menta stb. használata. A mustárok közül is kerülni ajánlott az erős fűszerezésűeket. Kerülendők a sózással, pácolással tartósított élelmiszerek.
A konyhatechnikában előnyösebb a főzés és a párolás. Bár a pörzs-anyagok is ízesítenek, ügyelni kell arra, hogy ne vigyük túlzásba alkalmazásukat. A panírozott húsoknak, zöldségeknek legyen a „bundája” világosabb színű, ugyanígy a rántás is. A zsiradékok hevítésénél is ügyeljünk arra, hogy ne égessük meg a zsiradékot. Nem javasolt a sütési zsiradék újrafelhasználása.
Daganat és emésztőrendszeri problémák
Emésztőrendszeri problémák – gyomorhurut, epekő, epehólyag-gyulladás, májproblémák, bélgyulladás – esetén az étrend zsiradékszegény és kímélő fűszerezésű. Ilyen esetekben a durva rostokat is kerülni kell – gyümölcsök héja, zöldborsó héja, gyümölcsök magvacs-kái, káposztafélék stb. , ugyanakkor lehet fogyasztani pektintartalmú rostokat (gyümölcsök húsa, tökfélék, sárgarépa stb.). Egyes főzelékek elkészíthetők passzírozva (a héjrészek ne maradjanak az ételben), pl. zöldbab-, zöldborsó-, finomfőzelék. Nem csak bizonyos rostok, de az illóolajok is lehetnek puffasztó hatásúak. Ilyenek a káposztafélékben, a szárazhüvelyes főzelékekben találhatók.