Melyek a leggyakrabban előforduló urológiai sürgősségi állapotok?
Mindkét nemben, felnőtt- és gyermekkorban egyaránt gyakran előforduló tünet a heveny vesekólika, amely görcsös deréktáji fájdalommal, hányingerrel, hányással, a vesevezeték mentén az alhas felé sugárzó fájdalommal jár.
Nőkben igen gyakori a heveny hólyaghurut, ami leggyakrabban enyhe bakteriális fertőzés következménye. Igen kellemetlen, fájdalmas vizeletürítést okoz, véres vizelet társulhat hozzá, amely a betegnek ijesztő lehet. Gyakran spontán gyógyul. Antibiotikus kezelést alkalmazhatunk, bőséges folyadékfogyasztást javasolunk.
- Lázzal társuló vesetáji fájdalom azonban már heveny vesemedence-gyulladást jelezhet.
- Mindkét nemben előforduló, súlyos betegséget jelző tünet a fájdalmatlan vérvizelés, amely lehet alvadékos is, jelentős vérveszteséget okozva a betegnek.
- Természetesen sürgősségi esetnek minősülnek a húgy-ivarszervek nyílt vagy fedett sérülései, amelyek számos okra vezethetők vissza.
- Általában prosztata-megnagyobbodással küzdő, idősödő férfiaknál fordul elő a vizelési képtelenség, amely igen kellemetlen tünet. A beteg a telt hólyagot nem tudja spontán kiüríteni. Ilyen esetekben a megnagyobbodott mirigyállomány elzárja a vizelet útját a keresztülfutó húgycsőben.
- Általában minden hirtelen bekövetkező heretáji fájdalom, duzzanat sürgősségi esetnek minősítendő.
Féloldali vesével születtem és ürítettem már vesekövet. Egyebekben teljesen egészséges ember vagyok, de már gyakorlatilag 12 órája nincs vizeletem. Mit csináljak?
Önnél sürgősségi urológiai ellátást igénylő megbetegedés jelentkezett, vagyis a vizelet hiánya lépett fel. Azonnal szakorvoshoz kell fordulnia. A vizelet hiányát okozhatják belgyógyászati megbetegedések, melyek során a szervezet kiszárad és a vese nem tud kiválasztani, lehet valamilyen nefrológiai eltérés, amikor a vese nem jól működik, vagy a fentebbiek jó működése mellett a vizelet elvezetésében jelentkezik elzáródás. Önnél valószínűleg az utóbbiról lehet szó, melyet feltételezhetően a féloldali húgyvezetékbe szorult kő okozhat, vagyis a termelődő vizelet kiürülésének útja le van zárva.
A probléma megoldása urológus beavatkozására vár, melynek során sürgősséggel biztosítani kell a vizelet elvezetését, majd tervezett időben az akadályt (követ) el kell távolítani. A vizelet elvezetése általában történhet belső elvezetéssel, amikor a húgyvezetékbe a húgy-csövön keresztülvezetünk fel egy csövet, vagy ennek sikertelensége esetén a derekát megszúrva a bőrön keresztül vezetjük le a vizeletet egy drénen (csövön) keresztül.
Már évek óta nehezen megy a vizelés, főleg éjszaka és a hajnali órákban. Most viszont már nem tudok pisilni és nagyon feszít a húgyhólyagom. Kérem, segítsen!
Önnél feltehetően jóindulatú prosztata-megnagyobbodás okozta vizeletrekedés állhat fenn, mely elzárja a húgycsövet, gátat szabva a vizelet kiürítésének. Sürgőséggel urológushoz kell fordulnia, ahol katéter behelyezése várható a vizelet lebocsátására, melyet követően az alhasi panaszai, feszülés meg fog szűnni. A továbbiakban meg kell kísérelni gyógyszer szedése mellett a katéter eltávolítását, vagy ennek sikertelensége esetén felmerül a prosztata műtéti eltávolításának szükségessége.
Gyakori vesekőürítő vagyok, de most a fájdalom és görcs mellett magas lázam jelentkezett. Mitévő legyek?
Önnél feltehetően komplikált húgyúti gyulladás alakult ki, mely azonnal urológiai beavatkozást igényel. A húgyúti elzáródás mellett valamilyen fertőzés is fellépett, mely nagyon veszélyes ún. szeptikus állapotot is létrehozhat. Sürgősen urológiára kell kerülnie, ahol gondoskodnak a fertőzött vizelet elvezetéséről és antibiotikus kezelésben részesítik.
Serdülő fiam hajnalban kifejezett heretáji fájdalomra ébredt, a hasa is fáj, hányingere van, valamint a herezacskója is megduzzadt. Várhatunk a javulásra, vagy orvoshoz kell fordulnunk?
A panaszok alapján fiánál felmerül a heretorzió alapos gyanúja. Vagyis a here tengelye körül, az ellátó ereit elzárva megcsavarodott, ezzel annak vérellátását súlyosan károsítva.
A hasi panaszok és hányás is alátámasztják a kórkép valószínűségét, melyek a hashártya rongálódására utalnak. Azonnal urológiára, gyermeksebészetre kell menniük, mert 6-12 órán belül a herét vissza kell forgatni, mely általában műtéti ellátást igényel. Ne egyen, ne igyon a fia, hogy lehetővé váljék a sürgősségi műtét lehetősége.
A herecsavarodáshoz hasonló panaszokat okozhat még a mellékhere gyulladása, vagy a here fejlődéskori maradványának csavarodása is. Sajnos a fizikális vizsgálat során teljes biztonsággal nem lehet kizárni a herecsavarodást, ezért gyanú esetén inkább a feltárás javasolt, mint kockáztatni a here és mellékhere elhalásának lehetőségét.
A fitymám az elmúlt időben valami miatt szűkült és nehezebben lehetett hátrahúzni, de most fürdés során tisztításkor hátrahúztam és úgy is maradt, megduzzadt és nem tudom visszahúzni. Most mit tegyek?
Önnél másodlagosan kialakult fitymaszűkület jött létre, amikor a szűk fitymagyűrű a makk mögé szorul, és megduzzadva lehetetlenné teszi a visszahúzást. Sürgősen urológiára kell menni, ahol meg kell próbálni a fityma szorításával a duzzanatot kinyomni és visszahúzni azt. Amennyiben nem lehetséges, akkor helyi érzéstelenítésben műtéti ellátás válhat szükségessé, melynek során a gyűrűt átvágjuk, vagy az egész fitymát eltávolítjuk.
A merevedési elégtelenségem miatt injekciózom magamat, de a merevedésem nem akar elmúlni, és nagyon feszül a hímvesszőm. Hiába zuhanyozom, nem akar lelankadni. Mi történhetett?
Önnél nem kívánt elhúzódó merevedés, szakmai nyelven pri-apizmus alakult ki. Sürgősen urológiai szakellátáshoz kell fordulnia, ahol a merevedést meg kell szüntetni. A hímvessző barlangos testeinek lecsapolása, gyógyszeres kezelése válik szükségessé. Ennek sikertelensége esetén műtétileg kell utat biztosítani a vér elfolyásának. Amennyiben a probléma bármilyen beavatkozás, öninjekciózás nélkül jött létre, akkor érbetegség, vagy vérképzőszervi megbetegedés lehetőségét a sürgősségi urológiai ellátást követően kell keresni a probléma hátterében.
A kisfiam fitymája le van tapadva, nem lehet hátrahúzni. Mikor kell a fitymát hátrahúzni, és hogyan kell kezelni ezt követően? A fityma alatt olyan fehéres, pattanásszerű valami látható. Mi az?
Születéskor sok esetben előfordul, hogy a fityma belső lemeze és a makk sejtesen össze vannak tapadva. Ez a letapadás lassan magától feloldódik. Amennyiben nem, akkor annak megszüntetése válik szükségessé. Ennek az időpontja attól is függ, hogy a sejtes letapadás okoz-e valamilyen más problémát, például vizelési nehézséget. Ha a külső húgycsőnyílásra is ráterjed az összetapadás, a fityma alá baktériumok telepednek, mely fitymagyulladáshoz vezet. Ez fájdalommal jár, a fityma vöröses duzzanatát okozza, amelyet sokszor gennyes váladékcsorgás is kísér.
A fityma hátrahúzásának időpontja, amennyiben a fentiekben felsorolt komplikációk nem jelentkeznek, akkor kb. kétéves kor körül, illetve a pelenka elhagyását követően javasolt. Késlekedés nem indokolt.
A beavatkozást követően a fitymazsák langyos kamillateás öblítése, esetleg kamillás áztatása javasolt kb. 1 hétig. Ebben az időszakban a tisztálkodás lehetőleg zuhanyozás legyen és a fürdőkádas fürdést kerülni kell. Nagyon fontos, hogy a hátrahúzást és a kamillateás letörlést követően a fitymát azonnal visszahúzzuk, mert ellenkező esetben a fityma beduzzad és visszahúzása lehetetlenné válik.
A fityma alatt látható, sokszor áttetsző fehéres-sárgás anyagot szmegmának nevezzük, mely a kiürülni nem tudó, a fityma és a makk felszínéről lelökődő sejtekből alakul ki.
Kisfiam féléves, fitymája nagyon szűk és most vettük észre, hogy erőlködve, nehezen pisil és ilyenkor a fitymája megduzzad. Most mit tegyünk?
A kisfiúknak súlyos fokú fitymaszűkülete van, mely mielőbbi urológiai beavatkozást igényel. Általánosságban a fitymaszűkületet a pelenka elhagyását követően, kb. 2 éves kor körül szokás megoldani, de az Önök esetében, a panaszok miatt, a kisfiúknál korai beavatkozás szükséges. Ha ugyanis a fityma-szűkület a vizelet ürülését akadályozza, akkor ennek tartós fennállása kóros hatással lehet mind az alsó, mind a felső húgyutak állapotára.
A műtét során a fitymát eltávolítják és a makk szabadon marad. A fitymát varratokkal varrják össze. A műtét során ellenőrzik a külső húgycsőnyílás átjárhatóságát és amennyiben szükség van rá, azt feltágítják, bemetszik. A műtétet követően a területet kamillateával, vagy fertőtlenítő oldattal kell kezelni.
A műtétet altatásban gyermek urológus, vagy gyermeksebész végzi. Indokolt ilyen korban kizárólag gyermekkórházban elvégeztetni a műtétet, ahol jól képzett aneszteziológusok gondoskodnak a biztonságos altatásról is.
Kisfiúnknak az egyik heréje hol lent van, hol nem tapintható. Általában fürdéskor tapintható, de egyébként nem találjuk. Mit kell tennünk, kihez forduljunk?
A betegséget ingaherének hívjuk. Nyugalmi helyzetben és leginkább meleg fürdő közben a herék leszállnak és a herezacskóban tapinthatók. Leginkább nem szakszerű vizsgálat során viszont a herék a lágyékcsatornába felhúzódnak és azt az érzetet keltik, hogy nem szálltak le. Ilyenkor felmelegített kézzel gondosan fentről lefelé végzett vizsgálattal a herék a herezacskóba hozhatók.
Amennyiben a herék könnyen, feszülésmentesen lehozhatok, akkor egyelőre nincsen szükség sebészi beavatkozásra, csak fokozottan figyelni kell a herék állapotát. Ugyanis előfordul, hogy későbbiekben a herék valóban a lágyékcsatornába kerülnek és már nem is hozhatóak le a fizikális vizsgálat során. Ilyenkor legelőször hormonkészítmény adása javasolt, melynek hatására az esetek csaknem felében a herék a herezacskóba lekerülnek. Amennyiben a kezelés ellenére a here, vagy herék nem hozhatók le feszülés mentesen a herezacskóba, akkor a beteget meg kell operálni. Egyszerre csak egy oldalon végezhető a műtét.
Kisfiunk heréjét nem tapintjuk, sőt fürdés közben sem érezzük a herezacskóban. Mikor és kihez kell fordulni?
Kisfiúknak úgynevezett retineált, vagy le nem szállt heréje van, mely minden esetben gyermekurológiai vizsgálatot, sőt az esetek döntő többségében műtéti beavatkozást igényel. Amennyiben a here nem tapintható, akkor több eset lehetséges:
- vagy a here fejlődése nem történt meg,
- vagy fejlődése közben érte károsodás és elhalt,
- lehetséges, hogy a here ugyan kifejlődött, de nem szállt le a helyére a herezacskóba,
- sokszor viszont gondos, türelmes vizsgálat segítségével a herék fellelhetők a lágyékcsatornában, amennyiben egyik oldali here sem tapintható, akkor hormonvizsgálat elvégzése is indokolt.
Ha a here a lágyékcsatornában tapintható és kellő nagyságú, akkor altatásban, műtét elvégzése javasolt. Ennek során felszabadítják a here kocsányát, és a herét a herezacskóba lehozzák. A műtét rendkívüli precizitást és odafigyelést igényel, kizárólag gyermekek operációjában járatos specialista végezheti. Ellenkező esetben e parányi képletek sérülése a here elhalását okozhatja.
A laparoszkópia során egy kicsiny, a köldök alatt ejtett metszésen keresztül a hasüreget felfújják, majd kamerát vezetnek a hasüregbe és endoszkópos vizsgálattal feltérképezik a helyzetet. Ennek segítségével a herét biztonsággal fel lehet ismerni. Amennyiben a herét megtalálják, akkor a módszer további két kis csatornán bevezetett eszköz segítségével alkalmas a here levitelére is.
Kisfiunk húgycsöve nem záródott és lefelé pisil, a fitymája is olyan furcsa, hátul bőven van, de elöl nincsen. Ez milyen betegség és kihez forduljunk? Mit fognak vele tenni?
A kisfiúk hiposzpadiázissal született, mely húgycsőhasadékot jelent. Ilyenkor a fejlődés során normálisan záródó húgycső valamilyen oknál fogva nem záródik össze a középvonalban és a külső húgycsőnyílás valahol a hímvesszőn lesz, de legsúlyosabb esetben a herék között, vagy a gáton is nyílhat. Hasonlóan a húgycsőhöz, a fityma sem ér össze a hímvessző mellső oldalán és ezért olyan ásó formája lesz. Sürgős beavatkozásra akkor van szükség, ha a nem jó helyen lévő húgycsőnyílás szűk és vizelési nehézséget okoz. Ilyenkor mihamarabb a szűk húgycsővégződés bemetszésé javasolt.
A beavatkozás időpontja változó, vannak sebészek, akik már 1 éves korban elvégzik a műtétet, míg mások várnak a hímvessző fejlődésére és növekedésére, és kicsit később, de mindenképpen az iskola megkezdését megelőzően végzik el a helyreállító plasztikai műtétet.
A műtét attól függ, hogy hol helyezkedik el a külső húgycsőnyílás, mennyi környező szabad bőr áll rendelkezésre, valamint a műtétet végző orvos melyik műtéti típust részesíti előnyben. A beavatkozás nagyon komoly felkészültséget és finom technikát igényel. A műtétet követő 7-10 napig, de akár 2-3 hétig is katétert illesztenek be, továbbá bizonyos esetekben a vizeletet hasfalon keresztül terelik el további katéterrel.
Már születést követően azonnal észrevettük, hogy kisfiunk hímvesszeje kicsi és lefelé görbül. A pisi a heréi között, a gáton ürül. Mi okozza ezt a betegséget, mit kell tennünk?
A kisfiúk a legsúlyosabb fokú hiposzpadiázissal született, vagyis a húgycsöve nem nőtt össze a középvonalban. Ilyenkor nagyon fontos a kromoszómavizsgálat elvégzése is, a férfi nemi kromoszóma meglétének igazolására. Ugyanis, hasonló tünettel járhat, ha egy kislánynak hormonális eltérés miatt a csiklója jobban fejlődik és a herezacskóra hasonlító képletek valójában a nagyajkak.
Amennyiben a férfi nemi jelleg igazolódott, akkor nagy valószínűség szerint többlépcsős helyreállításra lesz szükség, mely komoly kihívás a legfelkészültebb húgycsősebésznek is. Ilyenkor egyrészről a lefelé görbülő kis hímvesszőt kell kiegyenesíteni, majd a hímvessző teljes hosszában új húgycsövet kell kialakítani. A műtét időpontját körültekintően kell megválasztani, de túlzott siettségnek (újszülöttkori, vagy csecsemőkori beavatkozásnak) nincs értelme.
Kisbabánk nyitott húgyhólyaggal született, azt mondják, hogy hamarosan meg kell operálni. Mit fognak tenni és a továbbiakban mire számítsunk?
A kisbabájuk úgynevezett extrófiával született, mely az egyik legsúlyosabb, összetett fejlődési rendellenesség. Ilyenkor, ismeretlen okból a húgyhólyag a középvonalban nem nő össze, sőt nem fejlődik ki a mellső hasfal izomzata, bőre sem. Továbbá a szeméremcsont sem találkozik a középvonalban, mely mindkét csípőízületet instabillá teszi, további ortopédiai beavatkozásokat igényelve.
Fiúgyermekben a herék a hasüregben maradnak, a húgycső a hímvessző hátsó felszínén végig nyitott, sőt a hímvesszőnek a kétbarlangos teste is különállhat.
Legsúlyosabb esetben, mindkét nemben, nemcsak a húgyhólyag nyitott, hanem a húgyhólyag és végbél szétválása sem fejeződött be és ilyenkor a béltartalom is a has elején ürül.
Születést követően, amennyiben a gyermek állapota stabilizálható, akkor azonnali sebészi beavatkozásra van szükség. Ilyenkor cél a húgyhólyag és hasfal bezárása az esetleges fertőződések megelőzése végett.
Egyes esetekben lehetséges a teljes műtéti rekonstrukció már az első műtét során is, melyet csak kiemelt központokban lehetséges elvégezni. Általában későbbiekben második műtét során történik a hímvessző és a húgycső helyreállítása. Ilyen betegség esetén sokszor ismételt helyreállító műtétekre van szükség.
Kisfiúnknak a húgycsöve nem elől, hanem a hímvessző hátulján nyílik. Milyen betegség ez, mi a teendőnk és mire számíthatunk?
A betegséget epispadiasisnak (ejtsd: episzpadiázisnak) hívjuk, ilyenkor a húgycső és az azt körülvevő szivacsos állomány nem a hímvessző mellső, hanem hátsó felszínén helyezkedik el és hátul nyitott. Súlyossági fokától függően a külső húgycső-nyílás a hímvessző végétől visszafelé helyezkedik el. Minél közelebb van a hasfalhoz, annál súlyosabb a fejlődési rendellenesség.
Amennyiben a záródási zavar a vizelettartásért felelős izmokat is érinti, akkor a betegség vizelettartási elégtelenséggel (inkontinencia) is társul. Ilyenkor nem csak a húgycső, hanem a húgyhólyag nyaka sem fejlődött jól. A súlyos fejlődési rendellenesség orvoslása helyreállító beavatkozást igényel. Amennyiben a húgyhólyagnyak ép és vizelettartási zavar nincsen, akkor viszonylag egyszerűbb a műtét.
Ellenkező esetben a húgyhólyagnyakat is ki kell alakítani hasi metszésen keresztül, továbbá az általában rossz helyen benyíló húgyvezetékeket is újra a hólyagba kell ültetni. A műtét nagyon komoly felkészültséget és tapasztalatot igényel. Sokszor további beavatkozások válhatnak szükségessé.
Serdülő fiunk most mondta el az apjának, hogy merevedéskor a hímvesszeje lefelé görbül. Mi lehet a baja, mi fog vele történni, kihez forduljunk?
Fiuknak veleszületett hímvesszőgörbülete van, mely feltehetően korábban is megvolt, de eddig nem vették észre. Ilyenkor a barlangos test mellső falán lévő húrok és a fal fejletlensége miatt a hímvessző leggyakrabban lefelé, de előfordul oldalra, sőt nagyon ritkán hátrafelé görbül. Általában a görbület nem jár más rendellenességgel. A fejlődési rendellenesség műtétileg állítható helyre, feltéve, ha ez feltétlenül indokolt.
Amennyiben ugyanis a görbület mértéke nem haladja meg lefelé a 30, oldal irányban a 40 fokot, akkor nem akadályozza a hüvelybe való bevezetést és ilyenkor kizárólag esztétikai eltérésről beszélünk. A műtétet lehetőség szerint erre specializálódott centrumban javasolt elvégezni. A műtét során körkörös metszésből a fitymát hátratoljuk, és a hímvessző testén, a bőr alatt végezzük a műtétet, vagyis gyakorlatilag nem marad nyoma a beavatkozásnak.
Kislányunk kétéves és nagyon gyakran fel van fázva, ekkor a doktor néni antibiotikumot ír fel és elmúlik a panasz, de hamarosan újra jelentkezik. Mit kell tennünk, mi okozhatja a visszatérő panaszokat?
Pedig már annyira vigyázunk, hogy fel ne fázzon. Kislányuknak gondos kivizsgálásra van szüksége, hogy kiderítsék a visszatérő húgyúti gyulladás okát. A problémával vagy gyermeknefrológushoz (vesebetegségekkel foglalkozó belgyógyász), vagy gyermek urológushoz kell fordulniuk. Legelőször ultrahangvizsgálatot kell végezni, melynek során kiderül, hogy a vesék és a húgyhólyag épek-e.
Ezt követően szükséges lehet kontrasztanyagos röntgenvizsgálat is, melynek során, vénán keresztül juttatunk be olyan anyagot, melyet a vesék kiválasztanak és így azok működésük közben megfigyelhetők. Ezen kívül, amennyiben felmerül vizeletürítési rendellenesség, akkor az alsó húgyutak funkcionális vizsgálatára is szükség lehet, melyet urodinámiás vizsgálatnak hívunk.
A visszatérő húgyúti gyulladás hátterében leggyakrabban reflux betegség állhat, melynek során vizeléskor a vizelet a vesékbe visszaáramlik. Ez a betegség gyakran társul húgyhólyag működési rendellenességgel is. A kezelést a vizsgálat eredménye szabja meg. Bizonyos esetekben gyógyszeres, bizonyos esetekben pedig műtéti megoldásra van szükség.
Gyermekünknél hasi panaszai miatt végzett ultrahangvizsgálat során a jobb oldali veseüreg rendszer tágulatát találták. Elküldték izotópvizsgálatra is, ahol a jobb vese ürülésének jelentős lassulását találták. Mi a betegsége, mi fog vele történni?
Gyermeküknél nagy valószínűséggel a vesemedence és a vesevezeték-átmenet szűkületét diagnosztizálták, mely nem ritka fejlődési rendellenesség, és sokszor már méhen belül felismerik, de van, amikor csak serdülőkorra alakul ki. A probléma a vesemedence és a vesevezeték-átmenet ismeretlen eredetű szűkülete, vagy a vesemedence alatt elfutó rendellenes ér leszorítása a szervek által.
A betegségre kisgyermekkorban jellemző a hasi fájdalom, majd az életkor előrehaladtával a nagyobb gyermekek már derekuknál jelzik az általában nyomó, feszítő fájdalmat. A kivizsgálás ultrahangvizsgálattal kezdődik, mint az Önök esetében is történt, majd a vese működésének és az ürülés megítélésére izotópvizsgálatot végeznek.
Az Önök esetében a vizsgálat eredménye alaposan felveti a vese üregrendszerének és húgyvezetékének átmeneti szűkületét. Ebben az esetben műtétre van szükség. Ennek során a szűk szakaszt és a megnagyobbodott üregrendszert kivágják, és új átmenetet képeznek ki a vesevezetékkel, ezt a műtétet pielon plasztikának hívjuk (pielon a vesemedencét jelenti görögül).
Ez mit jelent, mire számíthatunk?
Gyermekünk megütötte a hasát, és ultrahangvizsgálatot végeztek nála, melynek során az egyik oldalon sok cisztából álló vesét találtak. A másik oldalon a veséje ép. Elküldték vese-izotópvizsgálatra is, ahol kiderült, hogy az érintett oldalon a veséje gyakorlatilag nem működik.
A felismert elváltozásnak semmi köze sincs a sérüléshez, de mégis ennek köszönhető a betegség felismerése. A fejlődési rendellenességet multicisztás vesének hívjuk, mely azt jelenti, hogy a vesében sok ciszta található, és a vese kéregállománya gyakorlatilag nem tartalmaz vizelet kiválasztásra alkalmas szövetet. Ez a betegség már a méhen belül kialakul. Ilyenkor a fejlődés során a vesevezeték fejlődési csírája és a vesét később alkotó szövethalmaz nem jó helyen és időben találkozik.
Már szülészeti ultrahang során is mondták, hogy valami baj van a magzatunk veséjével, és a szülés után elvégzett ultrahangvizsgálattal kétoldali vese-és vesevezeték-tágulatot találtak. Mi ez a betegség, és mi a kezelés módja?
A kétoldali tágulatot vagy a húgyvezeték és a húgyhólyag közötti átmenet kétoldali szűkülete, vagy kétoldali súlyos fokú reflux okozza. Ugyanakkor, amennyiben a húgyhólyag ürülési zavara is társul a képhez, akkor hátsó húgycsőbillentyű lehetősége is felmerül.
A fenti lehetőségektől függetlenül mindhárom esetben súlyos fejlődési rendellenességgel állunk szemben, mely mihamarabb gyermekurológiai kivizsgálást igényel. Ennek során a betegség okának kiderítésén túl, tisztázni kell a vesék állapotát, a vesekéreg-állomány épségét, a húgyvezeték tágulatának mértékét, valamint a húgyhólyag állapotát.
Ha a fejlődési rendellenesség hátterében hátsó húgycsőbillentyűt találunk, akkor több műtéti megoldás is lehetséges. Sokszor húgycső-katéter behelyezése és tartós fenntartása oldja meg a problémát, de van, amikor a húgycsövön keresztüli műtéti beavatkozásra van szükség. Sajnos fel kell készülniük arra, hogy gyermeküknek tartósan kórházi megfigyelés alatt kell maradnia, és a további életkilátások, életminőség a betegség súlyosságától és nem utolsósorban a vesék kiválasztó-képességének helyreállásától függ.
Kislányunk már hatéves és majdnem minden éjjel bepisil. Már próbáltunk mindent, de nem sikerült megelőzni. Most bepelenkázzuk, hogy legalább az ágy ne legyen mindig pisis. Mit tehetünk ellene, kihez forduljunk?
Az állapotot enurézis nokturnának hívjuk, mely az éjszakai ágybavizelést jelenti. Ennek megkülönböztetjük elsődleges és másodlagos formáját. Elsődlegesnek akkor nevezzük az éjszakai ágybavizelést, ha a születést követően 6 hónapnál hosszabb ideig gyakorlatilag nem volt olyan éjjel, amikor ágyba ne vizelt volna a gyermek.
Másodlagos akkor a folyamat, ha az ágybavizelés megszűntét követően ismételten fellép a probléma. Széles körű kutatások ugyan nem igazolták a húgyúti fejlődési rendellenességek és az elsődleges éjszakai ágybavizelés közötti összefüggést, ennek ellenére napjainkban is javasolt a gyermek alapos kivizsgálása. Ilyenkor hasi ultrahang, vizelet- és vizeletfaj súly-vizsgálat történik.
Megfigyelték ugyanis, hogy az éjszaka ágybavizelőknél a vízvisszaszívásért felelős (úgynevezett antidiuretikus) hormon szintje az éjszakai szintemelkedés helyett csökken. Vagyis nemhogy kevesebb vizelet termelődne alvás közben, hanem ellenkezőleg, több. Ilyenkor lehetséges a hormon pótlása, mellyel az éjszakai vizelet-kiválasztás mennyiségét mesterségesen csökkentjük. Másodlagos ágybavizelés során az urológiai rendellenesség lehetősége nagyobb eséllyel merül fel, de sokszor családi probléma állhat a háttérben.
Tanács
- Lehetőség szerint gyermekük a szükséges napi folyadékmennyiséget délelőtt fogyassza el és délutánra már kevesebbet igyon, késő délután és este pedig ne kapjon folyadékot.
- Amennyiben gyermeküket éjszaka felébresztik pisilni, akkor ébresszék őt fel teljesen, és ne félálomba tegyék a WC-re. Ugyanis ilyenkor a helyes reflex helyett arra nevelik, hogy nyugodtan pisilhet, mert a pisilés az álom alatt történik.
Serdülő fiunk a bal heréje mellett csomót tapintott. Azt mondja, hogyha sokat áll, akkor fáj is. Mi okozza a panaszokat, mi a betegség és mire számíthatunk?
Fiuk panaszát nagy valószínűséggel herevisszér-tágulat (varíkokéle) okozza, mely az esetek zömében baloldalon és jellemzően magas, vékony serdülő fiúkban alakul ki. Azért baloldalon, mert itt a here vénás, elhasznált vérét szállító véna nem közvetlenül, hanem közvetetten a bal oldali vesevénán keresztül ömlik a fő hasi gyűjtőérbe. Vagyis a hasi szívó hatás ezen az oldalon kevésbé érvényesül.
A herevisszér-tágulat nemcsak fájdalmat okoz, hanem az érintett here vérellátását is rontja, befolyásolva annak hímivarsejt-képzését. így nemcsak a panaszok, hanem a későbbi termékenység fenntartása érdekében is javasolt a betegség orvoslása, mely általában műtétileg történik. Lehetséges ugyan a bajt radiológiai úton is gyógyítani, amikor a tágult vénába kis szúráson keresztül olyan anyagot juttatnak be, mely azt lezárja, de ennek eredményessége és hosszú távú eredménye elmarad a műtététől.
Műtét során kis lágyéki metszésen keresztül a tágult vénát lekötik. Lehetséges továbbá a tágult ér magas elkötése laparoszkóp segítségével is, amikor 2 vagy 3 kis szúráson keresztül bevezetett kamera és eszközök segítségével végezzük el a műtétet.
Nagyfiunk most szólt, hogy valami keményet tapintott a heréjében. Gyermekkorában ezt a heréjét operálták, mert nem volt lent a herezacskóban. Mi lehet a baj, mit tegyünk?
A herében tapintható keménység minden esetben sürgős urológiai vizsgálatot igényel, mert felveti a hererák alapos gyanúját. A hererák gyakran fordul elő serdülő- és fiatal felnőttkor között, és ennek kialakulása sokkal nagyobb a le nem szállt heréjű fiúkban. Sajnos ilyenkor, amennyiben a fizikális és ultrahangvizsgálat felveti a daganat lehetőségét, a here eltávolítására van szükség.
Fontos tudni, hogy nemcsak az érintett, hanem az ellenoldali herében is nő az esély a hererák kialakulására. Vagyis javasolt a rendszeres önellenőrzés.
Nagyfiunk reggel nagyon nagy fájdalomra ébredt, az egyik heréje nagyon fáj, meg is van duzzadva és hányingere is jelentkezett. Mitévők legyünk, mikor és hová forduljunk?
Fiuknál a hirtelen fájdalom hátterében felmerül a herecsavarodás alapos gyanúja, mely azonnali urológushoz fordulást igényel. Ilyenkor ugyanis a here az őt ellátó érképletek körül megcsavarodik elszorítva azt, és így az életképességét fenntartó vérellátását teljesen vagy részlegesen megakadályozza. A 6, de legfeljebb 12 órán belül elvégzett sürgős műtéti beavatkozással a here megmenthető.
Hosszabb vérellátási zavar esetén a here és a mellékhere elhalhat. Ebben az esetben a műtét során már csak az eltávolítás jöhet szóba. Fontos továbbá a másik oldali here rögzítése is, melyet eltérően egyesek a feltárás során, mások azt követően végeznek el.
Kihez forduljunk, mi lehet oka ennek?
Lányunk már tizenöt éves és állandóan pisis a bugyija. Már jártunk vele mindenféle orvosnál, ahol azt mondták, hogy majd kinövi. A vizsgálatokkal nem találtak nála semmit. Kétségbe vagyunk esve, hogy nem lehet kideríteni, mi okozza az állandó vizeletet-csepegést.
A lányuknál fennálló panaszokat legnagyobb valószínűséggel az egyik oldalon lévő számfeletti (úgynevezett felső pólus) vese okozhatja. Ez a vese általában csökevényes és csak nagyon kevés vizeletet választ ki, de azt is előfordul, hogy nem a húgyhólyagba, hanem külön húgyvezetéken keresztül a gátra, vagy a hüvelybe vezetődik a vizelet. Ez a mennyiség ugyanakkor éppen elégséges ahhoz, hogy állandó nedvességet okozzon a fehérneműn. A betegséget nagyon nehéz kimutatni, mert a számfeletti felső pólus annyira csökevényes, hogy figyelmes szemlélő sem veheti észre.
Ha nem találjuk, akkor metilénkék festékkel a vizeletet megfesthetjük, és így figyelhetjük a már kék színű vizelet ürülésének helyét. A betegség orvoslása műtéti, a probléma okát, a kórosan fejlett felső pólust kell eltávolítani.