Mi a különbség az idősek ápoló-gondozó otthona és a speciális, csak demens betegeket ellátó otthona között?
A törvényi szabályozás terén nincs különbség a demens részleget üzemeltető vagy nem üzemeltető idősek ápoló-gondozó otthona és a speciális, csak demens betegeket ellátó idősek ápoló-gondozó otthona között. Ugyanazok a szabályok vonatkoznak mindkét intézménytípusra.
A kétféle intézménytípus között viszont az különbség, hogy míg az idősek ápoló-gondozó otthonában nem szükséges, hogy a személyzet tagjai között legyen demens beteg gondozására kiképzett ápoló, addig a speciális, csak demenseket ellátó idősek ápoló-gondozó otthonában előírás a 24 órás szakgondozói ellátás.
A demens részleget működtető idősek ápoló-gondozó otthonai között is találhatók azonban olyanok, ahol kitűnően képzett és elhiva-tott személyzettel nagyon jó ellátást nyújtanak demens lakóknak is. Az ilyen otthonban segítenek nekik a tisztálkodásban, öltözködésben, WC-használatban, természetesen kapnak étkezést, és különféle foglalkozásokat biztosítanak számukra. Van olyan idősek otthona, ahol ott maradhat a lakó akkor is, ha demens lesz, vagy fizikai állapota megromlik, de az ilyen otthon is kevesebb aktív ápolást tud biztosítani, mint egy gondozó otthon.
Napjainkban egyre több idősek ápoló-gondozó otthonában különítenek el intézményen belül demens részleget a demens lakók ápolására-gondozására. E részlegek kialakítása azért válik szükségessé, mert egészségi állapotukból adódóan a demens betegek napi 24 órás felügyeletet-gondozást igényelnek, illetve mentális hanyatlásuk következtében nehezebben kontrollálják magatartásukat, és ezáltal zavarják aktívabb, élénkebb idős lakótársaik nyugalmát, életvitelét.
Az olyan demens betegeknek, akik fizikailag és/vagy magatartásuknál fogva nehezen kezelhetőek, olyan szintű ellátásra van szükségük, amit leginkább egy speciális, csak demens betegeket Ápoló-Gondozó Otthon vagy egy intézményen belüli külön demens részleg képes biztosítani. Megfontolandó tehát, hogy érdemesebb demens ellátást is nyújtó otthont keresni a még korai stádiumban lévő demens beteg számára, amikor még nem jelentkeznek nála a betegség előrehaladtával súlyosbodó problémák. így a későbbiekben az esetleges átköltöztetés nem fogja megzavarni a beteget.
- Mennyit tudunk az Alzheimer-kór lehetséges okairól?
- Miért olyan fontos a diagnózis Alzheimer-kór esetében?
- Memóriatesztek demencia esetén
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Speciális otthonok?
Az olyan demens betegek számára, akiknek nagyon nehéz az ellátása, speciális, csak demens beteget Ápoló-Gondozó Otthont kell keresni, vagy kórházi ellátást igényelni.
Minden Idősek Ápoló-Gondozó Otthonában lakó demens beteg számára folyamatos egészségügyi alapellátást biztosítanak az intézményi orvosok.
A könyv megírásakor az országban jelenleg egyetlen speciális, csak demensek gondozását-ápolását ellátó otthon működik, az Encsi Idősek Ápoló-Gondozó Otthona.
Ki tartja fenn a gondozó otthonokat, és milyen szabályozás vonatkozik rájuk?
Több helyen a helyi önkormányzat tart fenn saját gondozó otthonokat. Más gondozó otthonokat magánszervezetek, magánszemélyek, jótékonysági szervezetek vagy egyházak üzemeltetnek non-profit alapon. Egyre több otthon működik vállalkozási alapon.
A gondozó otthonok működésének és ellenőrzésének szabályait a rájuk vonatkozó egészségügyi és szociális jogszabályok írják elő.
A nem önkormányzati kezelésben lévő ápoló-gondozó otthonok között némelyikben igen drága a belépési díj és az ellátás. A speciális, csak demens beteget ellátó ápoló-gondozó otthoni ellátás általában is drágább, mint az idősek ápoló-gondozó otthonaiban történő ellátás, mivel a speciális ellátást nyújtó otthon ápolást is biztosít. Általánosságban elmondható, hogy az önkormányzati fenntartásban működő intézményeknél alacsonyabb a térítési díj.
Egyes szakemberek amellett érvelnek, hogy eleve hibás elhatárolni egymástól az idősek otthonát és a demenseket ellátó ápológondozó otthont, hiszen az idő előrehaladtával a legtöbb időskorú ember egyre több gondoskodást igényel, és semmi értelme költöztetni őket.
Azt mondták, apámnak egy felmérésen kell részt vennie, mielőtt gondozó otthonba költözik. Mit jelent ez, és lesz beleszólásom abba, hogy hova megy?
Minden egészségügyi és szociális ellátásra szorulónak egy állapot-és igényfelmérésen kell részt vennie. A cél az, hogy felmérjék a szükségleteiket, és megszervezhessék számukra az ennek megfelelő gondozást. A felmérés két lépcsőfokból áll: egy több területet érintő igényfelmérésből, és ha a betegnek ápoló-gondozó otthoni ellátásra van szüksége, a szükséges szakápolói ellátás felméréséből.
A több területet érintő felmérésben az édesapja fizikai egészségét, elmeállapotát (különös tekintettel a demenciára) és társadalmi szükségleteit vizsgálják. A cél az, hogy a lehető legtovább független maradjon.
A gondozó otthon által végzett előgondozás keretén belül történik meg a szükségletek felmérése, és demens ellátási igény esetén még a demencia súlyosságáról szükséges szakvélemény beszerezése is a kijelölt Demencia Centrumból. Az előgondozás során megvizsgálják azt is, hogy az önök által választott otthon teljes mértékben megfelel-e az elvárásoknak és az otthon rendelkezik-e az ellátást igénylő gondozásához szükséges feltételekkel. Ha az otthon nem tudja vállalni az ellátást igénylő gondozását, javaslatot tesz a megfelelő otthonra.
Ha a felmérés alapján az ápoló-gondozó otthon vállalja az ellátást, a beköltözést követően egy második felmérést is végeznek a gondozásához szükséges ápolói munkáról. Itt határozzák meg az egyéni gondozási tervben, hogy miben nyújt segítséget az ápoló-gondozó személyzet az ellátott életvitelében, gondozásában.
A gondozási tervet az ellátásokban dolgozó szakemberek team munkába készítik el. Az egyéni gondozási terv a gondozott önellátó képességének megfelelően meghatározza a szakszemélyzet számára végrehajtandó gondozási feladatokat.