Dietetika

Pollen-zöldség, pollen-gyümölcs keresztreakciók

Keresztallergiáról akkor van szó, amikor a szervezet a különböző aller-géneket azonosként ismeri fel. A táplálékallergián belül az azonos ál­lat- vagy növényfajok fehérjéi között leggyakoribb a keresztreaktivitás, de nem kizárt, hogy igen távoli fajok között is létrejön. A keresztre­akció kialakulásának feltétele a hasonló molekulaméret, az azonos biológiai funkció, a hasonló aminosav-összetétel és aminosav-sorrend. A gyümölcs vagy zöldség allergiát általában más pollen allergénnel szembeni szenzibilizáltság előzi meg. Egy külföldi felmérés szerint a pollenallergiások 17-75%-ánál fordul elő egyidejűleg valamilyen gyümölcsre és/vagy zöldségre is allergia. Egyre többféle jellemző allergéntársulást figyelnek meg és írnak le.

Gyakori keresztreakciók:

  • nyírfapollen – Rosaceae család (alma, barack, szilva, körte, cseresznye, sárgabarack, mandula), Apiaceae család (sár­garépa, zeller petrezselyem, fahéj, koriander, kömény, ánizs), szója, földimogyoró, törökmogyoró,
  • parlagfűpollen – Cucurbitaceae család (görögdinnye, sárga­dinnye, cukkini, uborka), banán,
  • ürömpollen – Apiaceae család (sárgarépa, zeller petrezselyem, fahéj, koriander, kömény, ánizs), Brassicaceae család (mustár, karfiol, káposzta, brokkoli), paprika, hagymafélék, bors,
  • útifűpollen – Cucurbitaceae család (görögdinnye, sárgadinnye, cukkini, uborka), földimogyoró, paradicsom, burgonya,
  • fűfélék – kínai kel, narancs,
  • latex – citrusfélék, kivi, banán, barack (35%-os rizikó), avokádó, gesztenye, füge, paprika, paradicsom, burgonya (11%-os rizikó).

Gyakori, hogy a keresztallergiások kizárólag pollenszezonban mu­tatnak tünetet az adott zöldségre, gyümölcsre, de ettől függetlenül egész évben javasolt kerülni a keresztreakciót okozó táplálékokat. A zöldségek, gyümölcsök allergén hatását a főzés gyengítheti.

A zöldségek közül a leggyakoribb allergének a zeller, a sárga­répa, a paradicsom. A paradicsom érdekessége, hogy érettségé­vel páthuzamosan nő az allergéntulajdonsága. Hazánkban gyakori a zeller, a sárgarépa, a petrezselyemgyökér, a petrezselyemzöld, a paradicsom, a hüvelyesek által kiváltott allergia. A zeller, sárgarépa, petrezselyemgyökér, petrezselyemzöld allergenitása hő hatására sem gyengül, így kerülendő e zöldségérzékenységek esetén a különböző ételízesítők, a kényelmi termékek közül az instant levesek, leveskoc­kák és a levesalapok használata. Létezik az ún. zeller-fűszer-sárga­répa-üröm szindróma, amelynél a kömény, a petrezselyem a fahéj, a koriander, az ánizs is tünetokozó. Ennél a szindrómánál kerülni kell a paprikát, a borsot, a mangót, a hagymaféléket is.

A jelölési rendelet kiemeli a mustári, mint jelölésköteles allergént. A mustár erős allergénhatással rendelkezik, az erre való érzékenység Európában francia területen gyakori. A mustár allergénjei ellenállnak a hőnek és az enzimek bontó hatásainak, így az ételek elkészítése során az allergenitásuk nem változik.

Keresztreakció figyelhető meg a perubalzsam (kozmetikumokban található gyanta eredetű anyag) és a fahéj, ill. a szegfűszeg között. A pollenallergiásoknál ugyanígy a gyógynövények is tüneteket vált­hatnak ki, így a főzetük, illóolajuk és egyéb formában történő alkal­mazásuk nem ajánlott.

Jó tudni! Nyálkahártya-irritáló pl. a hagyma, a retek, amelyek megkönnyítik az antigén felszívódását. Gyakran a kiváltott tünetekért az ételt okol­ják a felhasznált fűszerek helyett. A fűszerek irritáló hatásuk révén inkább intoleranciát okoznak. A curry vagy a fűszerpaprika hisztaminfelszabadító hatású kapszaicint tartalmaz.