A vesekövesség kezelése
Mi a kőzúzás (ESWL) előnye?
A lökéshullám-kezelés (ESWL) során mechanikus energiát juttatunk a kőhöz, így az darabokra törik, a kőtörmelék pedig kiürül a húgyutakból. A módszer tehát nem kőeltávolítást jelent, hanem kőzúzást. Célja, hogy a kezelés során olyan mennyiségű és nagyságú kődarabok jöjjenek létre, melyek spontán kiürülhetnek. A lökéshullám-kezelés (ESWL) elvégzésének kiemelt feltétele, hogy a kiürülést ne akadályozza semmi, pl. elzáródás.
Előnye, hogy műtéti beavatkozás és érzéstelenítés nélkül tudunk 1-1,5 cm-es köveket zúzni. A beteg általában csak egykét-napot tölt kórházban, leggyakrabban néhány napon belül kiüríti a kődarabokat, panasza alig van.
Miért nem kőzúzást (ESWL) végeznek mindig, ha az olyan előnyös és műtétet lehet vele elkerülni?
Nagyobb kő, vagy a húgyutakban található elfolyási akadályok, illetve húgyúti fertőzés esetén a kőzúzás nem javasolható, mert a létrejött kődarabkák nem tudnának eltávozni, vagy elzáródást, súlyos fertőzést okoznának. Ekkor a beteg számára biztonságosabb eljárás az endoszkópos kőeltávolítás.
A beteg számára helyes módszer megválasztása az urológus orvos feladata, aki a kő nagysága, elhelyezkedése, a húgyúti fertőzésre utaló adatok, a társbetegségek és számos más szempont, valamint a beteg kérésének figyelembevételével mérlegel.
Mit jelent az endoszkópos kőeltávolítás?
Azt jelenti, hogy a veséből, a vesevezetékből, a húgyhólyagból, esetenként a húgycsőből speciális eszközökkel, a beteg bőrének hosszú felvágása nélkül távolítjuk el a panaszt okozó követ. Más-más eszközt alkalmazunk vesekő, vesevezeték-kő, vagy hólyagkő eltávolítására. A mai technikai lehetőségekkel már adott, hogy bármekkora nagyságú kő eltávolítható legyen feltárásos műtét nélkül.
Az endoszkópos eszközökön keresztül bevezethető különféle kőzúzó energiáknak köszönhetően ugyanis a nagyobb kő felaprítható és kis darabkák formájában eltávolítható. Az endoszkópos kőeltávolításhoz átlagosan néhány napos kórházi ápolás szükséges.
Melyek az endoszkópos kőeltávolítás előnyei?
Gyakorlott kézben gyors és biztonságos a beavatkozás. A korábbi, hagyományos, nagy sebmetszést igénylő feltárásos műtétekkel ellentétben a műtét utáni fájdalom kisebb, a felépülés gyors. Később, szükség esetén a műtét jó eredményességgel végezhető el. A kozmetikai eredmény kiváló, vesekő eltávolítását követően alig néhány milliméteres heg marad csak vissza a bőrön. A vesevezeték-kövek, hólyagkövek húgycsövön keresztüli eltávolítása pedig bőrsebzés nélkül történik.
Van-e jelentősége a folyadékbevitelnek a kövesség megelőzésében?
A még elzáródást nem okozó, kisméretű kövek kiürülését az egyenletes, bő folyadékfogyasztás elősegítheti. Ugyancsak segít abban, hogy ezekből a kis kőmagokból ne legyenek nagyobb kövek, hiszen a hígabb vizeletben ennek kisebb az esélye.
Az egyenletes, bő folyadékfogyasztás alatt azt értjük, hogy a nap 24 órájában elosztott, kis mennyiségű, gyakori folyadékfelvétel révén a napi vizelet mennyisége legalább 1,5-2 liter legyen. Ez igazoltan csökkenti a vesekövesség kialakulását, ki-újulását.
Ha már egyszer volt vesekövem, mi a valószínűsége egy ismételt vesekő kialakulásnak? Szükséges-e ellenőrzésre járnom?
A vesekövesség kiújulásra hajlamos betegség. Az, hogy az adott veseköves betegnek a jövőben ismételten kialakul-e köve, számos tényező (öröklődés, külső tényezők stb.) függvénye. Ha valakinek már volt veseköve, akkor célszerű rendszeresen szakorvosi ellenőrzésekre járnia, hogy időben észleljék a vesekő ismételt kialakulását.
A családomban varrnak veseköves betegek. Ez azt jelenti, hogy nekem is lesz?
Több kutatás eredménye azt engedi feltételezni, hogy a kövek kialakulásában szerepe van az öröklődésnek. Bizonyos, anyagcserezavarral járó, öröklődő betegségekben (pl. familiáris renális tubuláris acidózisban) szenvedő betegeknél gyakran (akár 70 százalékban) alakul ki vesekövesség. Egyes kutatók szerint a vesekövek kialakulásában az öröklődés szerepét az is alátámasztja, hogy a vesekőbetegek rokonai között 25 százalékban fordul elő a vesekövesség.
Milyen életmóddal lehet csökkenteni a vesekő kialakulásának valószínűségét?
Bizonyos tanulmányok kimutatták, hogy a vesekőbetegeknek az átlagosnál „stresszesebb” az életvitelük. A rendszeres mozgás, sportolás, megfelelő étkezés és folyadékbevitel csökkenti a vesekő kialakulásának kockázatát. Különös hangsúlyt kell fektetni az egyenletes, bő folyadékfogyasztásra. Ekkor nagyobb mennyiségű vizelet termelődik, ennek következtében a hígabb vizeletben nehezebben alakulnak ki homokszemcsék, kövek.
A vesekő kialakulását csökkentő életmód főbb pontjai
- rendszeres mozgás, sportolás,
- megfelelő étkezés,
- egyenletes, bő folyadékfogyasztás,
- stresszmentes élet.
Mennyire gyakori a vesekövesség?
Magyarországon közel 170 ezer vesekőbeteg él és évente mintegy 17 ezer új esettel találkozunk. A vesekövek kialakulása, gyakorisága számos tényezőtől függ.
A nemtől: férfiakban gyakoribb, mint nőknél. A kortól: a kalciumtartalmú kövek (ezek a kövek teszik ki a vesekövek közel 75%-át) leggyakrabban a 40-50 éves kor között fordulnak elő. A vesekő előfordulásának valószínűsége függ a lakóhelytől is. A 4. ábrán sötéttel vannak jelölve Magyarország azon területei, ahol magasabb a vesekövesség előfordulásának aránya.