Dietetika

Hízókúra, roborálás folyamata betegségnél

Malnutritio (alultápláltság) esetén még a normális testtömeg, vagy akár túlsúly mellett is szükség lehet roborálásra, ezért fontos ügyelni a beteg testtömegváltozásaira, figyelembe véve étvágyát, evési nehézségeit.

Étkezési problémák esetén (étvágytalanság, húsundor, nyelési ne­hézség) vagy túlzott megszorítások esetén a szervezet legyengülhet. A vitaminok, és ásványi anyagok, és egyéb mikroelemek hiánya to­vább ronthat az állapoton. A beteg számára a jó közérzet biztosítása, az erőnlét megőrzése a cél, ezért az étrend összeállításánál gyakran a megfelelő energia- és fehérjebevitel biztosítása a legfontosabb ke­zelési javaslat. Étvágytalanság esetén kicsit erőltetni kell az étkezést („evés közben jön meg az étvágy”). Mivel egy-egy alkalommal általában csak kisebb mennyiséget tudnak elfogyasztani a betegek, érdemes naponta többszöri étkezést – akár 8-10 alkalom – javasolni, vagy a folyadék egy részét tartalmasabb italokkal (pl. gyümölcsturmixok, zöldség- és gyümölcslevek, ízesített tápszerek) kiváltani.

Leromlott betegeknél az ételek dúsítására használhatók zsira­dékforrások (pl. tejszín), hogy kisebb mennyiségű ételben nagyobb energiát lehessen a szervezetbejuttatni. Az étel dúsítható tápszerrel is; ennek előnye, hogy az optimális tápanyag-összetevők mellett vitaminok és ásványi anyagok is biztosíthatóak a szervezet számára. Ezeknek gyakran étvágyjavító hatása is van.

Folyékony-pépes étrend esetén is fontos a tápszer adása, hogy ne terheljük több liternyi turmixolt étellel az amúgy is összeszűkült gyomrot. 1 dl tápszerben kb. 3-6 dl turmixolt étel energiatartalma lehet, sokkal kedvezőbb tápanyag-összetevőkkel.

A dietetikusok a beteg tápláltsági állapotának felmérésével segít­hetnek abban, hogy a szervezet szükségleteivel összehasonlítva, megítélhető legyen az elfogyasztott étel mennyisége, meghatározva a további táplálási lehetőségeket (robóralas, betegségspecifikus tápszer ajánlása).

Dúsítás tápszerekkel

Az ízesített tápszerek előnye, hogy étvágytalanság esetén folya­dékként fogyaszthatók. Különböző ízekben kaphatóak, de vannak ízesítés nélküli változataik is. Egy idő után viszont előfordulhat, hogy már ezeket sem szívesen fogyasztja a beteg. Az ilyen esetekben a megszokott italok, ételek dúsítására használhatóak. A gyümölcs ízesítésűek használhatók turmixokhoz a tej helyett, keverhetők gyü­mölcslevesbe, gyümölcsmártásba. Vanília, csoki, kávé ízesítésűekkel dúsíthatok a reggeli italok, de használhatók sodók készítésére is.

Tipp: Ízesítés nélküli, por alakú tápszerek alkalmazhatók a megszokott ételekbe: mártásokba, zöldséges raguba stb.

A tápszerforgalmazó cégek tájékoztatóiban vagy honlapjukon is találhatók ötletek arra vonatkozóan, hogy melyik étel milyen táp­szerrel dúsítható.