A mellékvesevelő-daganat (phaeochromocytoma) tünetei és diétája
A phaeochromocytoma a mellékvesevelő katekolamint termelő daganata, amelyet erős vérnyomás-emelkedés jellemez. A magas vérnyomásos betegek kevesebb, mint 1%-a szenved ebben a betegségben. Többnyire jóindulatú tumor okozza, az esetek egy részében – főleg az extraadrenális tumorok esetében – azonban rosszindulatú is lehet. A műtéti terápiát követően a jóindulatú tumor esetén megoldódik a hypertonia is, azonban a betegek egy részénél fennmarad a magas vérnyomás.
A phaeochromocytoma dietoterápiája
- A diagnózis esetén megmérik 24 órás gyűjtött vizeletből a katekolaminok vagy azok metabolitjainak szintjét. A legjellemzőbb ilyen metabolit a vanillin-mandulasav Az olyan nyersanyagokat ki kell zárni az étrendből, amelyek vanillin-mandulasavat tartalmaznak.
- Mivel a betegek egy részénél a magas vérnyomás nem gyógyul, így fontos megbeszélni azokat a dietoterápiás lehetőségeket, amelyek segítségünkre vannak a vérnyomás csökkentésében.
[table id=25 /]
A vanillin-mandulasav vizsgálata előkészítéseként szükségessé válik egyes élelmiszerek kiiktatása az étrendből. Ide tartoznak:
- kávé,
- tea (a koffeinmentes változatok is),
- kakaó, csokoládé,
- narancs, citrom (minden citrusféle),
- banán,
- vanília.
[halvanydoboz cim="A glükokortikoidkezelés dietoterápiája"]
A mellékvesekéreg-szteroidok számos – főleg gyulladásos immunológiai- megbetegedés kezelésében bázis terápiát jelentenek (pl. reumatoid arthritis, SLE, gyulladásos bélbetegségek stb.).
A glükokortikoidok intracelluláris receptorokhoz kötődnek, majd gének transzkripcióját módosítva bizonyos fehérjék szintézisét gátolják, másokét serkentik. Ezen kívül gyors, nem a genomot érintő hatásokkal is rendelkeznek. A mellékhatások megjelenésében a glükokortikoidok úgynevezett permisszív hatása is hangsúlyos. Ez azt jelenti, hogy a glükokortikoidok jelenléte előfeltétel a mobilizáló hormonok működéséhez. Legismertebb képviselőjük a kortizol vagy hidrokortizon. Az alábbi nem kívánt hatások elsősorban a hosszan tartó, szisztémás kezelések alakalmával jelennek meg.
- Szénhidrát-anyagcsere. Csökkentik a glükóz felvételét és hasznosítását, fokozzák a glükoneogenezist, hyperinsulinismust okozhatnak.
- Fehérje-anyagcsere. Fokozott fehérjeleépülés és csökkent fehérjeépítés.
- Lipidanyagcsere. A lipogenezis mérséklése, fokozott lipolízis; zsírsav-túlkínálat alakul ki (felszaporodik a triglicerid, csökken a HDL-szint).
- Kalcium-anyagcsere. Negatív hatás az oszteblasztok működésére, csökkent kalciumfelszívódás, csökkent kalcium-visszaszívódás a vesében, gátolja a D-vitamin számos hatását; oszteoporotikus átalakulásokat indukálhat.
A szteroidok megemelik az alapanyagcserét is, továbbá gasztrointesztinális fekélyképződésre is hajlamosíthatnak. A kortizolterápia erősen diabetogén hatású is. A kortizolkezelés ideje alatt számítani kell a nátrium és hozzá kapcsolódóan a víz visszatartására, valamint a nagyobb káliumveszteségből adódó csökkent vér-káliumszintre.