(Stroke) cerebrovaszkuláris esemény és következményei
Mi a cerebrovaszkuláris esemény?
Nevezik cerebrális-vaszkuláris eseménynek, CVA-nak, stroke-nak is. Az agy vérellátását hirtelen megzavarja valami, például gyakran embólia, egy vérrög vagy sztenózis (súlyos érszűkület) az agyat ellátó erekben. Ez történik az esetek 80%-ában és ezt a fajtát nevezik isémiásnak.
Vérzés (hemorrhage) teszi ki a maradék 20%-ot, ami akkor következik be, ha az agy belsejében szétpukkan egy ér és vérzés keletkezik, ami a magas vérnyomás vagy egy aneurizma (egy gyenge pont van valahol az ér falában, vélhetőleg örökletesen) következménye.
Mik a cerebrovaszkuláris esemény következményei?
A cerebrovaszkuláris esemény potenciálisan halállal végződik, de tartós fogyatékosságot is okozhat. Az oxigéndús vér hiányában egyes agysejtek vagy lebénulnak, vagy elpusztulnak, és már nem képesek irányítani azokat a testfunkciókat, amelyeket normális körülmények között kontrollálnak.
Az agy egyik felén történt esemény okozhat hemiplégiát (az átellenes oldal – agy és arc, test, láb, kar stb. bénulása és érzéketlensége).
A CVA más megjelenési formája lehet, ha valaki:
- a vizeletürítését nem tudja irányítani
- érzelmileg instabillá válik
- beszéd- és megértési problémái vannak
- memóriazavar lép fel
- látászavarai keletkeznek.
Mik a cerebrovaszkuláris esemény tünetei?
Amint a szó: esemény is mutatja, a betegség általában hirtelen következik be és sürgősségi beavatkozást igényel.
- A demenciának milyen típusai vannak? Hogyan ismerjük fel őket?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Első tünetei lehetnek:
- a féloldali gyengeség
- zsibbadás
- látászavar, például kettős látás
- görcsös roham.
Mik a cerebrovaszkuláris esemény kiváltó okai?
Ritka kivételektől eltekintve a cerebrovaszkuláris esemény általában az atheroszklerózis és a magas vérnyomás vagy mindkettő következménye.
Bekövetkeztét más tényezők is elősegítik, például:
- a cukorbetegség
- a szívbetegség, különösen a szívbillentyűk deformálódásának esetei
- az elhízás
- a magas koleszterin
- az erős dohányzás
- a fizikai megerőltetés
- a stressz
Nemi különbségek a cerebrovaszkuláris esemény terén:
A nőknek időnként magasabb lehet a kockázatuk a CVA-ra a drasztikus hormonális változások idején, különösen a terhesség és a gyermekszülés kapcsán. Megnövekedhet a kockázat a menopauza idején is.
Mi a tranziens isémiás attak?
A stroke korai figyelmeztető jele lehet egy úgynevezett mini stroke, a tranziens isémiás attak (TIA). Ezt is az agy vérellátásának átmeneti megszakadása okozza, de csak rövid ideig tart, pár percig, legfeljebb egy óráig, és a tünetek 24 órán belül teljesen eltűnnek.
A tünetek lehetnek:
- gyengeség
- zsibbadás az egyik karban, lábban vagy az arcon, de általában csak a test egyik oldalán
- kettős vagy homályos látás egyik vagy mindkét szemmel
- süketség vagy fülzúgás
- szédülés vagy akár ájulás
- egy megszokott mozdulatsor elvégzésének nehézsége
- képtelen valaki saját mozdulatait irányítani
- nyelési nehézség
- a beszéd nehézzé válása
- nehezen érti meg az illető, amit neki mondanak
- hirtelen fejfájás
- hirtelen változások a személyiségben
- az ítélőképesség beszűkülése
- emlékezetzavar
A stroke megelőzésének módszerei?
Úgy vélik, hogy a strokeesetek 80%-ánál korábban előfordult már TIA. A rohamok kezelése elsősorban arra irányul, hogy megelőzzék a további agyvérzéseket, amihez aszpirin vagy véralvadásgátlók használata segít, mert ezekkel megelőzhető a vérrögképződés, továbbá egyes esetekben segít a műtét, hogy javítsák az agy azon részeinek keringését, amelyet a sérült erek látnak el.
Csökkentheti a stroke kockázatát a karotid endoarterektómia, azaz amikor a karotid artériákból (nyaki verőerekből) eltávolítják a lerakódásokat, de csak azokban az esetekben, amikor a TIA oka az artériák elzáródása. Az aneurizmákat is lehet műtéttel helyreállítani.
A cerebrovaszkuláris eremény kockázati tényezői:
A cerebrovaszkuláris esemény a felelős a 17-44 éves nők bénulásának egyharmadáért, és ez a leggyakoribb oka bármelyik életkorban, férfiaknál és nőknél egyaránt az idegrendszeri fogyatékosságoknak.
A stroke kockázata a korral növekszik, hisz a létrejöttében közrejátszó tényezők, mint az atheroszklerózis és a magas vérnyomás gyakrabban fordul elő az 50. életév után. Az amerikai nők körében a stroke a harmadik vezető halálok.
A nőknek életük során nagyobb a kockázatuk a stroke kialakulására, mint a férfiaknak, s ők jelentik az összes stroke-halálozásnak körülbelül a 60%-át. A nők általában idősebbek, mint a férfiak, amikor elszenvedik az első stroke-ot, és ekkor ez valószínűleg súlyosabb és pusztítóbb hatású lesz, mint a férfiaknál.
Fiatalabb nőket is érinthet a betegség. A stroke kimenetele nagyon változó, az összes beteg mintegy egyötöde meghal. A túlélők körülbelül fele felépül annyira, hogy képes járni és képes alapvető szükségleteit önállóan ellátni, a többi viszont többé-kevésbé részlegesen sérült marad (egyesek súlyosan sérültek maradnak egész életükre).
Teendők cerebrovaszkuláris esemény esetén:
Az optimális felépülés kulcsa a gyors cselekvés, azonnali kórházba szállítás, méghozzá lehetőleg a kórház stroke-ra specializálódott központjába.
1996-ban az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hatóság jóváhagyta egy szövet plazminogén aktivátor (TPA) használatát az isémiás CVA kezelésére, amit egyébként már rég használtak a szívrohamok kezelésére. Úgy működik, hogy szétoszlatja az eret elzáró vérrögöt és visszaállítja a véráramlást, még mielőtt az agy károsodna. Úgy találták, hogy a módszer az esetek 30%-ában teljesen vissza tudta fordítani a stroke minden hatását.
A sikeres kimenetel a gyors kezelésen múlik, lehetőleg az esemény utáni három órán belül. Azonnal alkalmazni kell a szert, mihelyst a CAT scan megállapította, hogy a baj oka vérrög. Ha TPA-t nem lehet alkalmazni, mert a stroke oka vérzés (ilyenkor életveszélyes vérzést okozhat) vagy valamilyen más egészségügyi ok miatt, a károsodást valamilyen más módszerrel, például intravénásán adott folyadékkal (a véráramlás helyreállítására) és vérhígító szerekkel lehet csökkenteni.
Általában véve elmondható, hogy az idegrendszeri felépülés stroke után a beteg korától és általános egészségi állapotától, az agyi károsodás helyétől és kiterjedésétől, valamint a korán elkezdett és következetesen végrehajtott rehabilitációs terápiától függ. Minél hamarabb elkezdődik a javulás, annál jobbak a kilátások.
A közepes vagy súlyos hemiplégiás betegek körülbelül fele, valamint az enyhe esetek túlnyomó többsége részben már akkorra felépül, amikor hazamegy a kórházból. A rehabilitációs terápiát szinte azonnal el kell kezdeni, és még akkor is folytatni kell, ha úgy tűnik, hogy az nagyon kimeríti a beteget. Nagyon jótékony hatású lehet mind a fizikoterápia, mind a beszédterápia. A felépülés mértékét általában a 6-9. hónap végén állapítják meg, de egyes betegek hosszabb távon még további folyamatos javulást tudnak elérni.
Élet a stroke után:
A túlélőknél sajnálatos módon igen magas egy második stroke kockázata is (körülbelül 13%-ukat az elkövetkező 12 hónapon belül éri a második stroke). A megelőzés módja lehet az életmódváltás, a gyógyszerelés és néha a műtét.
A stroke túlélőit arra ösztönzik, hogy:
- csökkentsék a táplálkozással bevitt zsírok és a só mennyiségét
- mozogjanak rendszeresen
- ne dohányozzanak
- korlátozzák az alkoholfogyasztást (különösen, ha a stroke oka vérzés volt)
Egy újabb kutatás azt mutatja, hogy a káliumban gazdag étkezés (nagy mennyiségben található a banánban, paradicsomban, spenótban és más zöldségekben és gyümölcsökben) csökkenti a stroke kockázatát, különösen az egyébként magas vérnyomásos embereknél. A napi 1 gramm káliumkiegészítés is hatásosnak bizonyult.
Ezenkívül szükség lehet a vérnyomás karbantartása miatt magas vérnyomás elleni szerek, valamint koleszterincsökkentő gyógyszerek adására is, ha az LDL-szint magas, illetve véralvadásgátlók is elengedhetetlenek, hogy csökkenteni lehessen a vérrögképződést.
A karotid artériában embólia vagy trombus miatt kialakult isémiás sírokéra szóba jöhet a műtét, hogy megnyissák az artériát, de csupán akkor, ha az súlyosan beszűkült. Időnként a vérzés okozta stroke esetén is fontolóra veszik a műtétet, ha a vizsgálatok azt mutatják, hogy lassan szivárog a vér egy aneurizmából, mert ilyenkor a meggyengült eret elkötik, hogy megállítsák a vérzést.
A stroke és a nők:
A cerebrovaszkuláris eseményen átesett nőket hosszú hónapokig hidegen hagyja a szex. Szinte minden stroke-áldozat rendkívül kimerültnek érzi magát, s ez az állapot néha akár egy évig is eltart, és gyakran érinti nemi reakcióikat is. Az érintett láb görcse (a hemiplégiások esetében) és a vizelettartási zavarok (inkontinencia, a vizelet ürítését nem tudja szabályozni) gátolhatják a nemi érintkezést, az illető nehezebben tud eljutni az orgazmushoz.
A menstruációt és a fogamzást egyáltalán nem érinti az állapot. A terhesség viszont csak még jobban csökkentheti a hólyag irányításának képességét. Ha valaki spirált használ, oda kell figyelni, nem növekszik-e ehhez köthetően a havi vérzés.