Mi az alagútszindróma?
Ismétlődő megerőltetés miatti sérülés, amelyben a kezet ellátó mediánideg összenyomódik vagy sérül, miközben áthalad a csukló csontjai között vezető idegcsatornán, a megduzzadt szöveteken.
Az alagútszindróma kialakulásának okai és tünetei:
Férfiaknál gyakoribb, mint a nőknél, és érintheti egyik vagy mindkét kezet. A kéz vagy a csukló erőszakos, ismétlődő mozgása váltja ki, amitől égő, fájó érzés, zsibbadás keletkezik, esetleg az ujjak bizseregnek. Idővel a hüvelykujj izomzata meggyengül, és nehézséget okoz bármit is megfogni.
Az alagútszindróma kezelése:
A betegséget az ideg vezetésének vizsgálatával és az izomrostok aktivitásának vizsgálatával szokták diagnosztizálni. A kezelés abból áll, hogy a kezet sínbe teszik, hogy így semleges tartásban rögzítsék; valamint adnak fájdalomcsillapítót, például nem szteroid gyulladásgátlót (NSAID-ot), és néha corticosteroid injekciókat is.
Ha minden más csődöt mond, műtétet javasolnak, hogy azzal kimetsszék azokat a rostos szövetkötegeket, amelyek nyomják az ideget.
Bár az alagútszindróma terhesség idején is jelentkezhet, vagy kísérhet reumás ízületi gyulladást, pajzsmirigy- alulműködést, cukorbetegséget vagy köszvényt, azért leggyakrabban mégis a kezet vagy csuklót ismételten érő megerőltetés váltja ki; például, ha valaki rendre úgy használja a számítógép klaviatúráját, hogy az nincs megfelelően beállítva. Ez utóbbi úgy kerülhető el, ha a klaviatúrát úgy helyezik el, hogy az alkar a talajjal párhuzamos, a csukló egyenesen áll, egy vonalban az alkarral, a könyök pedig laza.