Laktózintolerancia kezelése diétával
A laktózintolerancia gyakorisága 7-20% körüli. Jellemző tünete a puffadás, a hasi diszkomfort, a flatulentia és a diarrhoea. Egy átlagos európai étrendben a szénhidrátbevitel körülbelül 5%-a tejcukor (laktóz), a tejben, tejtermékekben megtalálható két egyszerű cukorból felépülő szénhidrát. A táplálékkal elfogyasztott laktózt a laktáz enzim alakítja át egyszerű cukrokká. A laktáz enzim hiánya vagy csökkent termelődése vezet a tejcukor-érzékenységhez.
Diéta
A laktózintolerancia étrendjét meghatározza az „egyéni tolerancia”, amely a laktáz enzim aktivitásának függvénye. Ez azt jelenti, hogy vannak olyan betegek, akik bizonyos mennyiségű tejet el tudnak fogyasztani, mások viszont kénytelenek teljes tejcukormentes diétát tartani. A legtöbb beteg bizonyos mennyiségű tejet, főleg savanyított tejtermékeket, tehéntúrót, sajtokat el tud fogyasztani, másoknak ez a kis mennyiség is panaszt okozhat.
A tej és a tejtermékek teljes elhagyása az étrendből megfelelő pótlás nélkül kalciumhiányt eredményezhet. Ennek megfelelően csak laktózmentes vagy laktózszegény étrendet javasolunk. Az étrendből tehát a tej- és tejtermékek teljes elhagyását nem javasoljuk, az egyre szélesebb választékban kapható laktózmentes tejtermékek fogyasztásával, ételkészítéshez történő felhasználásával biztosítható a megfelelő kalciumellátottság, a kiegyensúlyozott táplálkozás.
Laktózmentesnek számít, ha a termék tejcukortartalma a 0,1 g/100 g vagy a 0,1 g/100 cm3 értéket nem haladja meg. Csökkentett lak-tóztartalmú egy termék, ha a tejcukortartalom 0,2 g/100 g vagy 0,2 g/100 cm3 alatt van.
A csökkentett laktóztartalmú étrend összeállítását nehezíti, hogy számos élelmiszerben rejtett formában találkozhatunk a tejcukorral: a tejtermékeken kívül egyes húskészítmények, péksütemények, margarinok, kényelmi termékek és bizonyos gyógyszerek is tartalmazhatnak tejcukrot. Amennyiben mégis napi V21 tejnél, ill. tejterméknél kevesebbet fogyaszt a laktózintoleranciás beteg, kalcium- és D-vitamin-szupplementációra van szükség. A betegek étrendjének összeállítását könnyíti, hogy kapható laktáz enzim (tabletta és csepp), amely adagolása individuális, és függ az intolerancia mértékétől, valamint az elfogyasztott laktóz mennyiségétől.
A laktózszegény étrendben a kiegyensúlyozott táplálkozás irányelveit követjük. Ennek megfelelően napi Vi I laktózmentes/-szegény tejet vagy ennek megfelelő tejterméket javaslunk fogyasztani. A tejet laktózmentes vagy laktózszegény tejjel helyettesítjük. Ugyanígy járunk el az íróval, a különböző reggeli italokkal, ízesített tejkészítményekkel. Szintén az egyéni toleranciától függően az alacsony laktóztartalmú savanyított tejtermékek fogyaszthatók kisebb nagyobb mértékben. A savanyított tejtermékek tejcukortartalma a beoltott mikroorganizmusoknak köszönhetően 20-40%-kal kisebb, mint a tejé. A túró is fogyasztható, tejcukortartalma a savanyított tejtermékekénél is alacsonyabb. Ugyanígy a félkemény és a kemény sajtok laktóztartalma is csökken az érlelési eljárások következtében, így fogyaszthatóak.
Az ízesített reggeli gabonapelyhek tartalmazhatnak tejcukrot. A péksütemények mind a tésztájukban (tejes kifli, sós kifli, vajas kifli, óriáskifli, császárzsemle, briós, puffancs, kalácsok, gofri), mind az esetlegesen alkalmazott töltelékükben (túrós batyu) tartalmazhatnak tejcukrot, így beiktatásuk az étrendbe az egyéni tolerancia függvényében lehetséges. Fogyasztható a vizes tésztájú vizes zsemle, hosszú zsemle, vágott zsemle, zsemlecipó.
A kényelmi termékek közül sok tartalmaz laktózt (pl. instant levesek, salátaöntetek, félkész- és késztermékek).