Mik ezek: flavonoidok, karotinoidok, szterinek, probiotikumok?
A funkcionális élelmiszerek jelentését és hatását különbözőképpen értelmezik
Általánosan elfogadott követelmények a termékcsoporttal szemben, hogy a funkcionális élelmiszer nem kiegészítő táplálék, hanem a napi étrend részét kell képeznie. Emellett valamely hagyományos, hasonló élelmiszerhez képest, a végterméken is felismerhető összetételben vagy technológiai módosítást kell felmutatnia, és ennek a módosításnak a fogyasztó számára a szokásos tápanyagellátáson túli konkrét, bizonyítható élettani hasznot kell kínálnia.
Amit a funkcionális élelmiszerekről tudni kell…
- fokozzák az immunrendszer védekező képességét,
- megelőznek egyes megbetegedéseket,
- támogatják a gyógyulást bizonyos betegségekből,
- csökkentenék bizonyos fizikai és pszichés panaszokat.
Flavonoidok
A sejtjeinkben lejátszódó oxidációs folyamatok számos krónikus betegség kialakulásához hozzájárulhatnak. A szervezetünk saját antioxidáns védekező rendszerét folyamatosan el kell látnunk azokkal az esszenciális komponensekkel, amelyek biztosítják a megfelelő antioxidáns védelmet.
A növényi eredetű élelmiszerekben jelentős számú olyan összetevő van, amely hatékonyan képes erősíteni az emberi szervezet antioxidáns védekező kapacitását. A flavonoid vegyületek az élelmiszerekben tápértéket nem jelentenek az emberi szervezetnek, de antioxidáns, ezáltal daganatgátló, gyulladáscsökkentő, végeredményben egészségvédő és preventív tulajdonságaikkal járulnak hozzá szervezetünk harmonikus működéséhez.
Alapvetően növényi eredetű színanyagok, melyek a friss növényi részekben nagyobb mennyiségben fordulnak elő (pl. termések, rügyek). Különösen kedvező pozitív élettani hatást írtak le olyan élelmiszerek fogyasztása kapcsán, ahol növényi részek áztatásával nagy koncentrációban lehet kioldani és hozzáférhetővé tenni flavonoidvegyületeket, mint pl. a fermentálatlan zöld tea vagy a vörösbor. A flavonoidok egészségre gyakorolt pozitív élettani hatását több humán laboratóriumi és epidemiológiai vizsgálat támasztja alá.
A flavonoidok
A flavonoidok csoportjába számos kémiailag hasonló hatásmechanizmusú vegyület tartozik: antocianidinek, katechinek, fiavonok, flavononok flavononolok. A flavonszármazékok fontos flavonoidforrások az étrendünkben, megtaláljuk őket gabonafélékben, gyógy- és fűszernövényekben, zöldségekben, gyümölcsökben.
Flavonszármazék a krizin, az apigenin és a luteolin. A legerősebb élettani hatással a flavonolszármazékok rendelkeznek. Ilyenek pl. a sárga színű kvercetin és kempferol. A katechinek szinte minden érett gyümölcsben megtalálhatóak nagy mennyiségben, de ezek a teanövények legfőbb hatóanyagai is. A zöldtea és a zöldtea kivonatokból készített étrend-kiegészítők legfontosabb antioxidáns összetevője az epigallokatechin-gallát (EGCG). Az antocianidinek egyik jeles képviselője a számos tudományosan is igazolt hatással rendelkező kávésav.
Az élelmiszerek flavonoidtartalma néhány mg-tól akár néhány g-ig is terjedhet 1 kg élelmi anyagra vonatkoztatva. Mennyiségük az egyes nyersanyagokban jelentős éves ingadozást mutat, az időjárás és a termesztési technológiák is kihatással vannak a növények kémiai összetételére. Gyümölcsök, zöldségek és a belőlük készült italok, mint pl. a zöldtea és vörösbor, különösen gazdagok flavonoidokban, de nyersen fogyasztva is jelentős mennyiséget tudunk magunkhoz venni, pl. almából, bogyós gyümölcsökből, salátafélékből vagy a hagymafélékből.
Fontosabb flavonoidok, amelyek étrend-kiegészítőkben is megjelenhetnek, a miricetin és a keampferol, a zöldtea és a zöldtea-kivonatokból készített étrend-kiegészítők legfontosabb antioxidáns összetevője, az epigallokatechin-gallát, a kék és vörös színű bogyós gyümölcsök (pl. a kékszőlőfajták) pedig nagy meny-nyiségben tartalmaznak rezveratrolt, rutint és kvercetint. Ezek közül a legolcsóbban előállítani szintetikus úton a rezveratrolt lehet, a legtöbb kutatás is ezzel a vegyülettel foglalkozott. Pozitív élettani hatását 10 mg rezveratrol napi fogyasztása mellett sikerült kimutatni humán vizsgálatokban, ez kb. 3 I vörösbornak megfelelő mennyiség, tehát az étrend-kiegészítő fogyasztása indokolt lehet, ha valaki rezveratrolt szeretne magához venni.
A flavonoidok legjobban ismert tulajdonsága azok antioxidáns képessége
A reaktív oxigén származékok (pl. szabadgyökök) ellen, melyek a sejtműködés során és kívülről érik a szervezetet, a leghatékonyabban védő flavonoidok: a fiavonok és a katechinek. A flavonoidok különböző utakon előzhetik meg a szabadgyökök által okozott károsodást, pl. direkt szabadgyökfogás által. A szabadgyökök oxidálják a flavonoidokat, ami egy stabilabb, kevésbé reaktív gyök kialakulásához vezet.
Másképp fogalmazva: a flavonoidok a gyök reaktív részével reagálnak, kivédve, hogy azok valamely más molekulában tegyenek kárt. Ez a folyamat elméletben a daganatképződéstől, vagy akár az érelmeszesedéstől is megvédhet, sőt az érfalkárosodást más biokémiai folyamatok révén is képes csökkenteni kóros állapotokban, és egyre több bizonyíték áll rendelkezésre ezen a téren. Megállapítható, hogy a flavonoidokban gazdag táplálkozás és étrend-kiegészítés mind a prevenció, mind a kóros állapotok elleni küzdelem során hasznos lehet.
Karotinoidok
A karotinoidok változatos felépítésű vegyületek, amelyek a növényekben természetes színanyagokként vannak jelen. Zsírokban és olajokban kiválóan oldódnak. Szervezetünkbe elsősorban növényi táplálékok fogyasztása révén kerülnek be. Két nagy csoportjuk van: a karotének és xantofillek.
- A legismertebb karotének a sárgarépában, sárgadinnyében és a sütőtökben megtalálható narancssárga színű karotin, valamint a paradicsomban és a pink grépfrútban megtalálható piros színű likopin. Élettani hatásukat tekintve, a karotinból A-vitamint képes a szervezetünk előállítani, emellett antioxidáns tulajdonsága is van, és egyes daganatos megbetegedések előfordulását képes csökkenteni.[brbr]Nagy dózisban azonban semmiképpen nem ajánlott fogyasztani, mert a hatás az ellenkezőjére fordulhat. A likopin jobban szívódik fel hőkezelt ételekből, mivel nyersen fehérjéhez kötődik, ami rontja a felszívódását. A likopinfogyasztás jótékony hatását sikerült igazolni prosztatadaganat megelőzésével kapcsolatban, mivel elsősorban ebben a szervben halmozódik fel, és szintén antioxidáns hatással rendelkezik.
- A xantofillek elsősorban növények virágának és a madarak tolla-zatának a színét adják, táplálkozásbiológiai jelentősége a luteinnek és a zeaxantinnak van, amelyeket spenótban, brokkoliban, káposztafélékben és a kukoricában találunk meg. Antioxidáns hatásuk révén különösen hatékonynak bizonyultak a szem UV-fény okozta károsodásának kivédésében.
Szterinek
A növényi szterinek a növényekben természetesen előforduló anyagok, amelyeket elsősorban növényi olajokból nyernek ki. A növényi szterinek klinikai kísérletek által bizonyítottan csökkentik a koleszterin felszívódását a bélrendszerből, melynek eredményeképpen a vér LDL-koleszterin-szintje csökken, miközben a HDL- és az össz-koleszterinszint nem változik. A koleszterinszintre kifejtett kedvező hatása révén jelentősen csökkenthető a szív-ér rendszeri betegségek kockázata.
Naponta 3 g növényi szterint érdemes fogyasztani a koleszterinszint csökkentéséhez, ennél több bevitele esetén nem várható jelentős koleszterinszint-csökkenés. Továbbá megjegyzendő, hogy a koleszterincsökkentő hatás csak rendszeres fogyasztással tartható fenn, ha valaki abbahagyja fogyasztásukat, a koleszterincsökkentő hatás megszűnik. A növényi szterinek természetes formában megtalálhatóak a gabonafélék magjában, az olajos magvakban, a zöldségekben, valamint kaphatóak növényi szterinekkel dúsított élelmiszerek is.
Probiotikumok
A probiotikumok élő, speciálisan kiválasztott, a bélben megtelepedni képes mikroorganizmusok (pl. lactobacillusok, streptococcusok és bifidobacteriumok), amelyek megfelelő mennyiségben történő fogyasztásuk esetén jótékony hatást fejtenek ki az egészségre. Már régebben megfigyelték, hogy fermentált tejtermékek fogyasztása csökkenti a bélben lévő, toxint termelő patogének számát. Kezdetben probiotikum alatt olyan baktériumokat értettek, melyek képesek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, amennyiben az károsodna.
Mikor beszélünk probiotikus élelmiszerről?
Az élelmiszerek dúsításához felhasznált probiotikumtörzsek a termék szavatossági ideje alatt végig megőrzik életképességüket és a jótékony élettani hatás kifejtéséhez szükséges számukat. A probiotikumok – megfelelő arányban túlélve a béltraktuson való áthaladást – aktív állapotban érik el a vékony- és a vastagbelet.
A hatásos probiotikumoknak kórokozó hatása nem ismert, ezáltal biztonságosan alkalmazhatók. Ellenállóak a gyomorsav, az emésztő-enzimek és az epe esetleges károsító hatásával szemben. Ha csak átmenetileg is, de képesek a bélhámsejteken megtapadni és életben maradni. Számos káros baktérium szaporodását gátló anyagot termelnek, segítik a bélfalat alkotó sejtek környezetében az immunválaszt, vitaminokat és egyéb biológiailag aktív vegyületeket termelnek, továbbá képesek káros anyagokat semlegesíteni.
Az észlelt egészségre gyakorolt hatások törzsspecifikusak, ezért nem mindegy, hogy milyen mennyiségben és gyakorisággal fogyasztunk különféle probiotikumokat. Egyénenként változó az emberek bélflóra-összetétele, a leghatékonyabb az individuálisan meghatározott és alkalmazott probiotikum terápia volna, erre azonban egyelőre még nincs lehetőség, de a pozitív élettani hatása így is kimutatható a probiotikus élelmiszereknek és gyógyhatású készítményeknek.
A probiotikumok általános alkalmazásával számos egészségre gyakorolt hatást lehet elérni, ezáltal alkalmasak betegségek megelőzésére, a szervezet egyensúlyának támogatására, megerősítésére, egyes hasi diszkomfort állapotok megszüntetésére. Célzott alkalmazásuk azonban hatékony számos bélbetegségben szenvedő terápiájában.
Sikeresen alkalmazzák a probiotikum terápiát irritábilis bél szindrómában, antibiotikumterápiát követő hasmenésben, utazók hasmenésében, kemoterápiás kezelés okozta hasmenésben, Helicobacterpy fertőzés terápiájában, akut és krónikus májbetegségekben, béldaganatok prevenciójában. Egyes baktériumtörzsek a laktóz (tejcukor) bontására is képesek, ez által csökkenthetik a laktózbevitel következtében kialakuló laktózérzékenység tüneteit.
Prebiotikumok
Prebiotikumoknak hívják mindazokat a természetes, szerves tápanyagokat, amelyek jellemzően a probiotikumok kizárólagos tápanyagai, ennél fogva elősegítik túlélésüket, elszaporodásukat a bélben. A prebiotikumok nem olyan szénhidrát-vegyületek, melyek a vékonybélben nem bontódnak le, és nem hasznosulnak, kizárólag a bélbaktériumok növekedését és aktivitását serkentik a bélben.
A prebiotikumok természetes formában megtalálhatóak növényekben, ezáltal olyan növényi nyersanyagokkal is magunkhoz tudjuk őket venni, mint pl. a hagyma, fokhagyma, köles, zab, teljes kiőrlésű búza, zöld leveles zöldségek, szederfélék vagy a tejtermékek. A mesterségesen élelmiszerekhez adott prebiotikumok pl. az inulin vagy ún. frukto-oligoszacharidok, de számos szintetikus prebiotikummolekula létezik.
Szinbiotikumok
A szinbiotikumok a pro- és prebiotikumok együttesét jelentik, vagyis a két előnyös tényező hatása összegeződik, sőt felerősíthetik egymást. Ebből eredően szinbiotikusak pl. azok a tejtermékek is, amelyeknek készítéséhez nemcsak probiotikumokat, hanem egy vagy több prebiotikumot is felhasználtak.