Dietetika

Daganatos betegség kezelésében segít a csökkentett sófogyasztás?

A daganatos betegség kezelésében hangsúlyt kap a konyhasó fo­gyasztásának csökkentése. Szélsőséges kúrák a só teljes kiiktatását is ajánlják az étrendből. A konyhasó mérsékeltebb bevitele minden­kinek ajánlható.

A konyhasó bevitel nagyobb részét az élelmiszeripar által előállított termékek tartalmazzák (pl. kenyér, húsipari termékek). Magas a NaCI-tartalma a felvágottaknak és az egyéb sóval tartósított élelmisze­reknek. Ezekből tehát érdemes egy étkezésre legfeljebb 3-4 dkg-ot fogyasztani, de akár ki is lehet iktatni az étrendből. A felvágottak he­lyett készíthető hideg sült, mely minimális sóval és egyéb fűszerekkel -fokhagyma, bazsalikom, majoranna stb. – ízesíthető. A tejtermékek, vajak, margarinok közül is a sószegényebbek ajánlottak.

Konyhatechnikai lehetőségek a konyhasó mennyiségének csökkentésére

  • Főzés során fokozatosan csökkenthető a só mennyisége, így lassan hozzá lehet szokni a kevésbé sós ízekhez.
  • Utólagos, felületi sózás esetén kisebb mennyiséggel érhető el ugyanaz az ízhatás.
  • A tengeri sónak intenzívebb az íze, így kisebb mennyiségre van szükség, mint a hagyományos konyhasóból.
  • Ha a párolt zöldségeket intenzívebben ízesítjük aromás fűsze­rekkel, nem tűnik fel a sótlanabb íz (bazsalikomos, kakukkfüves stb. ízesítés).
  • A saláták készítésénél gyakran nincs is szükség a sóra, pl. citromos-olajos, borecetes-olajos, hagyományos ecetes ön­teteknél. Még a sótlanul megfőzött zöldségeket is ízesíthet­jük ezekkel, de még jobb, ha minél több nyers alapanyagot használunk.