Célzott szűrő- és ellenőrző vizsgálatok cukorbetegségben
A szűrővizsgálatok célja valamely, kezeletlen állapotban, illetve későn, vagy elégtelenül kezdett kezelés esetén ismerten egészségkárosító hatású betegség időben történő felismerése, és ennek alapján, hatékony kezelésének megkezdése.
A világon mindenütt ezért – epidemiológiai célzatú, adott népesség körében való előfordulás tudományos igényű vizsgálatai kivételével – ún. kockázatalapú szűrést végeznek, a szűrést azon csoportokra korlátozva, akik cukorbetegség tekintetében fokozott kockázattal rendelkeznek.
A terhességi cukorbetegség időben történő felismerése az anya és a magzat számára egyaránt kiemelt jelentőségű. Az anya számára egyrészt azért, mert a felismeretlenül és szakszerű kezelés nélkül maradó diabétesz a magzat elvesztéséhez, spontán vetéléshez, koraszüléshez vezethet, másrészt pedig azért, mert az emelkedő vércukorszint megindíthatja érszövődmények kialakulását.
A magzat számára a koraterhességi emelkedett vércukorszint a szervtelepek fejlődésében okozhat károsodást (fejlődési rendellenességek kialakulása), a terhesség későbbi szakaszában bekövetkező vércukoremelkedés pedig kóros növekedést (makroszómiá), a magzatvíz mennyiségének felszaporodását, születést követően súlyos vércukorcsökkenéseket (újszülöttkori hipoglikémia) okozhat. A fel-soroltakból eredően kötelező a terhességi cukorbetegség teljes körű, azaz minden várandós nőre kiterjedő szűrése.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a ma általánosan követett eljárás koraterhességben (a terhesség felismerésekor, vagy az azt követő időben) éhomi vagy véletlenszerű (random) vércukorvizsgálatot, rendezett értéke esetén a terhesség 24-28. hetében 75 gramm cukorral történő terheléses cukorvizsgálatot alkalmaz. Gesztációs cukorbetegség tekintetében fokozott kockázatú csoportokban már koraterhességben is terheléses cukorvizsgálatot kell végezni, ennek rendezett értéke esetén pedig meg kell ismételni a vizsgálatot a 24-28. terhességi hét között is.
Terhességi cukorbetegség szempontjából fokozott kockázatúnak minősülő állapotok
- 35 év feletti életkor
- Terhességi cukorbetegség fennállása az előző várandósság idején
- Cukorbetegség előállapotai valamelyikének korábbi fennállása, vagy átmenetileg emelkedett vércukorszint szereplése a kórtörténetben.
- >=27 kg/m2 testtömegindex (túlsúly/elhízás fennállása)
- Cukorbetegség halmozott előfordulása az első fokú hozzátartozók között
- Kórelőzményben szereplő halvaszületések
- Korábbi terhességből fejlődési rendellenességel született gyermek
- Ikertherhesség hordozása
- Mesterséges megtermékenyítéssel fogant terhesség
Ha a koraterhességi éhomi és/vagy random vércukorvizsgálat kóros értéket mutat, a várandós nőt terhességi cukorbetegség ellátásában jártassággal rendelkező cukorbeteg-szakellátóhelyre kell irányítani a további vizsgálatok elvégzése, illetve a terhes nő gondozásba vétele céljából.
A terhességi cukorbetegség ellátásában jártas szakellátó helyek jegyzékét a Magyar Diabetes Társaság Oktatási Minősítő és Koordinációs Bizottsága a társaság honlapján közzéteszi. Az ellátóhelyek egy része terhességi cukorbetegség ellátására („A” szintű akkreditáció), más része gesztációs és pregesztációs cukorbetegség ellátására („B” szintű akkreditáció) tanúsított.