Dyslipidaemiák – a lipidanyagcsere zavarai
A lipoproteinek a vérben keringő összetett részecskék. Összetételük szorosan összefügg primer funkciójukkal, amely nem más, mint a lipid fázisú anyagok (zsírsavak, koleszterin, koleszterin-észterek) dominánsan vizes közegben (vér) történő transzportja (ezen kívül számos más funkciójuk bizonyított: pl. a HDL antioxidáns, pleiotrop hatású). A lipoproteinek kettős természetéből adódóan foszfolipidekből, fehérjékből (apoproteinek), koleszterinből és trigliceridekből állnak, változó arányban. A lipoproteinfrakciók közül a legfontosabbak a következők:
- A máj által képzett VLDL-partikulumból alakul ki a vérkeringésben. Elsődleges feladata az endogén képződött koleszterin perifériára való szállítása. Legjellemzőbb proteinje az apo-B100. A periféria sejtjei receptormediáit endocitózissal veszik fel az LDL-t a vérből.
- Szintén a máj termeli, de képződéséhez elengedhetetlen a bél apo-AI-szintézise (diszkóid HDL), amely számos útvonalon keresztül alakul át. Primer feladata a koleszterin reverz transzportja.
- Döntően az exogén, azaz a táplálkozással elfogyasztott lipidek szállításában vesz részt. Először a nyirokutakon átjut a vénás véráramba, majd zsírsavakat prezentál a perifériás sejteknek. Több lépcsőben továbbalakul, majd remnant receptorok segítségével kerül ki a vérkeringésből.
A lipidmetabolizmus összetett folyamat, részleteiben mind a mai napig nem teljesen tisztázott. A hosszas és körülményes csoportosítás helyett – célszerű megfontolásból és a rendelkezésekre álló bizonyítékok alapján – etiológiájuk szerint 2 csoportra oszthatjuk a dyslipidaemiákat (ez a felosztás inkább didaktikus).
- Primer dyslipidaemiák. A lipidmetabolizmus egy-egy lépése sérült, döntően valamilyen (mono- vagy poligénes) genetikai rendellenességből adódóan (familiáris hypercholesterinaemia, familiáris kombinált hyperlipidaemia).
- Szekunder dyslipidaemiák. Ebben az esetben a dyslipid-aemia valamilyen meglévő alapbetegséghez társul, genetikai összefüggés nem mutatható ki és az alapbetegség megfelelő kezelése rendszerint megszünteti, de legalábbis csökkenti a dyslipidaemiát is (nephrosis szindróma, krónikus gyulladásos kórképek, hypothyreosis, obesitas, metabolikus szindróma, diabetes, májbetegségek).
A lipidanyagcsere zavarainak étrendi kezelése
Az étrend összeállításánál ezen felül a következő két irányelvet kell figyelembe venni:
- a zsírfogyasztás minősége és mennyisége,
- koleszterinfogyasztás.
A korlátozás fő célpontjai a telített zsírok, amelyek elsősorban állati eredetűek. Javasolható a zsírszegény húsok és húskészítmenyek fogyasztása (szárnyasok, borjúhús, bélszín, marhatarja, marhalapocka). A zsíros húsrészek felhasználása nem ajánlott, amennyiben lehetséges, a látható zsiradékot el kell távolítani.
Fontos a halak fogyasztása is, változatosan elkészítve. A húskészítmények közül elsősorban a sonkafélék javasolhatók, a vöröses füstölt áruk fogyasztását célszerű mellőzni.
Jól alkalmazhatók az egyszeresen telítetlen zsírsavak. Elsődleges forrásaik: olívaolaj, repceolaj, mandula, mogyoró. Az összes bevitt energia 15%-a származzon egyszeresen telítetlen zsírsavakból. Ez a megemelt bevitel az egyszeresen telítetlen zsírsavakból a telített zsírsavak rovására kell, hogy történjen (az optimális zsírsavbeviteli arány: összenergia 30%-a származzon zsiradékból, ezen belül 10% telített zsírsavakból, 12-14% egyszeresen telítetlen zsírsavakból és 6-8% többszörösen telítetlen zsírsavakból).
Hosszú távon megjelenő hatások
A változtatás hatására csökken az LDL-szint, csökken az összkoleszterinszint, csökken a trigliceridszint, javul a glükózprofil. Az olívaolaj legjobban nyers formában fogyasztva fejti ki pozitív élettani hatásait. Jó vitaminforrás, magas polifenoltartalmának köszönhetően antioxidáns hatással is rendelkezik. Hevítés hatására ez a pozitív tulajdonsága elvész.
A többszörösen telítetlen zsírsavak megfelelő beviteléről is gondoskodni kell, csakúgy, mint a megfelelő esszenciáliszsírsav-ellátottságról. Jelenleg két ismert esszenciális zsírsavat tartunk számon a humán táplálkozásban, ezek az alfa-linolénsav és a linolsav. Elégséges bevitelükről mindenképpen gondoskodni kell zsírszegénység mellett is. Az összes bevitt energia 7-8%-a származzon többszörösen telítetlen zsírsavakból.
Két típusba szokás sorolni a többszörösen telítetlen zsírsavakat, az egyik az omega-3 (n-3), a másik az omega-6 (n-6). Az előbbi forrásai a zsíros húsú tengeri halak (makréla, hering, lazac, tonhal, valamint az édesvízi halak közül a busa), melyek fogyasztása legalább heti 1-2 alkalommal indokolt.
A repce- és a szójaolaj szintén jó n-3-zsírsav forrás, ahogyan az olajos magvak (dió, kesudió, pekándió, pisztácia) is, így fogyasztásuk, a legújabb tudományos eredmények alapján, napi szinten is ajánlható. Bizonyított tény, hogy olajos magvak – elsősorban a dió – napi szintű, kis mennyiségben történő, és folyamatos fogyasztása 20%-os mortalitáscsökkenést okoz összpopulációs szinten. Az n-6 zsírsavak fogyasztását nem kell külön megemlítenünk, mert a magyar táplálkozás n-6 típusú zsírsavakban (napraforgóolaj) bővelkedik. Mindez azért nem szerencsés, mert a koleszterinszint-csökkenés eléréséhez módosítani kell a bevitt zsírsavak arányát is. A helyes zsírsavarány 1:1,2:0,6:0,8 = telített: egyszeresen telített: többszörösen telített.
A másik fontos tényező az n-3, n-6 zsírsavak egymáshoz viszonyított aránya. A nyugati típusú táplálkozás n-3-n-6 beviteli aránya jelentősen eltolódott az n-6 típusú zsírsavak irányába. A helyes beviteli arány 1:3-5 = n-3-n-6, amely az n-3 típusú többszörösen telítetlen zsírsavak fogyasztásának propagálását jelenti (pl. tengeri halak, repce-, kukoricacsíra-, lenmag-, dióolaj stb.).
A telítetlen zsírsavakhoz kapcsolódóan a transz-zsírok fogyasztásának kerülése mindenképpen ajánlott. A WHO ajánlása alapján elmondható, hogy a transz-zsírokat teljes mértékben ki kell iktatni az étrendből (pl. bizonyos tejcsokoládék, kávéfehérítő porok, kakaós töltött ostyák, egyes péksütemények, szaloncukrok, puszedlik). Kivételt képez ez alól az egyes húsokban, tejben és tejtermékekben jelen lévő konjugált linolsav (CLA), amely kívül esik e korlátozáson.
A koleszterinfogyasztás kapcsán elmondható, hogy az étrend lehetőleg minden esetben legyen koleszterinszegény. A koleszterin kizárólag állati eredetű élelmiszerekben van jelen. E nyersanyagok és a belőlük készülő termékek korlátozása válik indokolttá, ajánlott a napi koleszterinfogyasztást 200-300 mg között maximalizálni.