Dietetika

Mi a fruktózintolerancia?

A fruktózmalabsorptio gyakori intolerancia. A szakirodalmi adatok szerint a populáció közel felénél napi 11-54 g fruktóz fogyasztása gasztrointesztinális tüneteket vált ki. Egy egészséges populációban végzett vizsgálat szerint a résztvevők 80%-ánál több mint 50 g/nap fruktóz pozitív hidrogénkilégzési tesztet eredményez. Egy átlagos európai étrendben a szénhidrátbevitel körülbelül 3%-a a fruktóz. A fruktóz emésztési zavara gyakran jelenik meg az irritábilis bél szindrómában (IBS).

Diéta

Táplálkozásunkban a fruktóz kétféle formában szerepel, egyrészt a szacharózban (diszacharid: glükóz + fruktóz), másrészt monoszacharidként, szabad formában. A szacharóz felszívódása gyor­sabb és jobb, mint a monoszacharid fruktózé, így az emésztési zavarban a nagy mennyiségű (több mint 50 g/nap) „szabad fruktóz” fogyasztása okoz gasztrointesztinális tüneteket. A fruktózszegény étrendben tehát – a laktózintoleranciához hasonlóan – az elfogyasztható fruktóz meny-nyiségét az egyéni tűrőképességnek megfelelően határozzuk meg.

A fruktózintolerancia tünetei nem csak az elfogyasztott fruktóz mennyiségétől függ, hanem attól is, hogy milyen formában tartal­mazza a táplálék. Számos megfigyelés jelzi, hogy a fruktóz felszívó­dását lassítja, így a tüneteket fokozza a szorbit és egyéb cukoralko­holok jelenléte. A glükóz, galaktóz és néhány aminosav jelenléte viszont gyorsítja a fruktóz felszívódását. így elmondható, hogy a fruktózemésztési zavarban szenvedők tüneteit fokozhatja, ha szor-bitot vagy egyéb cukoralkoholt tartalmaz az étrendjük.

Emésztési zavarban a fruktózt az egyéni tolerancia függvényében hagyjuk ki, így kerülendők a méz, a fruktózzal édesített élelmi­szer-ipari termékek, nagy mennyiségben a magas fruktóztartalmú gyümölcsök, zöldségek (sárgabarack, sütőtök, körte, alma, cse­resznye, szilva, datolya, spárga, paradicsompüré és paradicsomlé, hagymafélék). Tilos továbbá az aszalt és a kandírozott gyümölcsök.