Dietetika

Az emberi test víztartalma

A megfelelő folyadékellátottság fontos eleme az egészség megőrzésének. Az adekvát hidratáltság központi szerepet ját­szik többek közt olyan alapvető élettani működésekben, mint a vérnyomás szabályozása, a salakanyagok kiválasztása és eltávolítása a szervezetből, továbbá kiemelkedő jelentősége van a testhőmérséklet szabályozásában. Már-már evidenci­aként kezelhető, hogy a megfelelő folyadékellátottság nélkü­lözhetetlen a test összes szervének optimális működéséhez. Következményesen már az enyhe mértékű dehidratált állapot is hozzájárul számos kórállapot kialakulásához.

Jegyezzük meg! A folyadék­egyensúly fenntartása egyértelműen csökkenti a vesekövesség kialakulásának kockázatát, hasznos kiegészítő eleme lehet, többek között a húgyúti fertőzések, székrekedés, magas vér­nyomás, vénás thromboembolia, szívkoszorúér-betegségek, stroke, epekövesség, zöld hályog megelőzésének. A megfelelő folyadékellátottság azonban nem csak a fizikai egészségre, hanem az agyműködésre, a hangulatra, valamint a mentális/ kognitív teljesítőképességre is pozitív hatással van.

Az emberi test víztartalma

Jó tudni! Az emberi test átlagosan 60% (45-75%) vizet tartalmaz, ennek ará­nya kismértékben változhat a testösszetétel (testzsír mennyisége stb.) függvényében.

A test teljes víztartalma az életkor növekedésével párhuzamo­san csökken, míg egy újszülött teste még kb. 75% (64-84%) vizet tartalmaz, addig ez a hányad a felnőtt korra átlagosan 56%-ra (47-67%) csökken a férfiak, és átlagosan 47%-ra (39-57%) a nők esetében. A pubertással kezdődően a nők testének víztartalma alacsonyabb, mint a férfiaké, a jelenség élettani oka a női test magasabb zsírtartalma.

Az egyes szövetek víztartalma nagyon eltérő. Az olyan magas víztartalmú szervekhez, szövetekhez képest, mint pl. az agy (74,8%) vagy a vese (82,7%), továbbá az izomszövet (75,6%) a csont-, vala­mint a zsírszövet meglehetősen szerény (22, ¡11. 10%) vízhányaddal rendelkezik. A zsírmentes testtömeg (izomzat) felnőtt korban, a nők és a férfiak esetében egyformán, átlagosan 70-75% víztartalmú, ennek aránya nem változik jelentős mértékben a kor előrehaladtával.

Az egyes szövetek víztartalmában megfigyelhető különbségek szolgálnak magyarázattal a nők és férfiak, valamint a magas test­tömeg indexszel/testzsír aránnyal rendelkezők és az edzett, ma­gasabb zsírmentes testtömeggel rendelkező egyének testének víztartalmában fellelhető eltérésekre.