Vesedaganatok tünetei, kezelése
Hány veséje van az embernek, és hol helyezkednek el?
Az embernek normális esetben két veséje van, ezek a hátizmok alatt a belek mögött helyezkednek el. A vesék felső pólusát a legalsó bordák takarják. Természetesen lehet, hogy valaki egy vesével születik, lehet, hogy a két vese összenőtt, ilyenkor patkóvesének hívják, és számtalan egyéb fejlődési rendellenesség is létezik. Lehet vese a kismedencében, a hólyag mellett is. A vese fejlődési rendellenességeire mindig gondolni kell, hogyha a megszokott helyén a vesét nem találjuk.
Milyen életkorban, és melyik nemnél gyakoribb a daganat?
A férfi/nő arány durván 2:1. Szerencsére ritkán, de kisgyermekkorban is előfordul. Leggyakoribb azonban 50-80 év között és férfiaknál kétszer gyakoribb, mint a nőknél.
Melyek a vesedaganat tünetei?
Hogyan mutatják ki a vesedaganatot?
Vérvizelés esetén kötelező a vérzés forrásának felderítése. A hasi ultrahangvizsgálattal a daganat könnyen kimutatható. A környezetéhez való viszony és a daganat egyéb térbeli elhelyezkedése CT-vel vagy MRI-vel még pontosabban meghatározható. Minden esetben mellkasröntgent is kell végezni, mert a vesedaganat gyakran ad a tüdőbe áttétet.
Hogyan végzik a műtétet?
Lehet nyílt műtéttel vagy laparoszkópa segítségével is végezni. A műtét során eltávolításra kerül a vese az azt környező zsíros tokkal. Amennyiben a daganat a vese felső részében helyezkedik el, az azonos oldali mellékvesét is el kell távolítani. Előfordul ugyanis, hogy a vesedaganat áttétet ad a mellékvesébe. A vesedaganat az ellenkező oldali mellékvesébe is adhat áttétet, ez esetben azt is el kell távolítani.
El kell távolítani, a vese környéki daganatos nyirokcsomókat is. Előrehaladottabb esetekben a daganat betörhet a vese vénájába vagy a szervezet fő vénájába. Máskor ráterjedhet a bélre, lépre, hasnyálmirigyre, májra stb., ilyenkor – amennyiben megoldható – ezekből a szervekből is el kell távolítani a daganatot
Nem lehet csak a daganatos részt eltávolítani a veséből?
Amennyiben a vesedaganat elhelyezkedése lehetővé teszi, és 4 cm-nél nem nagyobb, a daganat egyszerű kimetszéssel is eltávolítható. Erre különösen akkor van szükség, ha egy betegnek csak egy veséje van.
Elég-e egy vese, ha a másikat eltávolítjuk?
Egy jól működő vese teljes mértékben elegendő a vizeletelválasztó funkció ellátására, még akkor is, ha annak egy részét valamilyen okból el kellett távolítani. Mindkét vese eltávolítása esetén a beteg élete végéig művese-kezelésre szorul.
Hová ad áttétet a vesedaganat?
A vesedaganat elsősorban a tüdőbe ad áttétet. Adhat mindkét mellékvesébe, adhat az ellenkező oldali vesébe, májba, csontba, agyba is. Szerencsés esetekben az áttétek is eltávolíthatók.
Milyen gyorsan gyógyul a beteg, mikor lesz önellátó, mikor kelhet fel műtét után?
A műtéti beavatkozást követően a beteg másnap már segítséggel felkelhet, és egy-két nap múlva, kórházi körülmények között önellátó lesz. A műtétet követő 6-8. nap között a beteg otthonába távozik, a varratszedést néhány nappal későbbre ajánlatos halasztani. A gyors javulás meglepő, hiszen ha az ujjunk hegyét megvágjuk, napokig fáj, míg egy 40 cm-es vágás néhány nap múlva alig érezhető, fájdalomcsillapításra ritkán szorul.
Mikortól engedett a fizikai terhelés?
A betegek rövid idő alatt önellátók lesznek. Ez már bizonyos fizikai megterheléssel, mozgással jár, hajlással, öltözködéssel kapcsolatos mozgások. A fizikai terhelhetőségnek a fájdalom szab határt. A sérv megelőzése céljából súlyosabb terhek felemelése legalább 6 hétig kerülendő.
Meg lehet-e gyógyulni a betegségből?
A veserák rosszindulatú betegség. A siker részben a sebészi terápiának tulajdonítható, ha eltávolítjuk a daganatot, a teljes gyógyulás reménye mindig fennáll. Nagy daganatok esetében a túlélési esélyeket a daganat szóródása szabja meg. Áttétek esetén különösen fontos a kiegészítő kezelés, melyre az interferon a legalkalmasabb. Az áttétes esetek gyógyításában sokat várunk az ún. kinázgátló gyógyszerektől.
Van-e jóindulatú vesedaganat?
Az angiomiolipóma jóindulatú vesedaganat. Az esetek túlnyomó többségében ultrahanggal, CT-vel jól elkülöníthető, hiszen egészen más típusú árnyékot ad, mint a veserák. Bizonytalanság esetén rosszindulatúnak kell tekinteni, és el kell távolítani. Természetesen más jóindulatú daganatok is léteznek. Alapelv, hogy valamennyi vesedaganatot el kell távolítani, ha annak jóindulatúsága egyértelműen nem bizonyítható.
Műtét után miből áll a kontrollvizsgálat, és milyen gyakran szükséges?
Az általános rutin évente egyszeri kontrollvizsgálat. Ebben az esetben hasi ultrahang- és/vagy CT-vizsgálatot végeztetünk, valamint mellkasröntgen elvégzése is szükséges. Ha a mellkasröntgen bármely formában nem ad kielégítő információt, ill. tüdőáttét gyanúja merülne fel, mellkasi CT-t kell végezni.
Milyen óvintézkedés kell, hogy ha csak egy vese marad?
Az évenkénti kontrollvizsgálatok során vérvizsgálatot is kell végezni, amellyel a vese funkcióját ellenőrizzük. Elfogadott, hogyha egy meglévő vese mellett valamivel csökken a vese funkciója, de ez a laboratóriumi normálértéket alig haladja meg, az semmilyen veszélyt nem jelent, egészségkárosodást nem okoz.
Ha a veseműködést jelző kreatinin- és karbamidszint növekszik, akkor gyakoribb vérvizsgálatok is szükségessé válhatnak, olykor, nefrológiai konzílium alapján, speciális diétára is szorulhat a beteg. Előfordulhat, hogy a bent maradt vese már régóta nem tökéletes valamilyen gyulladásos, köves betegség miatt, ilyenkor fokozottabb ellenőrzésre is szükség lehet.
Átterjedhet-e a daganat a másik vesére?
Előfordul, hogy egyszerre, egy időben kétoldali vesedaganatot állapítunk meg, de az is lehet (meglehetősen ritkán), hogy évekkel később a megmaradt vesében is daganat keletkezik. Arra utaló biztos információ nincs, hogy ez egy új „de novo” vesedaganat, vagy valami kapcsolata van a korábban eltávolított vesedaganattal.