Napközi otthonok – demens betegek ellátása
Nem örülök neki, hogy Alzheimer-kóros édesanyámat egész nap egyedül kell otthon hagynom, miközben én dolgozom. Járhat napközi otthonba?
A helyi önkormányzatok jelenleg nem üzemeltetnek speciális napközi otthonokat a demens betegek ellátására, pedig nélkülözhetetlen segítséget jelentene a családoknak, hiszen a gondozó családtagok továbbra is dolgozhatnának, vagy időt fordíthatnának saját magukra, miközben az Alzheimer-kóros beteg megfelelő ellátásban részesül. Az országban sok helyen működik Idősek Napközi Otthona a helyi Gondozási Központban, de csak egészséges idősek részére elérhető alapszolgáltatásként. Szinte egyáltalán nincs olyan közöttük, ahol Alzheimer-kóros és más demens beteget is fogadnának.
Mielőtt az édesanyja elkezdene egy nem demensek részére működtetett Idősek Napközi Otthonába járni, ellenőrizze, hogy meg-felelő-e a szoba, a személyzet megfelelően képzett-e, érdekes és odaillő tevékenységeket kínálnak-e napközben, valamint hogy az ételek finomak és változatosak-e. Az otthon igazgatójától pontos információkat kell kapnia arról, hogy mit várhat el a napközi otthontól és hogyan tehet panaszt, ha nincs megelégedve.
Ha nem egy speciális demens betegeknek kialakított napközi otthonba járnak, akkor valószínűleg az oda- és vissza szállítást sem biztosítják az édesanyja számára. Próbálja elkerülni a hosszú utazást, mivel az egy óránál hosszabb utak kifárasztják és összezavarják a beteget. Az étkezés biztosításáért térítési díjat kell fizetni.
Az édesanyja háziorvosától, az önkormányzat szociális szervezetétől/szakemberétől és a FEHT infovonalán kaphat felvilágosítást a napközi otthonok esetleges elérhetőségeiről és igénybevételük módjáról.
A demens nővérem nem jár napközi otthonba. Én magam is nyolcvan fölött vagyok, és nem bírom vele egyedül az egész napot.
Lehetne, hogy valaki eljöjjön hozzánk és segít napközben gondozni?
Ha az önök lakóhelyén napközi otthoni ellátás nem vehető igénybe, a házi gondozás sok szempontból jó alternatíva. A házi gondozást néha „felvigyázásnak” is nevezik, de a jó házi gondozás ennél sokkal több. Egy gondozó rendszeresen ki fog önökhöz járni és otthon vigyáz a betegre, amíg ön pihen, bevásárol, meglátogatja a barátait, vagy azt csinál, amihez épp kedve van. Egyes házi gondozók a demens betegeket elviszik sétálni a parkba, látogatóba vagy vásárolni.
- Mennyit tudunk az Alzheimer-kór lehetséges okairól?
- Miért olyan fontos a diagnózis Alzheimer-kór esetében?
- Memóriatesztek demencia esetén
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A házi gondozást általában a nap egy adott szakaszára beszélik meg, és előfordulhat, hogy óradíjat számítanak fel érte. A szolgáltatást az önkormányzat, önkéntes vagy erre szakosodott magán ellátó szervezetek biztosítják. Ellenőrizze, hogy jól képzett személyzetet foglalkoztatnak-e, akik eleget tudnak a demenciáról! Az önkéntes és magánszervezeteket az önkormányzati szervek felügyelik. Minden személyes gondoskodást nyújtó ellátás működését is kétévente ellenőrzik, fenntartótól függetlenül. Az alapellátást biztosító szolgálatok felügyeleti szerve a működési engedélyt kiadó önkormányzat jegyzője. A szakmai munkát a Megyei Módszertani Intézmények ellenőrzik.
Mi az a kisegítő gondozás és hogyan kérhetek ilyent?
A kisegítő – vagy mentesítő – gondozás azt jelenti, hogy valaki vigyáz az ön által gondozott személyre, hogy mindketten kicsit kikapcsolódjanak. Mind az ön, mind gondozottja számára nagyon fontos, hogy néha kikapcsolódhasson a gondozásból. Ha nem pihen egy kicsit, nem megy nyaralni, nem fogja tudni folytatni a gondozást.
A kisegítő gondozás többféleképpen folyhat
Általában a demens beteg gondozó otthonba vagy egy-két hétre kórházba vonul. Egyes Ápoló-Gondozó Otthonok nyújtanak kisegítő gondozást, előre meghatározott időre fogadnak betegeket, ha éppen van üres ágyuk. Ez jó módszer a gondozó otthon kipróbálására, ha a jövőben esetleg szükség lenne rá. Az otthonukban ellátandó demens betegekhez önállóan kell keresni felügyeletet. Számítson arra, hogy ezek a felügyeletek nem támogatottak, így a teljes költséget önnek kell állnia.
A demens betegek gyakran nehezen fogadják a kisegítő gondozást. Próba-szerencse. Tegyen meg mindent, hogy a kisegítő gondozók valóban értsék, mire van szüksége a gondozottjának! Lehet, hogy ez nem könnyű, de nem szabad elfelejtenie, hogy a kisegítő gondozás hosszú távon önöknek és nekik is egyaránt érdeke.
Hetvenéves vagyok, és én gondozom Alzheimer-kóros feleségem. Nemrég influenzás voltam és nem bírtam a gondozást. Szerencsére a húgom átjött és segített ellátni mindkettőnket.
Mit tehettem volna, ha a húgom épp nem ér rá?
Amikor ön is beteg, nem tud rendesen gondozni valakit. Sajnos a sürgős elhelyezés csak a fekvőbeteg-ellátó intézményekben történhet meg, mert az ápoló-gondozó otthonokban kevés az üres férőhely.
Jelenleg a legtöbb önkormányzatnak nincsenek megoldásai az ilyen helyzetekre, így a felesége nem kaphat kisegítő helyet vagy más irányú segítséget. Esetleg lehetősége nyílhat a házi segítségnyújtás vagy a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás igénybevételére. A szolgálatokat közvetlenül kell felkeresnie és megállapodnia a szolgálatvezetővel a tényleges házi segítségnyújtás tartalmáról. Abban az esetben, ha a településen nem működik házi segítségnyújtás, akkor forduljon a települési önkormányzat szociális szervezetéhez/szakemberéhez és kérje, hogy az önkormányzat biztosítsa ezen ellátást.