Feltétlenül szükség van gondozó otthonra demencia esetén?
Demens férjemet kórházba vitték, mert inkontinenssé vált, és nem tudom tovább otthon gondozni. A kórház most azt mondja, hogy ápoló-gondozó otthonba kell adni. Szerintem a kórházban jobb ellátást kapna.
Akaratom ellenére is kiengedhetik?
Manapság nagyon kevés demens beteget gondoznak kórházban. A beteg általában csak vizsgálatok céljából vagy baleset – például elesés – miatt kerül kórházba. Csak akkor marad bent, ha gyakori szakorvosi felülvizsgálatra vagy folyamatos szakorvosi ellátásra szorul. Ha a betegnek nincs szüksége folyamatos, TB által fizetett ellátásra, nincs lehetősége a kórházban maradni.
A kormány által tervezett strukturális átalakításoktól azonban a jövőben az várható, hogy egyre nagyobb számban lesznek olyan kórházak, amelyek részt vállalnak a krónikus, illetve szociális ellátásból. Az idősek és a krónikus betegek ápolására gerontológiai és ápolási osztályokat hoznak létre. A mintegy 20 ezer kórházi ágy ápolási férőhellyé való átalakítása folyamatosan több évet vesz igénybe.
Mielőtt a kórház elbocsátaná a férjét, több területen is fel kell mérjék a szükségleteit. A felmérésben a kórház személyzetének, a férje orvosának és a szociális ellátás képviselőinek kell részt venniük. A férje véleményét (ha lehetséges), és az ön szempontjait is figyelembe kell venniük. Jó ha tudja, hogy már a kórházi elbocsátást megelőzően is igényelheti a szociális ellátásbeli szolgáltatást. A folyamat elindításában a kórházi szociális munkás nyújt segítséget, aki szükség szerint elvégzi a szociális igényfelmérést is. A konkrét igényfelmérés abban az esetben történik meg, ha az ellátott már nem bocsátható el, és az otthonában az egészségi állapota miatt speciális ellátást igényel.
A lakóhelyén igénybe vehető ellátások és szolgáltatások köréről, feltételeiről és az igénybevétellel kapcsolatos eljárási kérdésekről a helyi önkormányzat szociális szervezetétől/szakemberétől kaphat megfelelő felvilágosítást. A szolgálat elérhetőségéről és a szolgáltatás keretében biztosított információk köréről a képviselő-testület hivatalos lapjában, illetve a helyben szokásos módon kaphat tájékoztatást.
- Mennyit tudunk az Alzheimer-kór lehetséges okairól?
- Miért olyan fontos a diagnózis Alzheimer-kór esetében?
- Memóriatesztek demencia esetén
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Amikor a nagynéném rákban haldoklott, a Hospice Szolgálat nagyon jól gondját viselte. Gondozhat a Hospice Szolgálat demens betegeket is?
A hospice mozgalmat a haldoklók különleges gondozására indították. Az évek során a mozgalom nagy szakértelemre tett szert a fájdalom kezelésében és abban, hogy segítsen az embereknek, hogy maguk irányíthassák a halálukat.
A Hospice Szolgálat nem igazán megfelelő a demens betegek számára, mert a módszereik nagy része arra irányul, hogy segítsenek az embereknek meghozni a saját döntéseiket és szembenézni halálos betegségükkel. Életük végén a demens betegek nem képesek erre.
Ugyanakkor igaz, hogy az életük végén járó demens betegeket ápoló-gondozó otthonoknak van mit tanulniuk a hospice mozgalomtól. A tisztelet, méltóság, választás és a halál elfogadása mind értékek a demens betegek és az őket szerető személyek számára. A legjobb orvosok, nővérek és gondozók tudják ezt, és úgy végzik a munkájukat, hogy megpróbálják a megfelelő ellátást nyújtani a haldokló demens betegek számára.
Egy jó ápoló-gondozó otthon személyzete el fog tudni beszélgetni önnel arról, hogy hogyan kezelik a halált és milyen különleges ápolást-gondozást nyújtanak az életük végén járóknak.
Nem akartam ilyen hamar otthonba adni Alzheimer-kóros férjemet. Pokoli volt, amíg itthon volt, mivel még itthon laknak a gyerekek, de ugyanígy pokoli az otthonban látni.
Nincs jó megoldás, ugye?
Természetes, hogy bűntudatot érzünk, ha valaki hozzánk közel állónak ápoló-gondozó otthonba kell költöznie. Önnek valószínűleg azért van bűntudata, mert egy ápoló-gondozó otthonban az ellátás nem lesz olyan személyes, így ön úgy érzi, hogy cserbenhagyta a férjét. Ezt súlyosbíthatja a férje esetleges szemrehányása, mivel valószínűleg nem érti meg, hogy ön egyszerűen nem bírta a saját otthonukban ellátni.
A legfontosabb, amit a bűntudattal szemben tenni lehet, hogy megpróbál tisztába jönni azzal, hogyan érez, így később tiszta fejjel tud dönteni a jövőről és arról, hogy mi a legjobb az egész család számára. Azt is be kell látnia, hogy semmit nem tehetett, ami megakadályozhatta volna a betegség kialakulását. Ön nem befolyásolhatja az Alzheimer-kór időzítését és végső kimenetelét. A legtöbb, amit tehet, hogy biztosítja, hogy a férje kényelemben, biztonságban, és a körülményekhez mérten elégedetten éljen.
Próbáljon a FEHT infovonalán keresztül kapcsolatba kerülni más demens beteget gondozó hozzátartozókkal! Meg fog lepődni, hányan éreznek önhöz hasonlóan.