Nők egészsége

A koleszterinprobléma, amiről jobb ha most tudsz!

A koleszterin az ember számára nélkülözhetetlen „nyersanyag”

Fontos szerepe van a sejthártyák és az idegeket szigetelő védőburok felépítésében, az energiaraktározásban, a nemi hormonok felépítésében és a zsírok emésztéséhez szükséges epe képződésében. Mivel az emberi máj képes a koleszterint előállítani, a tápláléknak nem szükséges koleszterint tartalmaznia. A napi koleszterinfogyasztás ennek ellenére jóval magasabb a szükségesnél.

A koleszterin, amelyet a hús, a belsőségek, a tojás és más állati eredetű termékek tartalmaznak nagy mennyiségben, valóban ártalmas, ha rendszeresen és felesleges mennyiségben kerül a szervezetbe. Ha mindez ülő életmóddal, mozgáshiánnyal, dohányzással, rendszeres alkohol- és koffeinfogyasztással párosul, akkor a szív- és érrendszeri betegségek kockázata nagymértékben megnő.

Mi okozhatja a túl magas koleszterin szintet?

A magas koleszterinszint miatt azonban nem a koleszterinmolekula a felelős, hanem az ember, aki a koleszterintartalmú élelmiszereket nagy mennyiségben fogyasztja, és nem vagy csak keveset mozog. A magas koleszterinszint azonban – amelyet valójában csak többszöri meghatározás után lehetne „magasnak” tekinteni – önmagában nem mindig jelent problémát.

Stresszhelyzetben…

Amikor sok stresszhormonra van szükség, érthető módon több alapanyag, vagyis koleszterin szállítódik a hormon előállításának helyére, a mellékvesébe, így nyilván magasabb lesz a szintje is a vérben. Emelkedik továbbá a koleszterinszint pajzsmirigy-alulműködés esetén, valamint akkor, ha a máj működése kemikáliák, alkohol és gyógyszerek miatt akadályozott, és akkor is, ha a vérvétel előtti napokban állati eredetű élelmet, tojást, szalonnát, húst vagy sajtot fogyasztottunk. Ilyen esetekben az ésszerű megoldás a táplálkozási reform, a stressz csökkentése, a pajzsmirigy működésének rendezése és a máj tehermentesítése.

A magas koleszterinszinttel kapcsolatban elültetett félelmek miatt a koleszterinszint-csökkentők felírása rendkívüli módon elterjedt, ugyanakkor e gyógyszereknek számos mellékhatásuk lehet. Sokszor felesleges szedésük helyett az életmód megváltoztatása és az érfalak védelme hatékonyabb segítséget jelent. Ezt szolgálják az alábbi tanácsok is, amelyek nemcsak a magas koleszterinszintet, de számos betegség kockázatát is csökkentik.

Koleszterin csökkentése:

  • az állati eredetű termékek – vörös húsok, belsőségek, tejtermékek, tojás – fogyasztásának csökkentése
  • a növényi táplálékok, ezáltal a rostbevitel arányának növelése
  • állati eredetű zsírok helyett olajos magvak és hidegen sajtolt olajok fogyasztása
  • a stressz következetes csökkentése és/vagy hatékonyabb kezelése
  • rendszeres testmozgás

Az emberi szervezet számára potenciális veszélyforrást jelentő koleszterint csak az állati eredetű táplálék tartalmaz, a növényekben nincs jelen.

Fájdalom, ciszták, méhen kívüli terhesség

Bár a kismedencei fájdalom leggyakoribb oka a görcsös menstruáció, a fájdalomnak számos más oka is lehet. A ciklus közepe előtti napokon jelentkező, szúró jellegű „középidős” fájdalom hátterében a tüsző érésének és megrepedésének zavara áll. A különböző gyulladások szintén fájdalommal járnak. Az erős, sokszor szaggató jellegű alhasi fájdalom legvalószínűbb oka az endometriózis, amikor a fájdalom a kismedence különböző területein jelentkezhet, és több irányba sugározhat.

Az endometriózis tünetei és jellemzői

A menstruációval összefüggő, endometriózis okozta panaszok a vérzést megelőző napokon kezdődnek, majd később fokozódnak, súlyos esetben tartósan fennállnak. Kevéssé ismert, hogy a kezeletlen vagy a fel nem ismert pajzsmirigy-alulműködés is okozhat petefészek-tájéki panaszokat.

A hüvely területén jelentkező fájdalom oka nyálkahártya szárazság, hüvelyi endometriózis, fertőzés, gátmetszés okozta hegesedés, besugárzás, izomgörcs, vagy akár lelki eredetű ok is lehet. Bár az ember fájdalomtűrő képessége széles határok között mozog, a fájdalomra vonatkozó panaszokat mindig komolyan kell venni.

Tanulságos példa erre a következő eset:

Alhasi fájdalom - esettanulmány

(Orvosi elmondás alapján):

Egy alkalommal középkorú nő keresett fel kétségbeesve a sebészeten, aki állandó jellegű, makacs és görcsös hasi panaszaival előzőleg számos orvosnál járt, s mivel a vizsgálatok nem mutattak kóros elváltozást a hasban, „indokolatlan” panaszai miatt mindenhol elutasították. Elmondása szerint több helyen is „neurotikus” nőként kezelték, és fájdalomcsillapítót, nyugtatót vagy antidepresszánst javasoltak.

Mivel panaszai annyira erőteljesek voltak, hogy láthatóan szenvedett a fájdalomtól, a vizsgálatok negatív eredménye ellenére vállaltuk, hogy laparoszkóppal, vagyis egy vékony kamera segítségével áttekintjük a hasüreget, és ha találunk a panaszait indokló elváltozást, megpróbáljuk megoldani. A szokásos előkészületeket követően hamarosan sor került a műtétre. Az egész hasüreget és a kismedencét alaposan átvizsgáltuk, amelynek során mindössze egyetlen vékony, de szívós összenövést találtunk a hasfal és egy bélszakasz között.

Bár az egész műtét nem állt másból, mint ennek az összenövésnek egy éles ollóval történő átvágásából, a hölgy több éve tartó görcsös hasi panaszaitól szabadult meg. A páciensnek tehát igaza volt, mivel az összenövés olyan helyen alakult ki, ahol a bélmozgások miatt állandó és kiszámíthatatlan fájdalmakat okozott. Nagyon örültünk, hogy segíthettünk rajta, ő pedig a mai napig hálás azért, hogy hittünk a panaszainak, foglalkoztunk vele, és nem küldtük el dolga végezetlenül.

A panaszok mögött tehát sokszor valós ok áll!

A példa annak szemléltetésére szolgál, hogy a látszólag indokolatlan panaszok mögött sokszor valós tartalom áll, és egyetlen jelentéktelennek tűnő ok is komoly panaszt és fájdalmat tud okozni.

A petefészekben és a kismedence más területén kialakuló ciszták ritkán járnak fájdalommal

Inkább feszülésük, környezetre kifejtett nyomásuk vagy szövődményeik okoznak panaszt. Számos esetben azonban tünetmentesek maradnak, és ultrahangvizsgálat során véletlenül vagy „mellékleletként” kerülnek felismerésre.

Fő veszélyük, hogy bevérezhetnek, elgennyedhetnek, megrepedhetnek, bizonyos típusaik pedig megcsavarodhatnak, amelyek sürgős megoldást igénylő hasi panaszokkal járnak.

Méhen kívüli terhesség?

A menstruáció elmaradása, majd a váratlanul jelentkező vérzés, a kismedencei fájdalom, valamint az alhas valamelyik oldalán esetleg tapintható néhány centiméteres „duzzanat” felveti a méhen kívüli terhesség gyanúját. Pozitív terhességi teszt esetén hüvelyi ultrahangvizsgálattal lehet ellenőrizni, hogy a megfelelő helyen, azaz a méhen belül fejlődik-e az embrió. A méhen kívül – a petevezetékben, a petefészekben, a méhnyakban vagy akár a hasüreg más területén – fogant terhesség a peteburok kiszámíthatatlan megrepedése következtében erős vérzéssel járó életveszélyes állapotot teremthet.

A hirtelen rosszullét, a hányinger, a hányás, a sápadtság vagy az ájulás – amelyek a petevezeték megrepedése miatt a várandósság 6-8. hete körül gyakoriak – megerősítik a méhen kívüli terhesség gyanúját. Oka általában a petevezetéket érintő korábbi gyulladás, endometriózis miatti petevezeték-elzáródás, méhen belüli eszköz jelenléte, vagy hormonális zavar. Korábbi terhesség megszakítást követően szintén nagyobb a méhen kívüli terhesség előfordulása. Ilyen előzmények, valamint alhasi tünetek kialakulásakor – amennyiben a várandósság elvi lehetősége fennáll – erre az eshetőségre is gondolni kell.

Méhen kívüli terhesség esetén: a kórkép felismerését nehezíti, hogy sokszor más hasi betegséget – például „vakbélgyulladást” – utánoz. Az említett panaszok esetén ezért mielőbb kórházi kivizsgálás indokolt.

Mellsérülés és váladékozás

A mell súlyosabb sérülése viszonylag ritka, lehetőségével azonban számolni kell. Az erős mechanikai behatás, ütés vagy nyomás – a röntgensugár és az ösztrogéntúlsúly mellett – a női mell harmadik legfőbb ellensége. A trauma helyén kötőszövet-szaporulat, mellcsomó vagy cisztás elváltozás alakulhat ki, amely aggodalomra adhat okot. Ilyen esetben dr. Lee megelőzésképpen, illetve a kockázat csökkentésére legalább három hónapi természetes progeszteron alkalmazását javasolja a sérülés helyén.

Fontos ilyenkor a sérült mell fokozott védelme is az ismételt sérülés elkerülésére.

A mellbimbó váladékozása bizonyos határig normális jelenség is lehet, önmagában tehát még nem ad okot az aggodalomra. A zavaros, gennyes vagy véres jellegű, esetleg kellemetlen szagú váladékozás azonban mindig kóros elváltozásra utal. A gennyes váladékozás hátterében a mellszövet gyulladása és tályogképződés, míg a véres váladékozás mögött 15-20 százalékban melldaganat valószínűsíthető.

A kétoldali, tejszerű váladékozás – nem számítva a szoptatás időszakát – minden esetben emelkedett prolaktinszintre utal, amelyet tartós stressz, vegyszerhatás, vagy az agyalapi mirigy kóros elváltozása okozhat. Minden, a mellbimbó váladékozásával járó esetben alapos és szakszerű kivizsgálás indokolt.

Folyadékgyülem és visszerek

A sejtek közötti folyadékgyülem – az ödéma – hátterében számos tényező állhat, például tartós éhezés, koplalás, helytelen fogyókúra, fehérjehiány, túlzott sófogyasztás, pajzsmirigy-alulműködés, szívelégtelenség vagy veseprobléma. Ilyenkor az ödéma mindig a gravitációnak megfelelően alakul ki, így a nap végére a láb, a boka, a lábszár, a kéz és a csukló, reggelre az arc lágyabb szövetei – főleg a szem körüli területek – válnak duzzadtabbá. Nőknél gyakori a menstruációs ciklussal összefüggően kialakuló folyadéktöbblet is.

Előfordul, hogy a mellek feszülnek és megnagyobbodnak, amelynek oka elsősorban az ösztrogén stimuláló és folyadék-visszatartó hatása, amely az ösztrogénhatás lecsengésével csökken, majd a progeszteronszint emelkedésével alábbhagy. Nagyfokú ösztrogéntúlsúly, illetve súlyos progeszteronhiány esetén a folyadéktöbblet az egész ciklus során fennállhat, amelynek megszüntetése – a túlzott sóbevitel csökkentése mellett – a hormonális háttér rendezésétől várható.

A visszértágulatok kezelése mozgással

Noha a vénás rendszerben kialakult visszértágulatok végleges megszüntetése kevéssé remélhető, az állapot számottevően javítható, és a következményes fájdalom csökkenthető. Az állapotjavulás érdekében – a rendszeres és könnyed testmozgás, szükség esetén a rugalmas harisnya használata mellett – fontos a hormonegyensúly mielőbbi rendezése, amely mellett a sötét bogyós gyümölcsök (áfonya, bodza, fekete-ribiszke, szeder) hatóanyagai is sokat segítenek.

Mindez csökkenti a vénákban – különösen a már kitágult visszerekben – a vérrögképződés (trombózis) kockázatát is. Fogamzásgátlók alkalmazásakor ez a kockázat jelentősen megnövekszik, ezért visszeresség vagy kötőszöveti gyengeség fennállásakor, valamint öröklött trombózis-hajlam esetén alkalmazásuk ellenjavallt.

A vérrög egy darabjának leszakadása és továbbsodródása következtében kialakuló tüdőembólia veszélye a fogamzásgátlót szedő vagy hormonpótló terápiában részesülő nőknél ötszörösére nő!

Az ösztrogén-túlsúly kockázatnövelő hatásának hatékony ellenpólusa ez esetben is a természetes, növényi eredetű progeszteron.

A megoldás sokszor egyszerű!

Annak ellenére, hogy a ciklustól látszólag független problémák skálája igen széles, a megoldás sok esetben viszonylag egyszerű lehet. A panaszok megszüntetésének sikerét az állapot súlyossága, a hormonegyensúly zavarának mértéke, a panaszok kezdete óta eltelt idő, az alkati tényezők, az életmód és más tényezők befolyásolják. Az állapotjavulást nagymértékben segíti a megoldási lehetőségek ismerete, amelyekről hamarosan szót ejtünk.

Miről lesz még szó?

Előtte azonban még feltétlenül beszélnünk kell a nők életének egyik jelentős időszakáról, a változókorról, valamint azokról a férfiakat érintő problémákról, amelyek a nők szempontjából is fontos tudnivalókat jelentenek.  (Lapozzon!)