Asherman-szindróma tünetei
Mi az Asherman-szindróma?
Annyi hegszövet jelenléte a méhfalban, amely elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a szabályos menstruációt és terméketlenséget okozzon.
Mitől alakulhat ki az Asherman-szindróma?
Ilyen hegszövet származhat:
- ismétlődő fertőzéstől, mint amilyen a krónikus kismedencei gyulladás
- ismétlődő vagy túlságosan megerőltető kürettől
- egy előző terhesség során abnormálisan megtapadt méhlepénytől.
Mik az Asherman-szindróma tünetei:
Az Asherman-szindróma okozhat amenorrheát, igaz hogy csak néha, és ezzel aztán tartós terméketlenséghez vezethet. Leggyakrabban azonban a menstruáció rendszeres, ám gyenge. Ezért aztán, ha fertőzés esetén küretet kell végezni (mint például amikor a fertőzött méhlepényi szövetet egy vetélés vagy művi abortusz után el kell távolítani), az endometrium küreténél (kaparás) rendkívüli óvatossággal és vigyázva kell eljárni, hogy elkerüljük ezt a helyzetet.
Az Asherman-szindróma kezelése:
A diagnózist röntgenfelvétel támasztja alá. Azoknál a nőknél, akik terhességre vágynak, az Asherman-szindróma szokásos kezelése a hegszövet sebészi fellazítása, ami történhet hiszteroszkóppal és apró ollókkal (ha nem hasfali bemetszéssel történik). Ilyenkor aztán IUD, azaz méhen belüli fogamzásgátló eszköz kerül a méhbe pár hónapra, hogy a méh fala nyitott maradjon és hogy ne történhessen meg a letapadás újbóli kialakulása mindaddig, míg az endometriális szövet vissza nem nő.
Továbbá rövid időtartamú (60 napos) ösztrogénkiegészítést is adnak az endometrium helyreállítására. Ha visszaállt a normális menstruációs ciklus, eltávolítják a hurkot.