Dietetika

Földimogyoró-allergia kezelése diétával

A földimogyoró-allergia felnőtt és gyermekkorban egyaránt meg­jelenik, prevalenciája 1,5% körüli, amely folyamatosan növekszik. Gyermekkorban a földimogyoró-allergia 0,4-6%-os gyakoriságú. Az allergia az életkorral nem csökken, az elkerülő étrend életre szól. A legerősebb allergén a földimogyoró (Arachis hypogaea), amely a legtöbb halálos kimenetelű reakciót (anaphylaxia, OAS) okozza.

A földimogyoró-allergiás betegek 0,35%-a már 250 pg földimo­gyoró-fehérjére, azaz 1 mg földimogyoróra is allergiás reakció­val válaszolnak. A legalacsonyabb dózis, amelyre reakciót írtak le 0,05 mg földimogyoró-fehérje volt. Az allergénjei hőstabilak. Az allergenitás kifejezettebbé válik 180 °C-on történő pörkölés ha­tására; ez a Maillard-reakcióval magyarázható.

A földimogyoróból készült olaj fogyasztása szintén kiváltja a tüne­teket az arra érzékenyeknél, mivel az olaj előállítása során a termés fehérjéi nem károsodnak. Magyarországon is emelkedik a földimo­gyoró-allergiások száma, ami magyarázható azzal is, hogy a földimo­gyoró fogyasztása növekszik. Már csecsemőkorban megtörténhet a szenzibilizáció, mert allergénje átjutnak az anyatejbe.

Diéta

A diétában kerülni kell a földimogyorót és a rejtett formában földimogyorót tartalmazó élelmiszer-ipari termékeket. Ezek sze­rint kerülendők: mogyoróolaj, mogyoróvajak, édesipari termékek, csokoládék (a nem mogyorós csokoládé is), kekszek, cukrászipari készítmények, müzlifélék, olajosmag-keverékek, kozmetikumok (für­dőolajok stb.), gyógyszerek, étrendkiegészítők (pl. lágykapszulák).

A földimogyoró-allergiához kapcsolódva okoz érzékenységet a lupin (csillagfürt). Az élelmiszeripar még kevésbé használja, főleg kekszekhez, különleges kenyerekhez (pl. sok gluténmentes kenyér­hez), tésztákhoz használják fel a lupinlisztet. További keresztreakció lehetséges egyéb hüvelyesekkel, ill. az olajos magokkal, valamint a fűfélékkel. Vannak kísérletek a földimogyoró-allergia okozta súlyos tünetek megelőzésére. Az első életévben orális tolerancia kialakí­tására törekszenek. Fox és mtsai szerint a földimogyoróval az első életévben történő érintkezés (a bőrön vagy a légutakon keresztül) megelőző, védő hatású lehet.