Dietetika

Halak, kagylók, rákfélék okozta allergiák

A tengeri táplálékok mind IgE-, mind nem IgE-mediált allergiás re­akciókat okoznak. Felnőtt- (prevalencia: 1-2%) és gyermekkorban (a prevalencia kisebb, mint 1%) egyaránt előfordul. A hal és a tenger gyümölcsei gyakran okoznak nem immunmediáit intoleranciát vagy toxikus eredetű adverz reakciókat.

A halallergia élethosszig tartó diétát igényel, és az életkorral még kifejezettebbé válik. A rákfélékben a tropomiozin a fő allergén. A halban található allergének erős allergenitása miatt már kis meny-nyiségben belélegezve is anaphylaxiát, vagy kontaktus révén bőr­reakciót okoznak, így légúti, ill. kontakt allergénként is meghatározó a szerepük. Az édesvízi halakkal szembeni reakció ritka. A tengeri halakban található M allergén elfogyasztva táplálékallergiát, inhalativ úton viszont foglalkozási allergiát okozhat. Elkerülése nem könnyű, mert a különböző ételek tartalmazhatnak halfehérjét, amely a fel­dolgozás során elveszíti ízét és szagát. A különböző halak, kagylók, rákok, tintahal, polip erős keresztreakciót mutatnak egymással.

A por- és lisztatka-allergiás egyéneknél keresztreaktivitás áll fenn a garnélarákkal, más rákfélékkel, ízeltlábúakkal. A garnélarák és a muslica tropomiozinja között 87%-os hasonlóság mutatható ki, így az „akváriumallergia” kialakulása mögött is a rákfélék által okozott ételallergia és a haleledelekben található vörösszúnyog­lárva közötti keresztreakció áll.

Diéta

Étrendi előírás, hogy minden olyan halat, rákot, kagylót és ezekből készült termékeket (mélyhűtött félkész, konzerv, pástétom stb.) kerüljön a beteg, ami reakciót vált ki.

Az élelmiszer-ipari termékeken kívül zselatint az étrend-kiegé­szítők, a lágyzselé kapszulák is tartalmazhatnak. A halzselatin allergéntartalmát a legtöbb allergiás tolerálja, de reakcióról mégis számos tanulmány számol be. A halolaj étrend-kiegészítő is tü­netprovokáló lehet.