Vesekő étrendi kezelése és megelőzése
Az étrendi kezelés célja a vesekövek megnövekedésének gátlása, valamint az újabb vesekő képződésének a megakadályozása.
A diéta jellemzői
A vese kímélése érdekében az étrend legyen fűszerszegény, és kerüljük a túlzott mennyiségű só használatát.
A kőképződést gátolja az A-vitamin (karotin) és a B6-vitamin, ezért ezeket az étrend megfelelő mennyiségben tartalmazza. Az A-vitamint nagyobb mennyiségben találjuk meg a májban, a tojássárgájában, a vajban, a zsíros tejtermékekben, a margarinban és a tengeri halakban, a legfontosabb karotinforrások pedig a sárgarépa, a sütőtök és a kajszibarack. B6-vitamint tartalmaz a máj, az élesztő, a sajt, a hal, a hüvelyes növények és kisebb mennyiségben a tej és a tojás.
A nyersanyagok csoportosítása a vizelet vegyhatására gyakorolt hatásuk alapján
Potenciálisan savas vegyhatást eredményező nyersanyagok, élelmiszerek (foszfátkő, struvitkő esetén)
- húsok, húskészítmények, halak, szárnyas, kagyló, tojás, sajtok
- szalonna, földimogyoróvaj, földimogyoró, diófélé
- kenyér (főleg a teljes kiőrlésű lisztből készültek), reggeli cereá-liák, száraz sós sütemények, makaróni, spagetti, galuskák, főtt tészták, rizs
- lencse, kukorica
- szilva, ringló, áfonya
- édes sütemények
Potenciálisan lúgos vegyhatást eredményező nyersanyagok, élelmiszerek (húgysavkő, cisztinkő esetén)
- tej, tejtermékek (a sajtok kivételével), tejszín, író
- mandula, gesztenye, kókuszdió
- valamennyi zöldség-, főzelékféle (a lencse, a kukorica kivételével), répafélék, gyökerek, petrezselyem zöldje, spenót, valamennyi gyümölcs (a szilva, a ringló, az áfonya kivételével)
- melasz
Semleges vegyhatást eredményező nyersanyagok, élelmiszerek
- vaj, margarin, sütőzsiradék, olajok
- cukor, szirupok, méz, cukorkák
- nyílgyökér (arrowroot), tápióka
- kávé, tea
Diétás előírások kalcium-oxalát kő esetén
Annak ellenére, hogy a vesekövek leggyakrabban kalcium alapú kövek, a kalciumbevitel csökkentése nem mérsékli a betegség kockázatát. A csökkentett kalciumbevitel csökkenti ugyan a vizelet kalciumszintjét, de fokozza az oxalátürítést, és így kőképződéshez vezet. Hyperoxaluria esetén a vizelet naponta 40 mg-nál több oxálsavat tartalmaz.
- Vesekövesség – kiváltó tényezők, tünetek, diagnosztika
- A vesekövesség kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha túlzott oxálsav-produkció eredményezi a hyperoxaluriát, pirido-xin (B6-vitamin) bevitele ajánlott (máj, hús, hal, tejtermék, hüvelyesek, élesztő, kisebb mértékben a tej és a tojás).
Ha a hyperoxaluria oka az oxalát fokozott felszívódása a bélcsatornából (pl. IBD esetén), akkor az oxálsavbevitel csökkentésére van szükség, ez a 40-50 mg/nap mennyiséget ne haladja meg, kiegészítve a kalciumbevitel növelésével (a bélben megkötött oxálsav kalcium-oxalát formájában kiürül a széklettel).
Magas oxálsavtartalmú nyersanyagok: kakaópor, zellergumó, paraj, rebarbara, sóska, petrezselyemzöld, cola, kávé, kakaópor. A tea is magas oxálsavtartalommal rendelkezik, de tejjel fogyasztva nem játszik szerepet a kőképződésben.
A hypercalciuria (férfiaknál 300 mg/nap, nőknél 200 mg/nap meny-nyiségnél nagyobb kalciumürítés a vizelettel) étrendi befolyásolása az állapot kiváltó okától függ. Az abszorbtív forma esetén jöhet szóba a kalciumbevitel mérséklése a felnőttek számára ajánlott értékre (800-1000 mg/nap), a túlzott bevitel elkerülésére. A hypercalciuria egyéb formáinál a kalciumcsökkentés nem indikált, renális eredetűnél rontja a vese állapotát. Növekedhet a vizelet kalciumtartalma abban az esetben is, ha a mellékpajzsmirigy fokozott működése következtében a csontokból jelentős mértékű kalciumkioldódás történik.
Sok tej és sok kalciumot tartalmazó ásványvíz nem ajánlottak kalcium-oxalát kő esetén, s a kemény, lúgos vizek rendszeres ivása is fokozhatja a kőképződés kockázatát. E helyett gyógynövényekből főzött, híg, cukrozatlan tea ajánlható tejjel. Lázas, fekvő beteg ne igyon vizeletlúgosító leveket (citrom, narancs)!
Diétás előírások húgysavkő esetén
A húgysavkövek keletkezésében szerepet játszik a köszvény, a rosszindulatú daganatos betegségek, a szalicilátok nagyobb adagjának tartós, rendszeres szedése. Ezek jelentősen növelhetik a húgysavürítést, és ez húgysavkőképződéshez vezethet. Ha a vizelet pH-ja 5,5 alatti, akkor húgysavkövek, ha 5,5-7,5 közötti, akkor kalcium-oxalát kövek, ha 7,5 feletti, akkor kalcium-foszfát kövek képződnek nagy valószínűséggel. Húgysavkő esetén az étrend mérsékelt fehérjetartalmú (0,8 g/ttkg/nap) és csökkentett purintartalmú legyen. Magas purintartalmú nyersanyagok: belsőségek (borjúmirigy, vese, velő), szardínia, édesvízi halak, húsok, hüvelyesek, paraj.
A lúgos vegyhatást eredményező táplálékokat kell az étrendbe beiktatni, mert bázikus közegben a húgysav nehezebben csapódik ki. Csökkenteni kell a savas vegyhatást eredményező nyersanyagokat, élelmiszereket. Jó hatásúak az alkalikus ásványvizek, melyekből napi 2-3 dl javasolt. A húgysavkövek képződését megelőzheti a fe-keteribizli-lé rendszeres fogyasztása.
Diétás előírások cisztinkő esetén
A cisztin az egyetlen olyan aminosav a vizeletben, mely kóros körülmények között a kicsapódáshoz szükséges túltelítettséget elérheti, azaz követ képez. Több betegség tünete lehet a megnövekedett cisztinürítés (pl. veleszületett cisztinuria). Naponta több mint 4 I folyadékbevitel megelőzheti a cisztin kristályosodását. Lúgosító étrend alkalmazható. A magas metionin- és cisztintartalmú élelmiszerek fogyasztását korlátozni kell (túró, sajt, tojásfehérje, hal, hús, köles). Az alacsony nátriumbevitel csökkentheti a cisztin mennyiségét a vizeletben.
Diétás előírások foszfátkő (kalcium-foszfát kő, Ml. ammónium-magnézium-foszfát kő) esetén.
A folyadékbevitel bőséges (a vizelet napi 2-2,51) legyen, a vizelet savanyítására kell törekedni. Fontos a lúgosító nyersanyagok mennyiségének csökkentése. Kerülendők a magas foszforsavtartalmú üdítőitalok, elsősorban a cola.
Diétás előírások struvitkövek esetén
A struvitkövek ammóniu-mot, magnéziumot, foszfátot tartalmaznak. Előfordulása nők: férfiak arányában 2:1. Húgyúti fertőzések (Proteus mirabilis, pseudomonas, klebsiella) nyomán keletkezhetnek, mivel ezek a kórokozók nagy mennyiségben képeznek ammóniumot. Cél: a kórokozók eliminálása és a húgyúti fertőzések megelőzése. Ha már kialakult, akkor a vizelet vegyhatása csökkentésének, a vizelet állandó hígan tartásának, a tej és a tejtermékek (kivéve a sajtok) mellőzésének és a főzelékfogyasztás korlátozásának lehet szerepe. A tőzegáfonyából készült levek, teák hasznosak lehetnek a húgyúti infekciók kezelésében.