Természetes hatóanyagok: ösztrogének, D-vitamin, vad-jam gyökér, édes gyökés
Az ember számára előnyösebb megoldások mindig azok a hatóanyagok és módszerek, amelyek a szervezet öngyógyító képességét a leghatékonyabban támogatják. A fizikai test egyensúlyának helyreállításában ezért – ha van rá idő és igény – mindig a természetes lehetőségeket érdemes előnyben részesíteni. A természet szinte minden működészavarra kínál ellenszert, amely nőgyógyászati problémák esetén is rendelkezésre áll. A természetes hatóanyagok lassabban fejtik ki ugyan jótékony hatásukat, de tartósabban is hatnak.
Mivel az orvos csak a legjobbat akarhatja páciensének, a természetes megoldásoknak jóval nagyobb teret kellene biztosítania. Bár ezek alkalmazása nem helyettesítheti a megfelelő ellátást, minden nőnek meg kell(ene) adni az esélyt a hormonális egyensúlyzavarok természetes módon történő rendezésére, mielőtt komolyabb beavatkozásra kerül sor. A legkörültekintőbb ellátás sem lehet teljes, ha közben a szervezet kulcsfontosságú hatóanyagok hiányában szenved.
Természetes progeszteron
Az ösztrogéntúlsúly és a progeszteronhiány női szervezetre gyakorolt hatásai ma már egyre nyilvánvalóbbak. A modern orvoslás egyik legnagyobb hiányossága a nők szempontjából az, hogy szinte csak az ösztrogént tartja lényeges hormonnak, és a progeszteron kimarad a terápiás arzenálból, vagy csak szintetikus formában kerül alkalmazásra. A progeszteronnak a várandósságon kívül játszott szerepe nem kap kellő hangsúlyt, annak ellenére, hogy egyes országokban immár évtizedek óta használják sikerrel.
Felismerte, hogy a csontritkulásban szenvedő nőknek adott ösztrogénkészítmények lassítják ugyan a csontritkulás sebességét, de nem javítják azt, és a mellékhatások számát is növelik. Azoknál a nőknél azonban, akik az ösztrogén mellett kozmetikai céllal természetes progeszteronkészítményt is használtak, a csontritkulás folyamata nemcsak megállt, de javult is.
A természetes progeszteron rendszeres használata meglepően hatékonynak bizonyult számos nőgyógyászati probléma esetén is. „Valamit nem csinálunk jól” – ismerte be népszerű előadásain az orvostársadalom helyett, miután páciensei körében megtapasztalta a konvencionális módszerek sokszor hatástalan voltát. Dr. Lee évtizedekkel ezelőtt tett megállapításai ma is érvényesek. A természetes progeszteronról szóló könyvében említett és általa alkotott fogalom, az ösztrogéndominancia, valamint a hormonális egyensúly fenntartása érdekében kialakított átfogó koncepciója sok nőgyógyászati problémára magyarázatot adott.
Míg ösztrogén számos, sokszor nemkívánatos forrásból is kerülhet a szervezetbe, természetes progeszteronforrást – a sárgatesten kívül – mindössze a növényi progeszteron jelent. A természetes progeszteron előanyagát legnagyobb mennyiségben egy Dél-Amerikában honos növényfaj, a mexikói jam (Dioscorea villosa, illetve mexicana, „wildyam”) gyökérrésze tartalmazza, amelyből ugyanaz a kémiai szerkezetű progeszteron nyerhető, amit a szervezet maga is előállít. Nagy szerencse ez, mert ha a természet nem gondoskodott volna e hatóanyagról, akkor a női problémák nagy részéért felelős ösztrogéndominancia csak szintetikus készítmények adásával lenne kezelhető.
A mexikói vad jam gyökérrésze
A jam gyökeret a népi gyógyászatban már évszázadok óta alkalmazzák nőgyógyászati problémák kezelésére, görcsoldásra, gyulladáscsökkentésre, csontritkulás és ízületi fájdalmak enyhítésére, valamint vizelet- és epehajtásra. A növény progeszteron tartalmának hozzáférhetőségéhez azonban szükség volt egy kémikusra, Russell Earl Markerre is, aki 1941-ben felfedezte, hogyan lehet a növényből gazdaságosan kinyerni a progeszteront. Az általa alkalmazott eljárás a progeszteron árát hétezerszer olcsóbbá tette, s ily módon az hozzáférhetővé vált az átlagember számára.
Alkalmazás és hatások
A női egészséget természetes módon védő hatóanyag alkalmazásának fő célja a hiányzó progeszteron pótlása révén a felborult hormonegyensúly helyreállítása, a menstruációs zavarok megszüntetése, a csontritkulás megelőzése, valamint a rosszindulatú elváltozások kockázatának csökkentése. Alkalmazása minden olyan esetben kulcsfontosságú, amelynek kialakulásában a progeszteronhiány és az ösztrogéntúlsúly szerepet játszik.
A legfontosabb területek, amelyeknél mindez közvetlen vagy közvetett módon, okként vagy következményként jelen lehet, s ezért mielőbbi megoldást igényelnek, a következők.
Íme a lista:
- menstruációs zavarok (fájdalmas, görcsös, bő, darabos vérzés)
- pecsételő vérzés a menstruáció előtt vagy után
- a menstruációt megelőző tünetegyüttes (PMS)
- mellfeszülés, mellcsomók, mellfájdalom
- endometriózis
- petefészekciszták
- miómák, méhnyakelváltozások
- hüvelyi és kismedencei gyulladások
- meddőség, vetélés
- korai menopauza
- csökkent nemi vágy
- kimerült állapot, tartós stresszhelyzet
- alvászavarok, migrénes fejfájás, memóriaproblémák
- érzelmi labilitás, ingerlékenység, szorongás, depresszió
- pajzsmirigy-működési zavarok
- férfias tünetek (pattanások, szőrösödés, hajritkulás)
- emelkedett prolaktinszint
- allergiák, autoimmun folyamatok, immunrendszeri gyengeség
- rosszindulatú elváltozások
- csontritkulás
- vénás trombózis
- folyadék-visszatartás, ödéma
- súlygyarapodás, makacs túlsúly
A hormonális problémák megszüntetése
Az esetek nagy részében természetesen más hatóanyagokra és módszerekre is szükség van, a legfontosabb azonban a progeszteron. Hatása az idegrendszer számára sem nélkülözhető, sőt, a progeszteront az idegsejtek maguk is előállítják. (Egyes országokban ezért az agyi sérülést szenvedők a sürgősségi ellátás során protokollszerűen progeszteront is kapnak.)
A természetes progeszteron adagolásának értelemszerűen a havi ciklushoz kell igazodnia
És a természet rendje szerinti progeszterontermelődést segítenie vagy pótolnia. Alkalmazása egyénenként eltérő adagolást és időtartamot, szakember által történő beállítást igényel. A természetes hatóanyag a bőrön át felszívódó formában a leghatékonyabb. Ezt jelzi az a tény is, hogy alkalmazását követően már fél perc elteltével kimutatható a vérből, majd rövidesen a nyálból is. A hatóanyagot olyan testfelületeken kell használni, ahol vékony a bőr, mert felszívódása így a legteljesebb.
Ilyen bőrfelületek az érdús, könnyen kipiruló területek – a nyak, a mellkas és az arc bizonyos részei -, továbbá az alkar, a felkar és a combok belső felszíne, a térdhajlat, valamint a lábhát. Görcsös menstruáció esetén azonban az alhason, mellcsomó vagy mellfeszülés esetén a mellek területén, migrén esetén a tarkón és a halántékon, csontritkulás esetén a gerinc mentén is alkalmazható. A felületeket érdemes néhány naponta váltogatni, hogy a hatóanyag ne mindig ugyanarra a területre kerüljön, s a felszívódás ezáltal is javuljon.
Progeszteronhiány helyreállításához idő kell
Progeszteronhiány esetén a természetes hatóanyag először a zsírszövetet tölti fel, majd egyre nagyobb mennyiségben kerül a vérbe, ahol a vörösvértestek membránjához és fehérjékhez kötődve szállítódik. A hormonegyensúly helyreállításához a szervezetnek időre, általában több hónapra van szüksége, mivel az évek, sokszor évtizedek óta fennálló hormonális zavart nem lehet néhány hét alatt rendbe hozni. Mindez nagymértékben függ a probléma jellegétől, súlyossági fokától, fennállásának időtartamától, a szervezetre háruló stressz mértékétől, a hormontartalmú és egyéb gyógyszerektől, a zsírszövet mennyiségétől, valamint az életkortól.
Minél súlyosabb és régebb óta tartó a probléma, annál hosszabb idő szükséges a helyreállításhoz
Bár pontos időtartam nem határozható meg, dr. Lee legalább 4-6 hónapban jelölte meg a hatás kifejlődését. A gyógyszerekhez szokott páciensek ezért csalódhatnak, ha a természetes hatóanyagtól ugyanolyan gyors és erőteljes hatást várnak. Ez a megoldás azok számára javasolt, akik elfogadják azt, hogy az állapot javulása a szervezet állapotától és lehetőségeitől függően, egyénileg eltérő mértékben és ütemben történik. A néhány hónap múltán tapasztalható pozitív változások azonban önmagukért beszélnek.
A természetes progeszteronnak nincs mellékhatása
Elég csak arra gondolni, hogy a várandósság utolsó harmadában a méhlepény napi 300-400 mg progeszteront termel. Túlzott adagok esetén legfeljebb álmosság jelentkezik, amely a progeszteron természetes nyugtató hatásával függ össze. Hirtelen elhagyása azonban – a szervezetből történő aránylag gyors kiürülés következtében – depresszív tüneteket és az ösztrogéntúlsúly tüneteinek fellángolását okozhatja. A tünetek mindig világosan jelzik, hogy szükség van-e a progeszteron pótlására vagy sem. Alkalmazásának időtartamára vonatkozóan ez az egyik legjobb iránytű a nők számára.
Tünetfelerősödés
A természetes progeszteronkezelés kezdetét követő hónapokban előfordulhat, hogy az ösztrogéntúlsúly tünetei átmenetileg fokozódnak. Mindez nem mellékhatás vagy állapotrosszabbodás, hanem a szervezet természetes reakciója, amely a progeszteron optimális szintjének elérésekor néhány hét vagy hónap elteltével megszűnik.
Előfordulhat például, hogy a mellek kissé jobban feszülnek, fejfájás jelentkezik, a menstruáció előbb jön meg vagy erősebb a vártnál. Ez utóbbi azonban a túlépült méhnyálkahártya leválásának a következménye, amely az ösztrogéndominancia oldódásának és a méh tisztulási folyamatának a része. A természetes progeszteron egyik hatása éppen a „természetes küret” elvégzése.
A kezdeti tünetek erősödése jó jel lehet!
Az átmenetileg felerősödő tünetek üzenete a szakember számára annyi, hogy a szervezet reagál a bevitt természetes hatóanyagra, és a kóros folyamatok visszaszorulóban vannak. Ilyen tünetek esetén a progeszteron mennyiségét inkább növelni, mint csökkenteni kell, hogy az ösztrogéntúlsúly minél hamarabb megszűnjön és hatása lecsengjen.
A menopauza körüli időszakban alkalmazva a menstruációhoz hasonló vérzés is jelentkezhet, amely azonban inkább tisztulásos vérzésnek minősül. Korai menopauza esetén az is előfordulhat, hogy az idő előtt elmaradt menstruációs ciklus visszatér. Ciklustól független vérzés esetén azonban minden esetben nőgyógyászati kivizsgálás is szükséges.
Kulcs a hormonegyensúly kialakításához
A természetes progeszteron nem csodaszer, amely minden problémára megoldást kínál, hanem az életminőséget számos módon javító kulcsfontosságú hatóanyag, a nők egyik legfőbb „szövetségese”. Pótlása nélkül számos női probléma megoldása szinte reménytelen. Ahogy már szóba került, a progeszteron az egyetlen hormon, amely képes az ösztrogén hatásait ellensúlyozni és annak túlsúlyát megszüntetni.
A mai környezet minduntalan az ösztrogéndominancia felé sodorja a szervezetet, aminek ellensúlyozására a – stressz és más káros hatás következtében csökkent -saját progeszteronmennyiség sokszor már nem elegendő. A progeszteron természetes pótlása ezért a hormonális egyensúly helyreállításának egyik legalapvetőbb és legegyszerűbb lehetősége, ami nemcsak a gyógyulást segíti, de a megelőzést is szolgálja. A progeszteron e hatásai legalább olyan fontosak, mint a várandósságban játszott szerepei. A várandósság mindössze kilenc hónapot jelent, a női egészséget azonban egész életen át védeni kell.
Természetes ösztrogének
Ahogy a jamgyökér nagy mennyiségben tartalmazza a progeszteron előanyagát, úgy más növények is tartalmaznak ösztrogénhatású vegyületeket, ezek a fitoösztrogének. A természetes ösztrogének alkalmazása elsősorban tartós ösztrogénhiány esetén jön szóba, ami leginkább változókor, korai menopauza, valamint nagyfokú soványság esetén fordulhat elő.
A progeszteronhiány megszüntetése azonban ilyenkor is sürgetőbb feladat, és az ösztrogén pótlása csak második lépcsőben, a progeszteronszint helyreállítása után következhet. Ha ez megtörtént, és az ösztrogénhiányos tünetek továbbra is fennállnak, a természetes ösztrogének (cickafark, gránátalma, méhpempő) alkalmazása segíthet a panaszok enyhítésében.
További hatóanyagok
Bár a felborult hormonegyensúly helyreállításában a progeszteron a legalapvetőbb hatóanyag, a női szervezetnek további támogatásra is szüksége lehet.
Barátcserje
Míg a progeszteron a ciklus rendeződését, addig a barátcserje hatóanyaga a tüszőrepedés bekövetkeztét segíti, ami a petefészek saját progeszterontermelését támogatja. A Földközi-tenger vidékén honos cserje nevét azokról a szerzetesekről kapta, akik kolostoraikban a hatóanyag nemi vágyat csökkentő hatását a nőtlenség fogadalmának betartásához használták fel.
E hatása azonban csak férfiaknál érvényesül. Alkalmazása nőknél – a progeszteron mellett – majdnem minden ösztrogéntúlsúllyal járó állapotban szóba jön. Előnyös továbbá autoimmun folyamatokban, alvászavarokban, változókori panaszok esetén, valamint értékes kiegészítést jelent pajzsmirigy-alulműködésben és magas prolaktinszint esetén.
Barátcserje – hormonális egyensúlyra gyakorolt hatásai
Európában és Amerikában a nő-gyógyászat területén széles körben alkalmazott gyógynövény, amelynek hatékonyságát klinikai eredmények igazolják. Bár a barátcserje várandósság előtti használata nagymértékben javítja a fogamzás esélyét, a várandósság alatt enyhe méhösszehúzó hatása miatt már nem ajánlott.
A szoptatás során szintén nem javasolt, mivel gátolja a prolaktintermelést, amely a tejelválasztáshoz szükséges. A barátcserje alkalmazása során megfelelő eredmény csak kellő adagban és ideig alkalmazott hatóanyagtól várható. Ezek tabletta, szárított őrlemény, tinktúra vagy olaj formájában hozzáférhetők. Bár használata biztonságosnak bizonyult, hazánkban gyógynövényként 2011-ben mégis betiltásra került.
Indol-3-karbinol
A keresztesvirágzatú növényekben, a már említett káposzta-és retekfélékben, valamint a tormában nagyobb mennyiségben található értékes hatóanyag az ösztrogénlebontás kedvezőbb irányba terelésével járul hozzá az ösztrogéndominancia ellensúlyozásához. Bár a hatás leginkább nyers fogyasztás esetén érvényesül, a hatóanyag különböző készítmények formájában is hozzáférhető.
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)
A hazánkban is honos növény gyökérrészében lévő hatóanyag a stresszhormon, a kortizol lebontásának gátlásával fejti ki hatását, ami a mellékvese működését és a szervezet regenerációját segíti. A növény hatóanyagai gyulladáscsökkentő, görcsoldó és köhögéscsillapító hatásúak. Fogyókúra során szintén hasznos kiegészítő lehet. Bár mellékhatása nincs, a vérnyomás átmeneti emelkedése, pulzusszaporulat, valamint az anyagcsere enyhe fokozódása előfordulhat.
A gyógynövények között több olyan is található, amelyek kifejezetten előnyösek a nők számára!
Itt azonban csak a menstruációs zavarokban, főleg az erős vérzés esetén hasznos pásztortáskát és palástfüvet, valamint az ösztrogéntartalmú cickafarkat említjük. A pásztortáska menstuációs ciklust szabályozó hatása régóta ismert, amelynek alkalmazása változókorban is előnyös. A palástfű nemcsak bő vérzés és menstruációs görcsök, de serdülő lányok „fehérfolyása” és a nemi szervek gyulladása esetén is hasznos.
Az ösztrogéntartalmú cickafarktea fogyasztása ösztrogénhiányos tünetek esetén napi 2-3 csészével javasolt. A gyógynövényteák készítésekor általában egy teáskanálnyi füvet kell 2.5 dl vízzel leforrázni, majd – Maria Treben szerint – egy percnyi áztatást és lefedést követően lehűlés után langyosan, ízesítés nélkül fogyasztani.
Méhpempő
A méhészeti hatóanyagok közül a méhpempő általános roborálóként, a propolisz természetes antibiotikumként használható megelőzésre vagy fertőzések kezelésére. A méhpempő jelentős ösztrogéntartalommal rendelkezik, ezért alkalmazása elsősorban ösztrogénhiányos és változókori tünetek esetén jön szóba a progeszteronhiány helyreállítása mellett.
A felsoroltakon kívül számos hatóanyag és természetes kivonat is említhető lenne, ezek felsorolása azonban könyveket töltene meg, így csak röviden hivatkozunk a természet patikájára, amely mindenki rendelkezésére áll. Egy különleges, hormonszerű vitaminról azonban még érdemes szót ejteni.
D-vitamin
Az emberek nagy része – egyes tanulmányok szerint a gyermekek és felnőttek több mint 90 százaléka – szenved D-vitamin-hiányban, amelyet egyoldalú táplálkozás, felszívódási zavar, máj- és vesebetegség, gyógyszerek, tartós fénykerülés, magas faktorszámú fényvédők, valamint a földrajzi fekvés – hosszú tél, rövid nyár – egyaránt okozhatnak.
A D-vitamin előanyaga a bőrben keletkezik napfény hatására, amelyhez a napsugárzás ultraviola sugarainak UV-B tartománya szükséges. (A döntően UV-A sugarakat tartalmazó szoláriumcsövek ezért nem alkalmasak a D-vitamin pótlására.) A D-vitamin ezenkívül növényi és állati eredetű táplálékokban – elsősorban tengeri halakban -fordul elő. Az állati máj, vese és tojássárgája szintén jelentős D-vitamin-források, azonban egyéb hátrányaik miatt csak akkor jöhetnek szóba, ha nem nagyüzemi állattartásból származnak.
A D-vitamin biológiailag hatékony, hormonális funkciót is ellátó formája a májban és a vesében alakul ki. Ha a szervezet nem jut elegendő napfényhez vagy D-vitamin-tartalmú táplálékhoz, akkor más módon kell pótolni a hiányzó mennyiséget. Fontos azonban, hogy a D-vitamint természetes formában alkalmazzuk.
Pótlása számos esetben válhat fontossá:
- fertőző és gyulladásos betegségek, allergiák, autoimmun folyamatok
- kalciumhiány, izomgörcsök, izomfájdalmak
- tartós stressz, kimerült állapot
- pajzsmirigy-alulműködés
- nőgyógyászati problémák, meddőség, anovuláció
- szív- és keringési betegségek, cukorbetegség, máj- és vesebántalmak
- rosszindulatú folyamatok (főleg mell-, prosztata-, vastagbél-, tüdődaganatok)
- csontritkulás, ízületi porckopás
- hangulati labilitás, depresszió
- várandósság
- idős kor
Alkalmazása során a leghatékonyabb szintén a bőrön át felszívódó forma. Bár a D-vitamin túladagolása a folyamatos felhasználódás miatt nem valószínű, alkalmazása – zsírban oldódó vitaminként – körültekintést igényel.