Mik az afrodiziákumok?
Olyan anyag, amely a nemi vágyat gerjeszti vagy növeli. Az évszázadok során és a különböző kultúrákban bizonyos növények, mint például a ginzeng; vagy ételek, mint a gránátalma, a kagyló és a méz (no meg a méhpempő), és persze számos gyógyszer épp a feltételezett afrodiziákum hírnevének köszönhetően terjedt el széles körben; de vagy alig van, vagy egyáltalán nincs rá tudományos bizonyíték, hogy tényleg hatásosak-e vagy sem.
Milyen afrodiziákumok léteznek?
A modern kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy egyes szerek, igenis, növelik a nemi vágyat, mert a hipotalamuszra hatnak, az agynak arra a részére, amely a „szexközpontunk”; különösen azok a szerek, amelyek a dopamin nevű neurotranszmitter receptoraival kapcsolódnak össze.
Ezek közé tartozik a bupropion, ami egy antidepresszáns; az L-dopa és a selegelin, amelyek a Parkinson-kórban használatos szerek; az oxytocin, amellyel a szülési fájásokat szokták segíteni; valamint az Estratest, egy hormontartalmú kombináció, amit az ösztrogén pótlására alkalmaznak
Milyen nemi vágyat csökkentő szerek léteznek?
Másrészt azok, amelyek elsősorban a szerotonin receptorokon hatnak, mint például a fluoxetin nevű antidepresszáns (Prozac), határozottan csökkentik a nemi vágyat, csakúgy, mint sok más, széles körben használt szer, amelyet a magas vérnyomásra, illetve a magas koleszterinre szoktak adni.
Ugyanez érvényes az alkoholra és a marihuánára, amelyek feloldják ugyan a gátlásokat, ám ugyanakkor korlátozzák a teljesítőképességet. A rendszeres testedzés feltehetőleg növeli a libidót, de a leghatásosabb potencianövelő szerek valószínűleg a mentális módszerek, különösen a lelki intimitás és a voyeurizmus.