Dietetika

Tejfehérje-allergia és kezelése diéétával

A tehéntejfehérje-allergia a gyermekek 2,5%-át érinti, ám többsé­gük 3-5 éves korára „kinövi”. Leggyakrabban a béta-laktoglobulin, a kazein és az alfa-laktalbumin a reakciót kiváltó fehérje.

A tejfehérje-allergiás gyermekek 90%-ánál reakciót vált ki más emlősállat teje is, 13-20% reagál a marhahúsra is. A tehén, kecske, juh, bivaly, kanca, szamár tejének allergén fehérjéi között magas %-ban áll fenn keresztreaktivitás, így kicserélésük nem lehetséges.

A tehéntej Magyarországon az egyik leggyakoribb allergiát kiváltó és egyben alapélelmiszer. Elhagyása az étrendből mind táplálko­zási, mind a beteg szempontjából igen nagy gondot jelent, mivel a tehéntej kitűnő kalcium-, D-vitamin-, B-vitamin- és fehérjeforrás.

Diéta

A diéta során el kell hagyni az étrendből a tehéntejet és a belőle készült termékeket, a rejtett formában tehéntejet tartalmazó élelmiszer-ipari termékeket és a keresztreakció miatt a marha- és a borjúhúst, a kecske-, juh-, ló-, szamár- stb. tejet, NI. az ezekből készült termékeket.

A savanyított tejtermékekben (joghurt, kefir) a tejfehérjék szer­kezete épen marad, így az allergizáló képességük sem csökken a tejhez képest. A savgyártás során bizonyos fehérjék elveszthetik az allergizáló képességüket, de ez nagymértékben függ a technoló­giától – így nem fogyaszthatók teljes biztonsággal tehéntej-allergia esetén a friss sajtok és a rövid érési idejű sajtok sem.

Az allergének már kis mennyisége is elegendő a túlérzékenységi reakció kiváltásához, így az élelmiszerekben nyomokban jelen lévő tejfehérje szintén a tünetek kiváltását eredményezheti. Tejfe­hérjementes étrend esetén mindig a kalcium csökkent bevitelével kell számolni még jól összeállított diéta esetén is, ezért mindig szükséges kalcium- és D-vitamin-szupplementáció.

A tehéntej helyettesítésére gyermekeknek teljesen hidrolizált tápszer vagy aminosav alapú tápszer adható. A tej tápanyagtartalma semmilyen élelmiszerrel nem helyettesíthető, de konyhatechnológiai helyettesítésére alkalmas termékek kaphatók. Az ételekben a tejet helyettesítheti: rizsital, rizsitalpor, zabital, szójaital, kókusztej, kó-kusztejpor, mandulaital stb. A tejfölt, tejszínt, joghurtot a zabtejszín, a szójajoghurt (yofu), a rizstejszín, a szójatejszín helyettesítheti. Létezik szójatúró – tofu – is, amely a sajtokat, a tehéntúrót helyette­sítheti az ételkészítés során. Ezeknek a termékeknek a fogyasztása ajánlott, mert megkönnyítik az ételkészítést, és változatosabbá teszik a tehéntejfehérje-mentes étrendet.