A szójaallergia kiket érint?
A szójaérzékenyek aránya 0,7% körüli Európában, hazánkban a harmadik leggyakoribb allergen. A szója – a többi allergénhez hasonlóan – sokféle tünetet okozhat, gyomor-bél rendszeri, bőrtünetet, de kiválthat ún. orális allergia szindrómát és szisztémás reakciót is, azonban a halálos kimenetel ritka. A szója allergenitása a hőközlésre nem változik.
Diéta
A szójamentes étrend során el kell hagyni a szójából készült termékeket, a rejtett formában szóját tartalmazó élelmiszer-ipari termékeket. Szerencsére a szója a magyar konyhának nem alapja, mint a távol-kelet ázsiai konyháknak, így az ételkészítés szempontjából könnyen helyettesíthető.
A szójának a növényi táplálékokhoz viszonyítva magasabb a fehérjetartalma. Emellett a vitaminok közül a tiamin-, a riboflavin-, a piri-doxin- és a folsavtartalma, míg az ásványi anyagok, nyomelemek közül a kalcium-, a foszfor-, a magnézium-, a vas- és a cinktartalma emelhető ki. Ezzel együtt a szója nem jelentős tápanyagforrás, így könnyen helyettesíthető (főleg állati eredetű táplálékokkal).
Alap- vagy adalékanyagként szóját számos élelmiszer-ipari termékben találhatunk. A kerülendő szójatermékek a következők: szójabab (natúr, pörkölt), szójaliszt, szójakoncentrátum, szójafehérje-izolátum, szójaital, szójatúró (tofu), szója alapú ételízesítő (szójaszósz), szójafehérje-termékek (textúráit szójafehérje), hidegen préselt szójaolaj, szójalecitin (E322). A szójából készült étolajat a kozmetikai-, a gyógyszer- (elsősorban lágyzselé kapszulákban), és a festékiparban is felhasználják.
Szójaallergia esetén azok a termékek vásárolhatók meg, amelyeken szerepel, hogy szójamentes, vagy az összetevői közt nem tartalmaz szóját, az allergéninformációban nem található a szója jelölése.
Régebben a tej helyettesítője tehéntej-allergia esetén a szója alapú csecsemőtápszer vagy a szójaital volt. Erős allergizáló tulajdonsága miatt ma már nem helyettesítjük a tejet szója alapú készítményekkel csecsemő- és gyermekkorban.
Szójaérzékenység esetén kialakulhat keresztreakció földimogyoróra, mogyoróra, dióra, egyéb hüvelyesekre, de ezeket csak akkor kell elhagyni az étrendből, ha tünetet tapasztalunk elfogyasztásuk után. Szintén keresztreakció alakulhat ki a Fabaceae család (földimogyoró, szója, lencse, borsó) allergénjei és a nyírfapollen (Bet v 1 allergéncsalád) között.