Nők egészsége

Ami a férfiakat illeti… de a nőknek ugyanolyan fontos!

Az ösztrogéntúlsúly és a stressz hatásai

Az ösztrogéndominancia, a progeszteronhiány és más hormonális problémák – bár nők esetén nagyobb súllyal esnek latba – a férfiakat is érintik, amelyek nem írhatók pusztán az életkor számlájára. A hormonegyensúly kialakítása ezért a férfiak számára is lényeges kérdés. Annál is inkább, mivel hímivarsejtjeik száma az utóbbi évtizedekben vészes mértékben csökken, és nemi jellegű problémáik egyre szaporodnak.

A férfiak szervezetének felépítése és működése

Míg a nőknek az ösztrogén, a férfiaknak a tesztoszteron a legfőbb nemi hormonjuk. A tesztoszteron anabolikus, azaz „felépítő” hatása jóval kifejezettebb, mint az ösztrogéné, ezért a férfiak izomzata és csontrendszere erősebb és tömegesebb. Termelődésének helye férfiaknál a here, amely szerepét tekintve a női petefészeknek felel meg. A herék azonban nem a csontos medence védelmében, hanem jóval szabadabban helyezkednek el. Ennek részben az az oka, hogy a hímivarsejtek optimális fejlődéséhez a belső testhőnél alacsonyabb hőmérséklet szükséges.

A herék működése

A herék működését – a hímivarsejtek érlelését és a tesztoszteron előállítását – az agyalapi mirigy ugyanazon hormonjai (FSH és LH) szabályozzák, amelyek nőkben is termelődnek. E szabályozás azonban nem ciklikus, hanem folyamatos jellegű, mivel a fiú magzat belső órája a várandósság harmadik hónapjában a tesztoszteron hatására folyamatos működésre áll be. A herékben a késői életkorig termelődő tesztoszteron a férfiak szervezetének egészére kifejti hatását. A herékhez tartozó mellékherék a hímivarsejtek „tárolására” szolgálnak, ugyanakkor érésük is itt válik teljessé.

Az ondóváladék nem csupán hímivarsejteket tartalmaz

Hanem a mozgásukhoz és speciális feladatuk teljesítéséhez – a női petesejt megtermékenyítéséhez – szükséges tápanyag- és energiaforrásokat is. Ezeket az anyagokat az ondóhólyag és a prosztata termelik, amelyek a magömlés során keverednek a mellékherékből útnak induló százmilliónyi hímivarsejthez. A prosztata a húgyhólyag alatt elhelyezkedő, szelíd-gesztenyéhez hasonló nagyságú és formájú szerv, amely körülöleli a húgycsövet.

Prosztatanagyobbodás esetén – mivel feszes tokja miatt kifelé nem tud növekedni – a húgycső fokozatosan összenyomódik, ami vizelési panaszokhoz vezet.

A prosztata ugyanazokból a magzati sejtekből fejlődik ki, és ugyanazokra a hormonokra reagál, mint a női méh.

A hormonális egyensúlyzavar okai és tünetei

Az említett enzim, az 5-alfa-reduktáz férfiak és nők szervezetében egyaránt megtalálható, így az említett átalakulás progeszteronhiány esetén mindkét nemnél végbemegy.

A férfiak egyre szaporodó hormonális problémáiért elsősorban a mai életvitellel járó stresszhatások felelősek, amelyek a progeszteron – és közvetetten a tesztoszteron – mennyiségét nagymértékben csökkentik. Ehhez járulnak a környezetbe kerülő fogamzásgátló és egyéb hormontartalmú készítmények bomlástermékei, a hormonokat tartalmazó állati eredetű élelmiszerek, valamint a vegyszerrel kezelt táplálékok ösztrogénhatású vegyületei, amelyek a szervezet ösztrogénszintjét növelik.

Progeszteron kis mennyiségben a férfiakban is termelődik

A szervezetre háruló stressz- és ösztrogénhatások terhével a férfiak kisebb mennyiségű progeszteronja nem tud lépést tartani. A mozgáshiány, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a finomított szénhidrátok, a káros táplálkozási szokások és az elhízás tovább csökkentik a tesztoszteron hatásait.

A problémát súlyosbítja, hogy a férfiakat védő tesztoszteron a progeszteronhiány következtében mind nagyobb mértékben alakul át agresszívebb hatású hormonná – a nők férfias tünetei és a változókor kapcsán már szóba került -dihidrotesztoszteronná (DHT). A tesztoszteronszint csökkenését elsősorban ez az átalakulás okozza. A DHT jelenléte kis mennyiségben normális és szükséges, a problémát az átalakítást végző enzim progeszteronhiányban kialakuló túlműködése idézi elő.

Az így képződő, a tesztoszteronnál jóval erősebb hatású hormon közvetlenül felelős a fejtetői hajritkulásért, valamint a prosztata megnagyobbodásáért, idővel akár daganatos elfajulásáért. Bár az enzim természetes gátlása a progeszteron feladata lenne, a stresszhatások és az ösztrogéntúlsúly a progeszteront oly mértékben „elhasználják”, hogy erre már alig jut belőle. Ha a stressz tartósan, hónapokon vagy éveken keresztül fennáll, és a mellékvese is kimerül, az állapot súlyosbodásával a tesztoszteronszint tovább csökken, és a DHT-szint emelkedik.

Kutatási eredmények: A stresszhatások és a környezeti ártalmak okozta hormonális problémák következtében a fejlett ipari országokban élő férfiak hímivarsejtjeinek száma rohamosan csökken, ami miatt az átlagos spermiumszám az utóbbi évtizedekben a felére esett vissza.

A hormonegyensúly felborulása férfiaknál a következő tünetekben nyilvánul meg:

  • motivációhiány, lehangoltság, ingerlékenység
  • kimerültség, alvászavarok
  • csökkent nemi vágy, potenciazavarok, gyenge erekció
  • megtermékenyítő képesség csökkenés, terméketlenség
  • prosztatanagyobbodás, gyulladás, rosszindulatú folyamat
  • vizelési problémák (a megnagyobbodott prosztata miatt)
  • testszőrzetcsökkenés, hajhullás, fejtetői kopaszodás (kivéve a genetikai okot)
  • súlygyarapodás („alma” típusú, hasi elhízás)
  • csontritkulás, ízületi fájdalmak
  • csökkent izomerő
  • mellnagyobbodás

Esettanulmány

A férfiakat érintő problémákat jól körvonalazza a következő eset:

Egy 42 éves férfi kifejezett és indokolatlan kimerültségről, fáradtságérzésről panaszkodott, amely hónapok óta fennállt annak ellenére, hogy igyekezett többet aludni és kipihenni magát. Alvászavarai abban nyilvánultak meg, hogy hajnal felé többször felébredt. Haja akkor már egy ideje erősen hullott, főleg a fejtetőn. Ami ennél jobban zavarta – és igen riasztónak tűnt számára -, az nemi vágyának rohamos és nagyfokú csökkenése volt.

Nemi potenciája nyilván emiatt is hagyta cserben

Altestében, a gát tájékán bizonytalan „feszülést” kezdett érezni, és a vizelete is nehezebben indult meg. A panaszok megbeszélése után a nyálmintából végzett hormon meghatározás – sok más esethez hasonlóan – a tesztoszteron súlyos hiányát igazolta, amelyet a női hormonszint kóros emelkedése, valamint a stresszhormon nagyfokú csökkenése kísért.

Javulás, néhány hónap után…

A javulás ilyen stádiumban csak az életmód következetes megváltoztatásától, a pihenés és a regeneráció napirendbe illesztésétől, a mellékvese célzott regenerációjától, valamint a természetes progeszteron pótlásától volt remélhető. S amint az várható volt, néhány hónap elteltével a helyzet változni kezdett: a prosztatanagyobbodás okozta gáttáji feszülés és vizelési probléma megszűnt, az alvászavar enyhült, a potencia nagymértékben javult. Az állapot teljes rendeződéséhez azonban a teendők következetes és kitartó betartására volt szükség.

Terméketlenség a férfiaknál

Amint korábban is szóba került, a meddőségi problémák közel felénél ma már a férfi részéről fennálló zavarról van szó. A közvetlen ok leggyakrabban a hímivarsejtek számának vagy életképességének csökkenése. Ebben szerepet játszik minden olyan hatás, amely a herékre és a bennük fejlődő hímivarsejtekre nézve káros. Várandósság tervezésekor ezért a férfiaknak is számolniuk kell e hatásokkal, amelyek elkerülése az ő feladatuk és felelősségük is.

A férfiak csökkent megtermékenyítő képességének, illetve terméketlenségének leggyakoribb okai a következők:

  • hormonális okok (tesztoszteronhiány, ösztrogéntúlsúly, prolaktinszint-emelkedés)
  • helytelen táplálkozás (tápanyaghiány, finomított szénhidrátok, káros anyagok)
  • tartós stressz, túlterheltség, a nemi vágy csökkenése
  • alkohol, nikotin, gyógyszerek, drogok, anabolikus szteroidok
  • elhízás, inzulinrezisztencia, cukorbetegség gyulladás vagy fertőző góc a szervezetben
  • máj-, vese-, szív-, tüdőbetegség, rosszindulatú elváltozások
  • magas vérnyomás, érelmeszesedés, keringési zavarok
  • kóros visszértágulat – oxigénhiány a herében
  • szövődményes sérvműtét
  • impotencia
  • „száraz” orgazmus (a húgyhólyag felé történő ejakuláció)
  • ” sugárzás, elektroszmog (fűthető autóülés, laptop a combokon, nadrágzsebben hordott mobiltelefon)
  • mechanikai károsodás, szűk nadrág viselete
  • túlzásba vitt szaunázás, forró fürdők
  • anatómiai és fejlődési rendellenességek
  • párkapcsolati okok, házastársi konfliktusok

A fogamzás elmaradásakor a termékenység helyreállítása céljából mindkét félnek meg kell ragadnia a természetes lehetőségeket. A helyes táplálkozás, a testsúlycsökkentés és a lelki egyensúly megteremtése férfiak esetén is alapvető jelentőségű, amit nem elég a gyermekáldás tervezésekor elkezdeni. A spermiumok életképessége szempontjából az is fontos, hogy hosszú idő ne teljen el ejakuláció nélkül, mert a túl ritka magömlés akadályozza az új hímivarsejtek képződését.

A túl sűrű nemi együttlét szintén gyengíti a spermiumok minőségét

Amely éppúgy felelős lehet a magzatban megnyilvánuló problémákért, mint a petesejt minőségi zavarai. A nemi együttlét, illetve a magömlés után az ondósejtszám helyreállásához legalább három napra van szükség. A spermiumok minőségi problémáin kívül a fogamzás elmaradásának oka lehet az is, hogy a spermiumok nem tudnak eljutni a petesejtig, mert az odáig tartó úton nehézségek adódnak (minderről a meddőség női okainál már esett szó).

Ezért is fontos tényező a hüvelyváladék minősége, amely optimális esetben több napon át képes biztosítani a hímivarsejtek életfeltételeit. A férfimeddőség speciális esete az úgynevezett „száraz orgazmus”, amikor a hímivarsejtek az ondóval nem kifelé távoznak, hanem különböző okok hatására rendellenes irányba, a húgyhólyagba jutnak.

Hormonegyensúly felborulása okozta tünetek

A sokszor látszólag „indokolatlan” elhízás kialakulásában a jól ismert életmódbeli hibákon kívül a hormonegyensúly felborulása is szerepet játszhat. A környezetből származó ösztrogénhatású vegyületek a zsírszövetben felhalmozódva férfiaknál is súlygyarapodást okoznak, hasonlóan a finomított szénhidrátok vércukorszintet növelő és inzulinrezisztenciát előidéző hatásához.

Az elhízás és az ahhoz társuló betegségek – keringési, légzési és anyagcserezavarok – már önmagukban potenciazavarokhoz, ivarsejtképzési problémákhoz és terméketlenséghez vezethetnek. A túlsúly hatékony csökkentését ezért nemcsak a táplálkozás átalakítása, hanem az előnytelen szokások elhagyása és az ösztrogéndominancia mielőbbi megszüntetése is szolgálja.

A prolaktinszint emelkedése férfiaknál is gyakori probléma, mivel az elsősorban a stressz jelenlétével függ össze. Ennek hatása csökkent nemi vággyal, impotenciával, terméketlenséggel, súlygyarapodással, hangulatváltozásokkal, valamint a mellek megnagyobbodásával járhat. Súlyosabb esetben a mellek tejcsorgása is előfordulhat, ami antidepresszánst szedőknél, vagy az ösztrogéndominancia szélsőségesebb eseteiben, többnyire fogamzásgátló készítményt gyártó cégek dolgozóinál figyelhető meg.

A nők életében jelentős változókor a férfiaknál is létezik (andropauza)

Azonban a folyamatos jellegű nemi működések miatt kevésbé nyilvánvaló. Ennek során az izomerő gyengül, az erekció veszít erejéből, alvászavarok, depresszív hangulat, ingerlékenység, elhízás, szőrzetcsökkenés, csontritkulás alakulhat ki, előrehaladottabb esetben pedig here- vagy prosztataelváltozás jöhet létre. Mindez – a korral járó természetes változásokon túl – a háttérben álló hormonális zavarra is utalhat, amit a progeszteronhiány és az ösztrogéndominancia felerősít és szembetűnővé tesz.

A megoldás lehetőségei

A férfiak hormonális zavarainak feltérképezésére a legegyszerűbb és leginformatívabb módszer a – lehetőség szerint nyálmintából végzett – hormondiagnosztika, amelynek eredménye alapján jóval céltudatosabban lehet cselekedni. Szükség esetén további vizsgálatok is szóba jönnek. A megoldást – az életmódváltás mellett – az ösztrogéntúlsúly megszüntetése, a tesztoszteron agresszívabb hormonná alakulásának megakadályozása és megfelelő szintjének helyreállítása, valamint a herék, illetve a medence vér- és oxigénellátásának javítása biztosítja.

Bár ebben a férfiak számára kialakított egyszerű gyakorlatok is hatékony segítséget jelentenek (például a férfiak Aviva- és intimtornája), szükség esetén műtéti beavatkozásra is sor kerülhet, ha a hímivarsejtek éréséhez szükséges oxigénszint vészesen alacsonnyá válik, mint például a here kóros visszértágulata esetén. Itt jegyzendő meg az is, hogy mivel a spermiumszám számos tényező hatására változhat, az esetleges meddőségi kivizsgálás során a spermiumok vizsgálatát nem elég egy alkalommal elvégezni, és a nő kivizsgálását emiatt túl korán vagy feleslegesen kezdeni.

A progeszteron jelentősége

Az említettek alapján érthető, hogy a férfiak tesztoszteronszintjének helyreállításában a megfelelő progeszteronszintnek alapvető jelentősége van. Ez nemcsak az ösztrogén-túlsúly visszaszorítása révén javítja a tüneteket, hanem – ahogy említettük – gátolja a tesztoszteron agresszívebb hormonná alakulását, növelve ezáltal a tesztoszteronszintet. Mindez helyreállítja a csökkent nemi vágyat, növeli a hímivarsejtek életképességét, visszaszorítja a prosztatanagyobbodást, javítja a csontképzést.

A progeszteron e jótékony hatásaira a feleségeiket progeszterontartalmú krémmel bekenő férfiak esetei kapcsán derült fény, amikor a bőrükön át óhatatlanul felszívódó hatóanyag nem várt módon enyhítette vagy megszüntette a prosztataproblémákat, a vizelési panaszokat és a potenciazavarokat.

A progeszteronnak fontos szerepe van a prosztatarák kockázatának csökkentésében is

A progeszteron a tesztoszteron előhormonjaként mindazokat a funkciókat képes javítani, amelyek tesztoszteront igényelnek. A megoldás tehát nem a tesztoszteron szintetikus formában történő pótlása, vagy a nemi vágyat serkentő afrodiziákumok szedése, hanem azon természetes hatóanyagok és módszerek alkalmazása, amelyek segítségével a szervezet maga állíthatja helyre a felborult hormonegyensúlyt.

A lelki háttér fontossága

Bármennyire szokatlan, a férfiak kapcsán is szólnunk kell az érzelmi háttér jelentőségéről. A férfiszerepeknek való megfelelési kényszer, a bizonyítási vágy, a maximalizmus és a tévhitek súlya a férfiakra is komoly terheket ró. A lelki konfliktusok idővel anyagcsere- és hormonális zavarokban, érrendszeri problémákban, túlsúlyban, vagy kimerültségben nyilvánulnak meg. A belső problémákkal való szembenézés képessége azonban a férfiak többségénél igen mélyre van temetve.

Ám minél előbb hullik le a hamis képzetek fátyla, annál hamarabb nyílik meg a kiút lehetősége

Ha például a potenciazavar – és az abból fakadó önbizalomhiány – problémát okoz, akkor a tüneti kezelés helyett a megoldás az ok tisztázása és mielőbbi megszüntetése, testi és lelki szinten egyaránt. Az érzelmi tényezők szerepét a férfiak sem söpörhetik a szőnyeg alá, amelyekkel éppen úgy foglalkozni kell, mint a fizikai erőnléttel és az izmok fejlesztésével.

A nők megértésének képessége

Végül beszélnünk kell egy mindmáig fennálló hiedelemről, vagy inkább kényszerképzetről. A férfiak egy része még mindig azt gondolja, hogy a férfi számos szempontból „több” a nőnél. Ha azonban egymás mellé állítjuk a két nem képességeit, könnyen belátható, hogy az összehasonlítás nemcsak értelmetlen, de felesleges is, mivel a férfi és a nő képességei csak egymást kiegészítve érnek valamit.

A legtöbb sikeres férfi mellett mindig ott áll a nő

A harc helyett a partnerség mindig jobb megoldásnak bizonyul, mint az élet megannyi más területén. Ideje belátni azt is, hogy a mai létforma mellett – főleg a már házasságban élő vagy szülői szerepet is vállaló – nőkre jóval több teher hárul. A férfiaknak ezért a jelenleginél jóval nagyobb megértést kell tanúsítaniuk a nők iránt, elfogadva és tudomásul véve nemcsak feladataik, de havonta jelentkező „nehéz napjaik” terhét is.

Lassan talán a férfiego – nevezzük itt egyszerűen „önakaratnak” – veszít annyit erejéből, hogy helyreállhasson a nemek közötti egészséges egyensúly. Akkor talán a nőknek sem lesz szükségük képességeik erő feletti bizonyítására és különböző férfiszerepek vállalására, hiszen a világ jelenlegi helyzetében ennél sokkal fontosabb feladataik lennének.