Az emberi test víztartalma
A megfelelő folyadékellátottság fontos eleme az egészség megőrzésének. Az adekvát hidratáltság központi szerepet játszik többek közt olyan alapvető élettani működésekben, mint a vérnyomás szabályozása, a salakanyagok kiválasztása és eltávolítása a szervezetből, továbbá kiemelkedő jelentősége van a testhőmérséklet szabályozásában. Már-már evidenciaként kezelhető, hogy a megfelelő folyadékellátottság nélkülözhetetlen a test összes szervének optimális működéséhez. Következményesen már az enyhe mértékű dehidratált állapot is hozzájárul számos kórállapot kialakulásához.
Az emberi test víztartalma
A test teljes víztartalma az életkor növekedésével párhuzamosan csökken, míg egy újszülött teste még kb. 75% (64-84%) vizet tartalmaz, addig ez a hányad a felnőtt korra átlagosan 56%-ra (47-67%) csökken a férfiak, és átlagosan 47%-ra (39-57%) a nők esetében. A pubertással kezdődően a nők testének víztartalma alacsonyabb, mint a férfiaké, a jelenség élettani oka a női test magasabb zsírtartalma.
Az egyes szövetek víztartalma nagyon eltérő. Az olyan magas víztartalmú szervekhez, szövetekhez képest, mint pl. az agy (74,8%) vagy a vese (82,7%), továbbá az izomszövet (75,6%) a csont-, valamint a zsírszövet meglehetősen szerény (22, ¡11. 10%) vízhányaddal rendelkezik. A zsírmentes testtömeg (izomzat) felnőtt korban, a nők és a férfiak esetében egyformán, átlagosan 70-75% víztartalmú, ennek aránya nem változik jelentős mértékben a kor előrehaladtával.
Az egyes szövetek víztartalmában megfigyelhető különbségek szolgálnak magyarázattal a nők és férfiak, valamint a magas testtömeg indexszel/testzsír aránnyal rendelkezők és az edzett, magasabb zsírmentes testtömeggel rendelkező egyének testének víztartalmában fellelhető eltérésekre.