Táplálkozási alkímia- kenyérből triglicerid
Mitől indul el a folyamat? Mi az, amitől megnő a VLDL/trigliceri-dek mennyisége, ettől pedig beindul az arterioszklerózisra jellemző plakkokat képező kis LDL-részecskék termelése?
Egyszerű: a szénhidrátoktól. És mi a helyzet a fő-fő szénhidráttal, a búzával?
Attól természetesen nagyon beindul. Ez a pofonegyszerű tény évekig elkerülte a táplálkozástudományi szakemberek figyelmét. Nem csoda, hiszen úgy féltek a rosszindulatúnak tartott trigliceridekből álló zsíroktól, mint a tűztől. Logikai úton levezethető, hogy a zsíros ételeknek, húsoknak és vajféléknek elvileg emelniük kell a trigliceridek vérszintjét. Ez így is van – csak éppen a dolog átmeneti és nem okoz nagy emelkedést.
Mára már nyilvánvalóvá vált, hogy a zsíros táplálék miatt valóban több zsír kerül a májba és a vérkeringésbe, de ettől leáll a szervezet saját trigliceridtermelése. Annyi trigliceridet tudunk előállítani, hogy az jócskán felülmúlja azt a szerény mennyiséget, amelyet a táplálékkal felveszünk, ezért az elfogyasztott zsírok nem nagyon emelik az összmennyiséget.
Mi számít trigliceridnek?
Ugyanakkor a szénhidrátok nem trigliceridek, és nem is tartalmaznak ilyesmit. Két szelet teljes kiőrlésű kenyérben, egy fokhagymás bagettben vagy egy perecben elhanyagolható mennyiségű zsiradék van. Ám a szénhidrátok fokozzák az inzulintermelést, az inzulin pedig serkenti a májban a zsírsavak képződését, ezért a vér tele lesz trigliceridekkel. A genetikai alkattól függően a vér trigliceridszintje időlegesen több tíz mmol/l-re is nőhet. A szervezetünk ebben olyan hatékony, hogy a 3, 5, sőt akár 10 mmol/l-es értéket is képes fenntartani nemcsak egy napig, hanem folyamatosan akár egy évig is – feltéve, hogy folyamatos a szénhidrát-utánpótlás.
Forradalmasította a táplálkozástudományt annak a ténynek a felfedezése, hogy a máj képes a lipogenezésre – arra, hogy a cukrokat trigliceridekké alakítsa át. Ennek egyik alapfeltétele, hogy sok inzulin legyen a vérben, mert ez a hormon arra ösztökéli a májat, hogy a cukorból több trigliceridet szintetizáljon – amelyet aztán VLDL-részecskékbe csomagol.
- Milyen pocak?
- Nem a nagyi sütije, hanem a „modern” búza megteremtése
- Radikális „búzaeltávolító” műtét
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Napjainkban az amerikaiak a kalóriaszükségletük nagyjából felét fedezik szénhidrátokkal
A XXI. század kezdete úgy vonul be a történelembe, mint „a szénhidrátfogyasztás korszaka”. A lipogenézis olyan extrém szintet érhet el, hogy a triglicerid átitatja az egész májat. Ezt nevezik nem alkoholos zsírmájbetegségnek vagy nem alkoholos szteatózisnak (non alcoholic fatty liver disease – NFALD; non alcoholic steatosis – NAS). Az NFAS és NAS rövidítések arra utalnak, hogy a jelenség járványos méretei miatt az orvosoknak a gyakori használat miatt van szükségük ezekre a mozaikszavakra. A folyamat májcirrózishoz vezet – ugyanahhoz a visszafordíthatatlan kórképhez, amely jellemzően az alkoholisták betegsége, de itt nem az alkohol a kóroki tényező.
Húsimádás
A kacsák és libák is képesek rá, hogy zsírt halmozzanak fel a májukban. Az ő esetükben ez egy olyan adaptációs mechanizmus része, amelynek révén táplálkozás nélkül is képesek sokáig repülni. A libatömésnél ezt a képességüket használják ki annak a foie grasnak és finom, zsíros paténsk az előállítására, amellyel gazdagon meg lehet kenni a teljes kiőrlésű kenyérszeleteket. A szárnyasoknál ez rendben van, ám az embereknél egy kóros, a fiziológiánkkal összeegyeztethetetlen folyamatról van szó, és annak a következménye, hogy azt sulykolják belénk: fogyasszunk több szénhidrátot. A helyzet az, hogy nagyon nem jó, ha egy libamájszerű képződmény van a hasunkban.
Voltaképpen a mi esetünkben is hasznos dolognak tűnik, hogy szénhidrátokból szintetizált zsírokkal fel tudjuk tölteni a májunkat, hiszen így bőség idején energiát tudunk tartalékolni az ínséges napokra. Primitív elődeink elejtettek egy szép nagy vaddisznót, aztán degeszre ették magukat, majd utána küldtek némi vadon termett gyümölcsöt.
Ezzel elegendő energiát raktároztak el arra a napokig, vagy hetekig tartó időszakra, mire újabb zsákmányra tudtak szert tenni. Az inzulin segít abban, hogy az energiafelesleget zsír formájában tároljuk. A táplálék a májban trigliceridekké alakul, és bekerül a vérbe, ahol energiaraktárként szolgál a következő préda elejtéséig. Manapság azonban már akkora jólétben élünk, hogy a – különösen szénhidrátokból származó – kalória-utánpótlás sohasem szűnik meg. Ma minden nap bőséges; nincsenek ínséges időszakok.
Szénhidrátban gazdag étrend = triglicerinszint növekedés
A cukorbetegség kézenfekvő modell a sok szénhidrát – a sok egészséges teljes kiőrlésű termék – fogyasztásából fakadó hatások tanulmányozásához. A felnőttkori (II. típusú) diabéteszes esetek többsége a túlzott szénhidrátfogyasztás miatt alakul ki. Szénhidrátmegvonással a magas vércukorszint és maga a betegség is visszafordítható.
A cukorbetegségre jellemző az úgynevezett „lipidtriász”: alacsony HDL-, magas kis LDL- és trigliceridszint. Ugyanezt látjuk a túlzott szénhidrátfogyasztásban is.
Az elfogyasztott zsír tehát csak kismértékben járul hozzá a VLDL-termeléshez, viszont a szénhidrátok már jócskán feltornázzák. Az „egészséges teljes kiőrlésű termékek” ezért emelik meg a trigliceridszintet – és ez a tény gyakran elkerüli a szénhidrátokban gazdag étrend mellett érvelők figyelmét. (Sok évvel ezelőtt nekem azt tanácsolták, hogy Ornish és mások nézetei szerint legfeljebb az energiaszükségletem tíz százalékát fedezzem zsírokból. Jól fel is ment a trigliceridszintem 4 mmol/l-re attól az „egészséges teljes kiőrlésű” gabonától, amellyel a csökkentett zsír- és húsfogyasztást pótoltam.)
A zsírszegény diétától a vér trigliceridszintje jellemzően az 1,6-3,5 mmol/l-es tartományba esik, de több tíz mmol/l-re is felmehet azoknál a genetikailag fogékony embereknél, akik valamilyen trigliceridanyagcsere-zavarban szenvednek. Ez már bőven elég az NFALD/NAS kialakulásához és a hasnyálmirigy károsodásához.