A viharvert hasnyálmirigy
A betegség robbanásszerű elterjedésével párhuzamosan alakult a túlsúlyosak és elhízottak számának emelkedése.
Valójában pontosabb, ha azt mondjuk, hogy a cukorbetegség gyakoriságának növekedésének nagyrészt a túlsúly és az elhízás volt az oka, mert a súlygyarapodás inzulinrezisztenciához, és a zsigeri zsír fokozott felszaporodásához vezet, innen pedig egyenes az út a diabéteszhez. Minél kövérebbek lettek az amerikaiak, annál többen kerültek közülük a cukorbetegséget megelőző állapotba, illetve annál többen lettek cukorbajosak. 2009-ben az Egyesült Államok 75 millió állampolgára minősült elhízottnak – 30 vagy annál nagyobb volt a testtömegindexük -, ám ennél is több volt a túlsúlyos (25-29,9 közötti BMI).
Azóta sincs egyetlen olyan állam, amely ezeket az adatokat le tudná szorítani 15 százalékra, amelyet az országos tisztifőorvos kívánatosnak tartott Call to Action to Prevent and Decrease Overweight and Obesity (Felhívás akcióra a túlsúly és elhízás megelőzése, illetve csökkentése céljából) című programjában. (Az akciótervben hangsúlyos szerepet kap a kevesebb zsír és a több teljes kiőrlésű búza fogyasztása.)
Állítsuk meg a súlygyarapodást- veszélyben a vércukorszintünk!
A súlyfelesleg növeli a vércukorszintet, de egyénenként változik, hogy mekkora felesleg és mennyire. Lehet, hogy egy 165 centiméter magas nő csak 103 kilogrammosán lesz cukorbajos, egy másik pedig már 63 kilogramm mellett. Az eltérést főként genetikai tényezők határozzák meg.
A jelenségnek komoly költségvonzata van
A súlygyarapodás nemcsak az egyén egészségére káros, hanem az állam számára is több egészségügyi kiadással jár. A becslések szerint a következő 20 esztendőben az egészségügyre fordított pénz 16-18 százalékát a túlsúly miatt költjük el – nem genetikai problémák, születési rendellenességek, pszichiátriai kórképek, háborús szörnyűségek miatti poszttraumatikus szindróma, hanem a hízás következtében, és ehhez az összeghez képest eltörpül a rákra fordított pénz mennyisége. Többet költünk a kövérség következményeire, mint oktatásra.
- Mi az életkorfüggő elhízás?
- Az elhízás kezelése – ötletek és tippek
- A búza és elhízás kapcsolata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kevesebb búzát!
Van még egy tényező, amely a cukorbetegséggel, az azt megelőző állapottal és a súlygyarapodással párhuzamosan egyre hangsúlyosabb lett – nyilván kitalálják, hogy mi ez: igen, a búzafogyasztás. Akár a könnyű elérhetősége vagy a belőle készülő ételek jó íze miatt, akár az „egészség” nevében teszik, az amerikaiak reménytelenül rászoktak a búzára, és a búzából készült élelmiszerek (kenyér, tészta…) egy főre jutó évenkénti átlagmennyisége 1970 óta 34,5 kilogrammal nőtt.
Az ország lakosai – babák, kisgyerekek, kamaszok, felnőttek és idősek – átlagban 60,3 kilogramm búzából készült terméket esznek meg évente (ez 200 darab – kicsit több mint napi fél – 50 dekás kenyérnek felel meg. Természetesen ez azt jelenti, hogy sok felnőtt ennél jóval többet fogyaszt, hiszen a gyermekek messze nem esznek meg ennyit.)
Étrendünket uraló búzafajták
Minden korcsoportnak megvan a saját jellemző búzaétele – bébiételek és nassolnivalók, sütemények és mogyoróvajas szendvics, pizza és teljes kiőrlésű főtt tészta, teljes kiőrlésű fehér kenyér és pirítós, de a kiszerelés teljesen mindegy. A lényeg az, hogy több búzát eszünk, miközben a 120 centiméteres Triticum aestivumot csendben lecseréltük azokra a magas terméshozamot adó törpebúzafajtákra, amelyekben korábban nem fogyasztott szerkezetű glutén található.
A búza és a diabétesz közötti kapcsolat pszichológiai szempontból tökéletesen érthető
Étrendünket búzából készült élelmiszerek uralják, miközben minden más ételféleségnél magasabbra tornásszák a vércukorszintünket. A glükóz-inzulin ciklusunk naponta többszöri váltakozása több viszcerális zsír képződését idézi elő, emiatt a kialakuló inzulinrezisztencia még magasabbra tornássza a vércukor- és inzulinszintet.
Mit okoz a magas vércukorszint?
A magas vércukorszint úgynevezett glükotoxicitást idéz elő. Ez egy olyan állapot, amelyben a hasnyálmirigy béta-sejtjei már ténylegesen károsodnak a vérben található rengeteg glükóztól. A jelenség már a vércukorszint 5,5 mmol/l-es értékénél elkezdődik, és folyamatosan romlik, pedig ez az érték az orvosok többsége szerint még a teljesen normális tartományban van.
Ha elfogyasztunk egy zsírszegény pulykaszeletből és két szelet teljes kiőrlésű kenyérből készített szendvicset, akkor egy egészséges felnőtt vércukrának laborértéke 7,8-10 mmol/1 között alakul, ami már bőven elég néhány értékes béta-sejt leamortizálásához – a gond csak az, hogy ezek sohasem képződnek újra. Igen ám, de a lipotoxicitás is sújtja őket, azaz károsodnak a trigliceridek és zsírsavak magas vérszintjétől is, amelyet a sok szénhidrát idéz elő.
A viszonyok csak még rosszabbak lesznek a kísérő gyulladásos jelenségektől, amelyeket oxidatív ágensek, leptin, interleukinek és tumornekrózis-faktorok idéznek elő – a zsigeri zsírnak azok a termékei, amelyek egyébként is jellemzőek a diabéteszre, illetve az azt megelőző állapotra. A leírt folyamatok során a béta-sejteknek akár a fele is elpusztulhat, és ekkor a cukorbetegség visszafordíthatatlanná válik.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy – különösen a búzából származó – cukrok és keményítők olyan változásokat idéznek elő az anyagcserében, amelyek irreverzibilisen károsítják a hasnyálmirigy inzulintermelő képességét, és ezzel bekövetkezik a diabétesznek nevezett állapot.