Mentális hanyatlás

Alzheimer-kóros férjem hirtelen nyugtalansági rohamokat kap. Hogyan kezeljem?

A nyugtalanság nagyon gyakran előfordul az Alzheimer-kóros betegeknél. Nagyon izgatottá teheti a beteget, és gyakran elkóborláshoz vezet. A nyugtalanságnak több oka lehet, de ezek közül sokat meg lehet előzni. Ha a nyugtalanság hirtelen lép fel, okozhatja fájdalom vagy valamilyen kényelmetlenség. Sokszor fogfájás okozza, ezért ezt a lehetőséget mindig ellenőrizni és kezeltetni kell.

Emésztési problémák, például székrekedés vagy gyomorrontás is gyakran okoznak fájdalmat vagy kényelmetlenséget, de ezek az étrendre való odafigyeléssel gyakran megelőzhetők. A nyugtalanságot nagyon gyakran a vizelési inger kiváltotta kényelmetlenség okozza, ezért érdemes elérni, hogy a férje gyakran járjon WC-re. Ha vizelési nehézségei vannak, lehet, hogy húgyúti fertőzése van, ami orvosi kezelést igényel.

Majdnem minden gyógyszer, amit a férje esetleg szedhet, okoz-hat nyugtalanságot. Kérdezze meg a férje orvosát, hogy a gyógyszerei közül elhagyható-e valamelyik, vagy csökkenthető-e az adagja. A koffeintartalmú italok, például a kávé és a tea szintén kiválthatnak nyugtalanságot és izgatottságot.

Egy másik lehetőség, hogy a férje nyugtalanságát az unalom okozza; ez esetben újabb tevékenységeket kell kitalálnia a számára. A hirtelen nyugtalansági rohamokat gyakran enyhíti, ha elmennek sétálni vagy valamilyen más testmozgást végeznek. Ha a fenti javaslatok közül egyik sem segít, az jelentheti azt, hogy a férje szorong és zaklatott. Ilyenkor segíthet, ha megöleli vagy odaül hozzá egy időre, esetleg fogja a kezét vagy felolvas neki.

Velem együtt lakó Alzheimer-kóros nővéremet gondozom. Gyakran nagyon izgatottá válik, főleg délutánon-ként. Az orvos semmilyen okot nem talált erre, és nem hiszi, hogy a gyógyszerek megoldanák a problémát.

Ilyenkor hogyan tudom megnyugtatni a nővéremet?

Bár az izgatottságnak nagyon sok oka lehet (többek között az előző válaszban a nyugtalanság okaként felsoroltak is), néha ez a jelenség a betegség megmagyarázhatatlan mellékhatásaként is felléphet.

A nővérét lecsendesítheti az, ha ön nyugodtan és kedvesen reagál az izgatottságára – bár az ön számára ez nagyon fárasztó lehet. Néha segít, ha valamilyen egyszerű, de hasznos feladatot ad neki, például hogy kísérje el önt a postára feladni egy levelet. Amikor a nővére izgatott, határozottan kerüljön bármilyen bonyolult tevékenységet. Idővel az izgatottság gyakran átadja helyét egyfajta üres hangulatnak és a passzív elfogadásnak.

Velünk élő idős demens édesanyámnak visítórohamai vannak. Miért van ez és mit tehetek ellene?

A demens betegek gyakran keresztülmennek egy visítóroham-korszakon. Az első tennivalója, hogy megkéri az édesanyja orvosát, hogy vizsgálja meg, nincs-e fizikai oka az édesanyja rohamainak, például fájdalom vagy székrekedés. Az orvos számára segítséget jelenthet, ha megfigyeli, van-e valamilyen ismétlődő jellegzetessége a visításnak, például mindig étkezések előtt kezdődik-e.

Ha semmilyen fizikai okot nem találnak, lehet, hogy az édesanyja csak zavartnak érzi magát. Próbálja megőrizni a nyugalmát, ölelje meg gyakran, és éreztesse vele, hogy szeretik és támogatják. Ha a visítás nem múlik, lehet, hogy az orvosnak kis mennyiségű nyugtatót kell felírnia neki, öntől pedig rengeteg megnyugtatásra lesz szüksége. Ez a kétségbeejtő időszak általában elmúlik, és a nyugtatókat el lehet hagyni.

Észrevettem, hogy a férjem a nap végén sokkal zavartabbá válik, pont amikorra én elfáradok. Mit tegyek, hogy megnyugtassam?

A legjobb, amit tanácsolhatunk az, hogy este csendes és nyugodt tevékenységeket végezzenek. Kérje meg a látogatókat, hogy inkább korán jöjjenek, amikor valószínűleg kevésbé fárasztják ki és zaklatják fel a férjét. Ha általában este fürdeti meg a férjét, próbáljon átállni a reggeli fürdetésre. Lehet, hogy a férje észreveszi, hogy ön fáradt, és ez ilyen hatással van a viselkedésére. Próbáljon módot találni rá, hogy a nap folyamán kipihenhesse magát, ha lehet.