Prosztata megnagyobbodás: mi a gyógyszeres terápia?
Elsőként a növényekből készült gyógyszereket szokták említeni. Ezek a gyógyszertárban, gyógyszerként törzskönyvezett, sokszor vény nélkül kapható készítmények. Gyulladáscsökkentő hatásúak és hatékonyan csökkentik a prosztata térfogatát. Mellékhatásokkal ritkán kell számolni. A receptköteles gyógyszerek egyik fajtája a prosztata térfogatát csökkenti, míg a másik gyógyszercsoport a záróizom megnyílását segíti elő. A gyógyszerek hatásának kialakulása napokat vehet igénybe.
Mennyi ideig és melyiket kell szedni?
A gyógyszereket folyamatosan kell szedni, ritka esetben kombinálhatók is. Célszerű nagyobb prosztata esetén a volumencsökkentő gyógyszert ajánlani, míg normálisnál alig nagyobb prosztata esetén ennek nincs értelme. Növényi kivonatot kémiai gyógyszerrel kombinálni nem szoktak.
Milyen műtéti lehetőségek vannak?
A kisebb volumenű prosztata-megnagyobbodást húgycsövön keresztül egy optikai eszköz végére szerkesztett, mozgatható elektromos kacs segítségével ki lehet szeletelni, és ez által a prosztatán keresztül futó húgycső átmérőjét megnagyobbítjuk. A prosztata külső átmérője nem fog változni, mint ahogy nem változik egy vízcső külső átmérője sem, ha a belül felszaporodott vízkövet eltávolítjuk, s a belső átmérőt megnagyobbítjuk.
Nagyobb prosztata-térfogat esetén nem előnyös azt apró szeletenként, sokáig tartó műtéttel eltávolítani, egyszerűbb nyílt műtéttel a megnövekedett jóindulatú daganatot egészben kioperálni. Ez olyan mintha a narancs héja és a gyümölcse közötti szalagokat ujjunkkal eltépve, a gyümölcs és az narancs héja közötti réteget megkeresve a gyümölcsöt úgy vennénk ki a héjából, hogy a gyümölcs héja visszamarad. így a prosztata tokja visszamarad, és vizeletelvezető csőként szolgál a hólyag és a húgycső alsóbb részei között.
Mi várható, műtét után milyen szövődmények léphetnek fel?
A néhány napra behelyezett katéter eltávolítása után a beteg vastag sugárban üríti ki a vizeletét. Miután ott belül egy műtéti seb van, átmenetileg gyakoribb a vizelés, enyhe csípő érzés néhány hétig fennállhat. Egyéb szövődmények is előfordulhatnak, de azok ritkák, taglalásuk az orvosi szakkönyvekre tartozik.
- A húgyutak felépítése és működése
- Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tünetei, kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Befolyásolja-e a műtét a gyermeknemzést vagy a szexuális életet?
Mindkét műtét után nagy valószínűséggel előfordul, hogy az ejakuláció során az ondó a hólyagba visszafelé lövell. Így a gyermeknemzés nehézségbe ütközhet. Az erekciót azonban a műtétek nem befolyásolják. Ellenkezőleg, a betegnek súlyos életminőség-zavarokat okozott a vizelési nehézség, ezektől megszabadulva szexuális élete is javulhat.
Műtét után kiújulhat-e jóindulatú megnagyobbodás?
A műtét során nyilvánvalóan az utolsó sejtig nem tudjuk eltávolítani a teljes prosztataszövetet, annak ismételt burjánzása is előfordulhat, de korrektül végzett műtét után ez legalább 6-8, akár 10 évet is igénybe vehet.
Kell-e rendszeresen kontrollra járni? Miből áll az ellenőrző vizsgálat?
Legalább félévente kell ellenőrizni a prosztata nagyságát, a vizelés minőségét és a visszamaradó vizelet mennyiségét. Miután a prosztatarák kialakulása bármikor előfordulhat, a végbélvizsgálatot is ajánlott félévente megismételni. Célszerű időnként azért is urológushoz fordulni, mert a prosztatára ható gyógyszereket a háziorvos csak urológus javaslatára és meghatározott ideig írhatja fel.
Jóindulatú prosztata-betegség miatt végzett műtét után rák kialakulhat-e?
A műtétek során az ún. Centrális zónát távolítjuk el, a prosztata tokja bennmarad. A prosztatarák a perifériáról indul, ezért a legtöbb esetben már tapintással is kimutathatjuk a rákot. Legjobb indikátora természetesen a PSA-méréssel együtt végzett végbélvizsgálat.