Búza nélkül

A zsigeri zsír különlegessége

A búza az inzulinrendszeren keresztül olyan jóllakottság-éhezés ciklusokat vált ki, amelyekkel párhuzamosan eufória és megvonási tünetek váltakoznak. Az idegrendszer működésének megváltozása és az addiktív hatások miatt zsír rakódik le a szervezetben.

Jegyezze meg! A vércukorszint kiugrásait követő inzulinszint-emelkedés felelős azért, hogy a zsír a belső szervekben halmozódik fel. A felszaporo­dó zsigeri – viszceráliszsír zsírmájhoz, a vesék elzsírosodásához vezet, és ugyanígy zsír rakódik le a hasnyálmirigyben, a vékony- és vastagbelekben, mint a hasunkon is. (Még a szív is elzsírosodik, de ezt a többi belső szervhez hasonlóan nem látjuk.)

A házastársunk csípőjén felfújódó autógumi annak a jele, hogy a vércukor- és inzulinszintjének hónapok, sőt évek óta ismétlődő megugrásai miatt a hason belül is sok lett a viszcerális zsír. Érdekes módon a végtagokon és a fartájékon a hashoz és a belső szervekhez képest viszonylag kevés háj halmozódik fel – ennek az oka egyéb­ként az orvostudomány számára még ma is rejtély.

A tomporon és a combon lerakódott háj is éppen elég gon­dot okoz:

Valahogyan ülni kell rajta, bele kell préselni a szűk farmergatyába, a narancsbőrről már nem is beszélve. A megjelenése annak köszönhető, hogy nagyobb a kalóriabevitel, mint a felhasználás, ugyanakkor az anyagcsere szempontjából nem okoz komolyabb galibát.

Mi a helyzet a nagy pocakkal?

A zsigeri zsírral más a helyzet. A nagy pocak nemcsak a jó­lét jele, hanem számos gyulladásos folyamat forrása. Állandóan hat az anyagcsere-folyamatokra, és abnormális citokinek terme­lését indítja el. Ezek között a sejtszintű kommunikációért felelős hormonok között olyan úgynevezett szignálvegyületeket találunk, mint a leptin, a rezisztin és a tumornekrózis-faktor. Minél több a viszcerális zsír, annál több kóros szignálvegyület kerül be a vér­keringésbe.

A zsírszövet – minden zsírszövet – egy további citokin, az adiponektin termelődését is fokozza. Ez egy olyan protektiv mo­lekula, amely csökkenti a vérnyomást, valamint a szívbetegségek és a cukorbaj gyakoriságát. Sajnálatos módon a zsigeri zsír mennyiségének növekedésével az adiponektin termelése a töredékére csökken (ennek az oka nem ismert). A hiánya és az abnormális citokinek megnövekedett szintje áll a kóros inzulinválasz, a diabé­tesz, a magasvérnyomás-betegség és a szívproblémák hátterében.

A betegségek listája még hosszan sorolható: mentális problémák, reumás ízületi gyulladások, vastagbélrák, és így tovább. Ez az oka annak, hogy a derékbőség kiváló indikátora nemcsak a várható problémáknak, hanem a halálozási aránynak is.

Amit tudni kell…

A viszcerális zsírról

A viszcerális zsír nemcsak a gyulladáskeltő molekulák mennyi­ségét növeli, hanem önmaga is begyulladhat, és ekkor tele lesz a gyulladásos folyamatokban szerepet játszó fehérvérsejtekkel, úgy­nevezett makrofágokkú. A gyulladásos folyamatokat serkentő ágensek – az emésztőtraktusból érkező vért elszállító portális ér­rendszer közvetítésével – egyenesen a májba kerülnek, ahol újabb kóros szignálvegyületek és fehérjék termelését indítják el.

A leírtakban az a lényeg, hogy a zsírszöveteink nem egyformák. A búzától különleges zsír halmozódik fel, amely nem egyszerűen csak a pizzából származó többletkalóriák passzív raktára, hanem lényegében ugyanolyan endokrin mirigy, mint például a pajzsmi­rigy vagy a hasnyálmirigy, csak éppen sokkal nagyobb.

(Érdekes, hogy nagyanyám mennyire a fején találta a szöget, amikor jó negy­ven évvel ezelőtt azt mondogatta, ha kövér embert látott, hogy az illetőnek „mirigyproblémái” vannak.) Más belső elválasztása miri­gyekkel ellentétben a zsigeri zsír nem követi a szabályokat, hanem a szervezet egészsége ellen ható forgatókönyv szerint játszik.

Jegyezze meg! A búzapocak tehát nemcsak látványnak csúnya, hanem rettene­tesen egészségtelen is.