Az urológiai betegségek diagnosztikája: Tünetek, fizikális vizsgálat és laborvizsgálatok
Terhesség során, ha vesetáji fájdalmat érez a kismama, akkor az veseelzáródásra utal?
A terhesség alatti deréktáji, és vesetáji fájdalom igen gyakran előforduló tünetek. Mindkét oldalon felléphetnek. Gyakoribb azonban jobb oldalon és igen gyakran, mintegy 80-90%-ban ultrahangvizsgálattal tágulat észlelhető a vesemedencében, ez azonban még nem kóros jelenség, ha elzáródás nincs. Nagyon ritkán viszont előfordul, hogy a terhesség alatt vesegyulladás lép fel, mely magas lázzal, vesetáji fájdalommal jár. Ekkor urológiai vizsgálat szükséges a további teendők megítélése céljából.
Ez a korral jár, vagy betegség tünete?
„60 éves férfi vagyok, a vizeletürítés nehezen megy az utóbbi időben, éjszaka néhányszor fel kell kelnem vizelni.”
Korral is járhat és prosztata-megnagyobbodás kezdeti tünete is lehet. Urológushoz kell fordulni, aki részletes kivizsgálást fog javasolni.
Ha véres a vizeletem, mi lehet az oka?
Nagyon sok oka lehet. A panaszmentes vérvizelés leggyakoribb oka a hólyag rosszindulatú daganata. A hólyaghurut tüneteivel jelentkező vérvizelés leggyakoribb oka pedig a húgyúti fertőzés. Az orvosnak kötelessége a legrosszabbra is gondolni, ezt kell kizárnia, még akkor is, ha gyógyszer-mellékhatásra gondolva, vagy a beteg tünetei alapján jóindulatú ok valószínű.
Véres vizelet esetén urológiai szakvizsgálat szükséges. A régebben alkalmazott eszközös vizsgálatok mellett azonban ma már sok esetben a korszerű képalkotó vizsgálatok tisztázzák a vérvizelés okát.
- A húgyutak felépítése és működése
- Vesekövesség – kiváltó tényezők, tünetek, diagnosztika
- A vesekövesség kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
véres vizelet leggyakoribb okai
- hólyaghurut (gyulladás),
- hólyagrák,
- gyógyszer-mellékhatás,
- távozó vesekő,
- idegen test a húgycsőben.
Baktériumot találtak a vizeletemben, de nincs semmi panaszom. Kell gyógyszert szednem?
A kérdés gyakori és indokolt. Mi úgy hívjuk ezt a klinikai helyzetet, hogy tünetmentes baktériumürítés, szaknyelven asymptomaticus bacteríuria (ejtsd: aszimptomatikus bakteriúria). Ilyenkor urológiai szakvizsgálat szükséges, hogy tisztázzuk, van-e a húgyutakban olyan eltérés, ami magyarázhatja a baktériumok jelenlétét. Ilyenek a húgyúti kövek, idegen testek és a húgyutak olyan fejlődési rendellenességei, amelyek a vizeletelfolyást akadályozzák. A leggyakoribb ezek közül a kövesség.
A kövek egyenetlen felszínén szívesen telepednek meg baktériumok, melyek csakúgy, mit az idegen testek, katéterek felszínén, úgynevezett biofilmet képeznek, melyben hosszú időn keresztül fennmaradnak, szaporodnak. Azért fontos tisztázni a helyzetet, mert ezekben az esetekben az antibiotikus kezelés nem elegendő, a követ, vagy idegen testet el kell távolítani ahhoz, hogy a kórokozót is sikerüljön eltávolítani a szervezetből. Amennyiben szakvizsgálat kizárta, hogy kő, vagy elfolyási akadály lenne a húgyutakban, a tünetmentes baktériumürítést általában nem kell kezelni, mert nem jelent veszélyt a szervezetre.
Ilyenek a terhesség, a cukorbetegség és a különböző immunrendszert legyengítő betegségek. Egyéb esetekben azonban antibiotikum adása nem szükséges, sőt a hosszantartó antibiotikus kezelés káros következményekkel is járhat.
Régebben az urológusnál csak prosztatavizsgálat és vizeletvizsgálat történt, most vért is vesznek. Miért?
Az utóbbi évtizedekben megtanultuk a PSA (prosztata-specifikus antigén), egy speciális fehérje természetű anyag használatát a prosztata betegségeinek kivizsgálásában. Ez a sejtmembrán-fehérje bizonyos körülmények között bejut a vérkeringésbe, és az emelkedett vérszintből következtetünk a betegségre, illetve további vizsgálatokat javasolhatunk.
Az emelkedett vérszint oka lehet a prosztata megnagyobbodása, rosszindulatú daganata, vagy gyulladása, de maga a prosztatavizsgálat is okozhatja. Sajnos a módszer nem jelzi, hogy az emelkedést mi okozza, ráadásul a korral is és a prosztata méretének növekedésével is együtt járhat a PSA-szint emelkedése. A PSA-vizsgálat azonban ma már a prosztata betegségeinek vizsgálatában nagyon fontos módszer, általában az egyik első vizsgálat.
Az emelkedett PSA-szint lehetséges okai
- a prosztata megnagyobbodása,
- rosszindulatú daganata,
- a prosztata gyulladása,
- a prosztata vizsgálata.
Hogyan különíthető el a mozgásszervi eredetű deréktáji fájdalom és a vesekő miatti vesetáji fájdalom?
Legbiztosabban és leggyorsabban ultrahangvizsgálattal. A panaszok idején végzett vizsgálattal, amennyiben tágulatot találunk a vese üregrendszerében, a fájdalom oka leggyakrabban kis vesekő okozta veseelzáródás, mely a vesetok feszülése révén okozza a fájdalmat. Ha azonban nincs a vesében eltérés, tágulat, akkor a fájdalom általában nem vese eredetű.
Ha gyakran kell vizeletet üríteni és fáj, csíp, kell-e orvoshoz fordulni, vagy elég az otthoni antibiotikumot beszedni?
Mindenképpen forduljon orvoshoz. Ha korábban már kapott vagy szedett antibiotikumot és meggyógyult, ez nem jelenti azt, hogy nem szükséges az orvosi vizsgálat. A visszatérő húgyúti fertőzések kezelése az egyik legnehezebb feladat és éppen a korábban, nem ritkán vizsgálat nélkül szedett antibiotikumok miatt. Nem tanácsos ezért az antibiotikumok szedése orvosi konzultáció nélkül, mert igen gyakori a nem megfelelő antibiotikum-szedés következtében kialakuló antibiotikum-rezisztencia, amikor a baktériumok gyógyszerre történő érzékenysége elvész, és a szer hatástalanná válik.
Végeznek-e hólyagtükrözést vérvizelés esetén?
Az urológiában az utóbbi 20 évben teljesen megváltoztak a kivizsgálás eszközei. Az optikai eszközös vizsgálatok, amitől a betegek joggal tartottak, egyre inkább háttérbe szorultak, helyüket átvették, illetve azokat kiegészítették a modern képalkotó eljárások így, amíg vérvizelés (haematuria, ejtsd: hematuria) esetén korábban szinte mindig hólyagtükrözést végeztünk, ma már az első vizsgáló módszerünk az ultrahang, vagy a CT-vizsgálat. Csak akkor végzünk mégis hólyagtükrözést, ha a vérvizelés okát ezekkel a korszerű vizsgálatokkal nem találjuk, vagy pl. kontrasztanyag-allergia miatt nem tudjuk a vizsgálatot elvégezni.
A kisfiam már egyéves és nem tudjuk hátrahúzni a fitymáját. Forduljunk ezzel a problémával orvoshoz?
Egyéves korban, amennyiben gyulladást, vagy panaszt nem okoz a szűkebb fityma, még nem szükséges orvoshoz fordulni. Ha a későbbiekben (3 éves korig) sem sikerült a fitymát szabadon hátrahúzni, vagy gyulladás jelei mutatkoznak (fájdalom, váladékozás, viszketés, bőrelszíneződés), illetve vizelési zavarokat vagy egyéb panaszt okoz, mindenképpen urológushoz, gyermeksebészhez kell fordulni. Amennyiben helyi kezelésre nem szűnik, műtéti megoldás (körülmetélés) is szóba jön.
A szűkebb fitymát erővel hátrahúzni semmilyen körülmények között sem szabad. Azon túl, hogy ezzel fájdalmat okoznánk a gyermekünknek, a szűkebb fitymán sérülések keletkezhetnek, melyek a későbbiekben hegesedéssel gyógyulnak, és tovább fokozzák a fityma szűkületét.
A tizenegy éves fiamnak fél óráig fájt az egyik heréje, de amikor orvoshoz indultunk volna, a panaszai megszűntek. Ebben az esetben is érdemes kivizsgáltatni a fiamat?
A herefájdalmat minden esetben ki kell vizsgálni. Gyermekeknél, ill. fiatal embereknél jelentkező herefájdalom hátterében különböző okok állhatnak, melyek közül az ún. „herecsavarodás” azonnali urológiai ellátást (műtétet) igényel. A herecsavarodás bizonyos tevékenységek (biciklizés, súlyemelés, sportolás) során alakulhat ki. Fő tünete a kifejezett herefájdalom.
Az elváltozás hátterében a herét tápláló ereket is magában foglaló herevezeték megtekeredése áll, mely következtében a herék vérellátása részlegesen vagy teljesen megszűnik. Ilyen helyzetben igen rövid idő áll rendelkezésre, hogy a maradandó herekárosodást elkerüljük. Általában sürgős műtéti ellátás szükséges. A csavarodás ritkán magától is megoldódhat, de akkor is ki kell vizsgálni a beteget.
A tudomány mai állása mellett miért van szükség az egyébként igen kellemetlen végbélvizsgálatra?
Nem lehetne kihagyni ezt a vizsgálatot? Hatvanhárom éves férfi vagyok, és évente elmegyek prosztatarák-szűrésre.
Korábban az orvosnak igen kevés eszköze volt, hogy megállapítsa a betegség okát, és képes legyen a gyógyításra. Manapság valóban sokkal fejlettebb műszeres és kémiai vizsgálatok állnak a rendelkezésünkre.
Ennek ellenére, a korábban kifejlesztett és egyszerűbbnek vélt fizikális vizsgálat (orvosi betegvizsgálat: tapintás, kopogtatás, hallgatózás, szaglás, régebben ízlelés) ma is hasznos, és még mindig elsők között alkalmazandó vizsgáló módszer. A prosztata végbélen keresztüli, ujjal történő vizsgálata (az ún. rektális digitális vizsgálat, vagy rövidítve RDV) kiegészítő információt ad az orvosnak, melynek birtokában a többi vizsgálat eredményét figyelembe véve, közelebb jutunk a diagnózishoz, ill. a megfelelő gyógykezelés kiválasztásához. Ezen felül, a prosztatavizsgálat során a végbél alsó szakaszát is vizsgáljuk.