Hormonegyensúly és harmónia
Az eddigiek során döntően a szervezet működéséről, a fizikai testről volt szó. A női problémák mélyebb gyökerei azonban máshol is keresendők, mint pusztán a szervezetben. Talán a hormonális egyensúlyzavar is csak eszköz a tudatalatti kezében, amely rejtettebb problémákra hívja fel a figyelmet. A lelki harmónia megteremtése ezért épp úgy szerves része az egészségnek, mint a hormonális egyensúly kialakítása.
Ma már senki nem tagadja azt a tényt, hogy a lelki tényezők hatást gyakorolnak a fizikai testre
A betegségek hátterében sem előre megírt forgatókönyv, hanem életmódbeli hibák, környezeti ártalmak, túlterheltség, negatív szemléletmód, feldolgozatlan lelki problémák és érzelmi konfliktusok húzódnak meg. Ehhez járulnak azok a gondolkodási és viselkedési sémák, amelyek állandó újrajátszása idővel egészséghez vagy betegséghez vezet. Az életmódhoz hasonlóan azonban a szemléletmód is alakítható, amely test, lélek és szellem egyensúlyát biztosítja. A belső munka ezért éppen olyan fontos – ha nem fontosabb – mint a kívülről ható kezelések. Bár a megoldások lehetősége mindenki számára adott, kérdés, hogy ki melyik „valóság” mentén gondolja azok kialakítását.
Két valóság peremén
Sokak számára az jelenti a valóságot, amit maga körül lát, és ahogy ennek alapján hiszi, hogy élnie kell. Az ember alkotta szabályok azonban többnyire arról szólnak, ahogyan mások szeretnék, ha élnénk. Soha nem voltunk még ennyire szabadok – gondolhatnánk, de a ma szabadsága csak egy szűk tartományon belül igaz.
Egyszerre beszélünk egészségről, miközben vegyszerrel kezeljük a termőföldet és az ivóvizet, értéktelen élelmiszereket állítunk elő, kemikáliákkal nyomjuk el a tüneteket, sugárral és kemoterápiával terheljük a testet, és a szervezet finom energetikai rendszerét figyelmen kívül hagyva beavatkozunk és operálunk.
Műtétek lelki okai
A mell, a méh, a petefészek vagy más szervek eltávolítása azonban nem csak az eltávolított szerv hiányáról szól, hanem annak lelki vonzatáról is, amelyet e hiány megélése okoz. Mindennek nem sok köze van az élethez, legfeljebb az életveszély elhárításához vagy a tüneti kezeléshez. Ahogy fejlődik a tudomány és tör előre az ipar, úgy szorul ki mindebből és válik egyre betegebbé az ember.
Létezik azonban egy másfajta valóság is, amely közelebb áll igazi énünkhöz, és ahogyan valójában élnünk kellene. A természet törvényeit nem emberek írták, s azok ugyanazok ma is, mint régen. Attól függetlenül hatnak létünk minden pillanatára, hogy elfogadjuk-e őket vagy sem. Egész életünk során az emberi szabályok és saját bensőnk természet-adta törvényeinek határán egyensúlyozva próbálunk meg boldogulni. Ahogy azonban az emberi világ egyre több konfliktust halmoz fel, a két valóság mind élesebben ütközik egymással.
A természeti törvények és belső igényeink figyelmen kívül hagyásával mindinkább kiengedjük a gyeplőt a kezünkből, és másoknak adjuk az irányítást. S ha átadjuk, miért ne vennék át? Ma már az ipar és a tudomány gyakorol felettünk kontrollt és határozza meg a lehetőségeinket, így egészségi és lelki állapotunkat is. Időben érdemes tehát eldöntenünk, hogy mely törvények mentén alakítjuk az életünket, és milyen valóságképet közvetítünk tovább. A világot kívülről nem, csak belülről, mélyebb valónk felől változtathatjuk meg.
A hormonegyensúlyon túl
A lelke mélyén sok nő érzi, hogy „külső” problémái hátterében valami „belül” nincs rendben, az orvos felé azonban ezt gyakran nem jelzi. A szakemberek közül néhányan talán nem is vennék komolyan, főleg, ha eleinte még nincs kézzelfogható jel vagy tünet, amelyet diagnosztizálni lehetne. A lélek egyensúlyvesztését azonban nem lehet diagnosztikus paraméterekhez kötni. S bár a menstruációs problémák és a cikluszavarok megoldását testi szinten elsősorban a hormonális egyensúly kialakítása jelenti, a teljes gyógyuláshoz a lelki és a szellemi egyensúly helyreállítása sem nélkülözhető.